گزارش یواشکی شاخص رشد اقتصادی

بانک مرکزی شاخص رشد اقتصادی را محاسبه می‌کند اما به‌دلیل منع انتشار آن به دستور دولت، تلاش می‌کند که نتایج اولیه محاسبات بانک مرکزی را رسانه‌ای کند.

به گزارش بنکر (Banker)، رئیس‌کل بانک مرکزی ایران از مثبت شدن رشد اقتصادی ایران بدون احتساب ارزش افزوده بخش نفت در نیمه نخست امسال خبر داد.  رشد اقتصادی ایران در پایان سال 1397به منفی 4.9درصد رسیده بود؛ حالا عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی می‌گوید: شاخص رشد اقتصادی ایران به مثبت نیم درصد در پایان تابستان امسال رسیده است.

 پیش از این صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده بود رشد اقتصادی ایران در پایان سال‌جاری میلادی به منفی 9.5درصد خواهد رسید، اما سکاندار بانک مرکزی از مثبت شدن شاخص رشد اقتصادی به‌عنوان یک خبر خوب و امیدوار‌کننده یاد کرده و می‌گوید: در 6‌ماه نخست سال 1398رشد تولید ناخالص داخلی بدون نفت ایران مثبت شده است.

همتی توضیح می‌دهد در تابستان امسال، شاهد رشد 9.5درصدی ارزش افزوده بخش کشاورزی، رشد 4دهم درصدی گروه صنعت و معدن و رشد منفی 1.4درصدی بخش خدمات بودیم و با ثبت رشد 6دهم درصدی در تابستان، رشد اقتصادی ایران در پایان نیمه نخست امسال به مثبت نیم درصد رسیده است. البته این مقام مسئول در گزارش خود به رشد اقتصادی ایران با احتساب ارزش افزوده بخش نفت اشاره‌ای نمی‌کند و می‌گوید: بخش نفت نیز شرایط خاص خود را دارد. اشاره او به تحریم صادرات نفت ایران از که باعث افت درآمدهای ارزی شده است.
به نوشته همشهری، این اظهارنظر همتی نشان می‌دهد بانک مرکزی شاخص رشد اقتصادی را محاسبه می‌کند اما به‌دلیل منع انتشار آن به دستور دولت، تلاش می‌کند که نتایج اولیه محاسبات بانک مرکزی را رسانه‌ای کند. مرکز آمار ایران هنوز از شاخص رشد اقتصادی ایران و جزئیات آن در نیمه نخست امسال گزارشی منتشر نکرده است.

نرخ رشد گروه کشاورزی که در پایان سال گذشته به منفی 1.5درصد رسیده بود، در تابستان جهشی 9.5درصدی داشته است. افزون براینکه ارزش افزوده گروه صنعت که سال گذشته به منفی 9.5درصد رسیده بود در تابستان امسال، مثبت 4دهم درصد برآورد شده و تنها گروه خدمات به‌دلیل محدودیت‌های ارزی، نرخ تورم بالا و البته افت کسب و کارها روندی معکوس را تجربه کرده و ارزش افزوده این بخش از مثبت 2صدم درصد در سال گذشته به منفی 1.4درصد رسیده است.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار