aron

سیگنال‌ جدید به «دلار»

قیمت دلار در بازار آزاد به بالاترین سطح خود از نیمه آبان سال ۹۹ رسیده است؛ با این حال امروز شنبه بیست و دوم آبان معامله‌گران ارزی، تاحدودی دست به عصا راه می‌روند و امید چندانی به ادامه رکوردزنی‌های دلار ندارند.
٢٢ آبان, ١۴٠٠ شنبه ٠٩:٠۴
کد خبر: ٢٧١۶۶٧

به گزارش بنکر (Bankerقیمت دلار عصر روز پنجشنبه بیستم آبان به نیمه کانال ۲۸ هزار تومان رسید و با قرار گرفتن روی رقم ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان، به استقبال تعطیلات آخر هفته رفت.

این سومین رکوردشکنی قیمت دلار طی سه ماه اخیر محسوب می‌شد و اسکناس آمریکایی از روز ۱۵ آبان سال قبل، هرگز فرصت حضور در این سطح را پیدا نکرده بود. به پشتوانه این اتفاق و البته رشد قیمت طلای جهانی، سکه و طلا هم روز پنجشنبه در بازار تهران هوس رکوردزنی به سرشان زد.

سکه امامی ۱۲ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان فروخته شد و هر گرم طلا ۱۸ عیار یک میلیون و ۲۶۵ هزار تومان قیمت خورد تا سکه امامی و طلا ۱۸ عیار بالاترین ارزش شش ماه اخیر خودشان را تجربه کنند.

حالا با شروع معاملات امروز، روند بازار به شکلی خواهد بود؟ شواهد و قرائن نشان می‌دهد که معامله‌گران باتجربه بازار امید زیادی به ادامه روند صعودی قیمت‌ها ندارند و تصور می‌کنند دلار اولین روز هفته تمایل چندانی به ادامه رکوردشکنی نخواهد داشت.

قیمت دلار دقیقا به نیمه کانال ۲۸ هزار تومان رسیده است. برخی از تحلیل‌گران فنی تصور می‌کنند اسکناس آمریکایی سقف کوتاه‌مدت خودش را لمس کرده و روز شنبه (حداقل برای کوتاه‌مدت) در مسیر نزولی قرار می‌گیرد. آن‌ها، چنین مواقعی در موقعیت فروش قرار می‌گیرند.

یعنی دلاری را که مثلا با قیمت ۲۸ هزار و ۳۰۰ تومان خریده بودند، امروز با رقم ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان می‌فروشند. دیروز بسیاری از معامله‌گران باتجربه بازار، به خریداران دلار توصیه می‌کردند محتاط باشند و با شروع هفته در موقعیت خرید قرار نگیرند.


سیگنال‌ جدید به بازار ارز

قیمت دلار تحت تاثیر خبر آزادسازی منابع ارزی ایران در خارج از کشور می‌تواند امروز روند نزولی بگیرد. دقیقا دو روز پیش بود که مشخص شد سه و نیم میلیارد دلار از منابع مسدود شده ایران در یکی از کشور‌ها به چرخه تجاری کشور اضافه شده است. معمولا بازار ارز از چنین خبر‌هایی استقبال می‌کند و برای یکی دو روز هم که شده، ممکن شاهد افت جزئی قیمت دلار باشیم. روز گذشته نرخ دلار فردایی تحت تاثیر از همین خبر تا ۲۸ هزار و ۳۵۰ تومان عقب رفت و بعید نیست این روند را در بازار رسمی امروز مشاهده کنیم.


قیمت دلار در معاملات پشت‌خطی

قیمت دلار در معاملات پشت‌خطی روز جمعه دو روند متفاوت را پشت سر گذاشت. معامله‌گران ارزی، همزمان با دست به دست شدن خبر آزادسازی منابع ارزی بلوکه شده ایران، نرخ دلار فردایی را تا ۲۸ هزار و ۳۵۰ تومان پایین آورند اما از غروب جمعه ورق برگشت. دوباره لفظ‌ها و قیمت‌های پیشنهادی دلال‌ها به محدوده ۲۸ هزار و ۴۵۰ تومان رسید و آخرین معامله فردایی اسکناس آمریکایی با رقم ۲۸ هزار و ۴۶۰ تومان بسته شد. نزدیک بودن این رقم به نرخ رسمی دلار آزاد (۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان) نشان می‌دهد که معامله‌گران ارزی تصور می‌کنند روز شنبه روند بازار آرام است و خبری از نوسان‌های چشمگیر نیست.

منبع: fararu

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار