bank

دریافت شماره شبا همه بانک ها

Banker - شبا عبارت است از شناسه حساب بانکی ایران (IBAN) که توسط بانک مرکزی به منظور تسهیل و استاندارد سازی مبادلات بین بانکی و بین المللی مطابق با استاندارد ISO۱۳۶۱۶ تولید شده است.
١٣ بهمن, ١٣٩٢ يكشنبه ٢١:۴٨
کد خبر: ١٩٠٠٧

به گزارش (Banker)، در ایران از 11 دی ماه 1385 «اول ژانویه سال ۲۰۰۷ میلادی» بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، استفاده از شبا را برای حواله‌های ارزی اجباری کرده است. همچنین این شماره در مبادلات بین بانکی داخلی کشور نیز استفاده می‌شود.

برای دریافت شماره شبا هر بانک، روی لینک بانک مورد نظر خود کلیک کنید

bankmarkazi bankmelli bankmellat banksepah
bankkeshavarzi banksaderat banktoseetaavon bankrefah
bankgardeshgari banktejarat banksanatmadan banksina
banksaman bankparsian bankkarafarin bankmaskan
bankghrzolhasaneh bankeghtesadnovin bankkhavarmianeh bankayandeh
bankshahr banksarmayeh bankday postbank
bankiranzamin bankpasargad bankresalat moasesehnoor
moasesehtoseh moasesehmelal    

 

تاریخچه شماره شبا

قبل از IBAN ، استانداردهای ملی مختلف برای شناسایی حساب بانکی وجود داشت که برای برخی از کاربران گیج کننده بود. این امر اغلب منجر به از بین رفتن اطلاعات مسیر تراکنش در پرداخت ها می‌شد. همچنین این شماره حساب‌ها دارای ارقام چک (کنترل صحت ساختار) نبودند و این امر امکان بروز خطا در انتقال وجه‌ها را بالا میبرد.

در سال 1997، برای رفع این مشکلات، سازمان بین المللی استاندارد (ISO) استاندارد جدیدی تحت عنوان ISO 13616 را منتشر کرد. طبق این استاندارد شماره حساب‌های بین‌المللی تحت نام IBAN که مخفف International Bank Account Number است جهت انجام مبادلات بین‌الملل معرفی شد.

سازمان ISO در سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۷ این استاندارد را بهبود بخشید. در سال ۲۰۰۷ استاندارد ISO 13616 را به دو بخش تقسیم کرد. در بخش دوم (ISO 13616-2:2007) بهبودهای زیادی صورت گرفته شد و تبدیل به استاندارد مورد پذیرش جهت انتقال وجه بین‌المللی شد. نام رسمی این بخش از استاندارد، سویفت (SWIFT) است که امروزه بخش اعظم مبادلات مالی بین‌المللی از طریق آن صورت می‌پذیرد.

در ایران از 11 دی ماه 1385 «اول ژانویه سال ۲۰۰۷ میلادی» بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، استفاده از شبا را برای حواله‌های ارزی اجباری کرده است. همچنین این شماره در مبادلات بین بانکی داخلی کشور نیز استفاده می‌شود.


چه زمانی به شماره شبا نیاز دارید؟

شمارهٔ «شبا» در انتقال وجه بین‌بانکی «پایا» و «ساتنا» نیاز است. همچنین هنگام گرفتن ابزارهای «دریافت پول» مانند دستگاه کارت‌خوان (POS) و یا درگاه اینترنتی باید شماره شبا خود را نیاز دارید.


از چه راهی می‌توانم شماره شبا حسابم را پیدا کنم؟

تمامی حساب‌ها شمارهٔ «شبا» دارند و آن را می‌توان به‌صورت حضوری یا اینترنتی از بانک دریافت کرد.


تفاوت شمارهٔ حساب، شمارهٔ شبا و شمارهٔ کارت چیست؟

شماره‌حساب

شماره شناسایی حساب شما در بانک شما است و برای انتقال وجه داخلی بین حساب‌های یک بانک کاربرد دارد. تمامی حساب‌ها شامل حقوقی و حقیقی و اعم از سپرده سرمایه‌گذاری و جاری یک شماره‌حساب دارند.

شماره شبا

هر شماره‌حساب یک شمارهٔ شبای یکتا دارد که برای انتقال وجه بین‌بانکی استفاده می‌شود.

شماره کارت

معمولاً به حساب‌های جاری و حقوقی کارت تعلق نمی‌گیرد و تنها برای حساب‌های سپرده کوتاه‌مدت شخصی کارت صادر می‌شود. شماره کارت نیز در سیستم بانکی ایران یکتا است و می‌توان برای جابجایی بین‌بانکی از آن نیز استفاده کرد. شماره کارت تاریخ انقضا دارد اما شماره‌حساب و شبا منقضی نمی‌شوند.


نکته امنیتی

ارائهٔ شمارهٔ شبا به دیگران، امنیت حساب شما را به خطر نمی‌اندازد؛ اما به دلیل اینکه شمارهٔ کارت، برای خرید اینترنتی استفاده می‌شود، ارسال آن به دیگران ازنظر امنیتی درست نیست.


مزایای انتقال وجه با استفاده از شبا

۱- خطر برداشت غیر مجاز از حساب بانکی از طریق شماره شبا وجود ندارد، زیرا شماره شبا صرفاً جهت دریافت پول استفاده می‌شود و امکان برداشت غیر مجاز از حساب بانکی وجود ندارد. در واقع جایگزینی امن برای کارت به کارت است.

۲- جهت پرداخت وجه بیش از ۳ میلیون تومان سقف کارت به کارت، می‌توانید با استفاده از شبا حساب بانکی شخص گیرنده، از طریق سامانه‌های حواله الکترونیکی «پایا» و «ساتنا» انتقال وجه را انجام دهید.

۳- در صورت اشتباه سهوی در وارد کردن یک یا چند رقم از شماره شبا، احتمال وجود حساب مشابه بسیار پایین بوده و بلافاصله خطا به اطلاع مشتری یا متصدی بانک می‌رسد. در نتیجه خطای واریز اشتباه وجه را بسیار کاهش می‌دهد.

۴- برای حواله هایی که از “شبا” در آنها استفاده می شود، نياز به دانستن، ذکر و کنترل هيچگونه اطلاعاتي نظير نام بانک، نام يا كد شعبه، شماره حساب، نوع حساب و درگيري با كدهاي مختلف و گوناگون نداريد. تمامي اين داده ها در “شبا” وجود دارند.


12 دیدگاه
[12] ناصرفخری - 19 تیر, 1401 يكشنبه 17:42
شمارشبای من چه شماری هست - پاسخ
[11] Zabi - 18 تیر, 1401 شنبه 22:54
باسلام واحترام اینجانب ورشکسته و متضرر فعال اقتصادی در بخش مسکن سه سال محکوم مالی در زندان بودم و تمام دارایی های های خودم را از دست دادم و الان نزدیک به یک میلیارد ونیم بدهکارم ودرجهت ادامه فعالیت اقتصادی در صددفعالیت در بخش آهن و فلزات و نجات از این گرفتاری هستم خواهشمندم به نوعی اینجانب را در قالب کمک بلاعوض ویا شراکتی و هر گونه مساعدت لازم یاری فرمایید متشکر شماره تماس 09142517439 شماره حساب 5892101052441512 بانک سپه - پاسخ
[10] AbdulRaziq - 20 خرداد, 1401 جمعه 14:50
سلام عرض ادب من عبدالرازق فرزنده عبدالمنان پدرم هفت سال هست فوت کرده خودم پسر بزرگ خانواده هستم مادرم 45 ساله هست دارای 4 پسر 5 دختر میباشد من رسیده گی نمیتوانم وضعیت اقتصادی ام خیلی ضعیف هست از شما تقاضای کمک دارم لطفا همکار نماید. تشکر - پاسخ
[9] مجتبی حسن پور - 30 ارديبهشت, 1401 جمعه 17:35
فقیر هستم مستاجر هستم خواهش میکنم بخاطر الله کمکم کن بخدا خرجی ندارم چهار ماه کرایه خونه ندارم بدم6104337350151971 - پاسخ
[8] محسن جدکال - 25 ارديبهشت, 1401 يكشنبه 16:20
کم درآمد جامعه - پاسخ
[7] شهسراب - 09 فروردين, 1401 سه شنبه 02:00
چرا بانک مسکن بین بانکهای فوق نیست؟ - پاسخ
[6] سعید شاه کرمی - 26 بهمن, 1400 سه شنبه 09:40
ویرایش شبای سهام عدالت - پاسخ
[5] حمیدرضا یوسفی صدیق خواجگینی - 09 آذر, 1400 سه شنبه 03:58
... - پاسخ
[4] ساسان توکل - 21 شهریور, 1400 يكشنبه 04:16
درودلطفا امکان گرفتن شماره شبا را از طریق شماره کارت ، همانند بانک های دیگر ، فراهم کنید .سپاس - ساسان توکل - پاسخ
[3] محمدرضا ترابیکیا - 31 خرداد, 1400 دوشنبه 16:42
دریافت شماره شبا - پاسخ
[2] علی ملایی - 03 خرداد, 1400 دوشنبه 16:11
شماره شبا بانکی - پاسخ
[1] شایان - 06 بهمن, 1399 دوشنبه 15:49
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker instagram
نگاه بنکر
چهره های ماندگار