شماره شبا تهران شارژ

گزارش بیمه مرکزی از عملکرد ۱۰ ماهه

اداره‌کل دفتر برنامه‌ریزی و امور فنی بیمه مرکزی گزارش آماری تحلیلی عملکرد ۱۰ماهه اول سال ۱۳۹۹ را در راستای دسترسی آزاد به اطلاعات منتشر کرد.
99/12/05 سه شنبه 08:50
کد خبر: 269146

به گزارش بنکر (Banker)، حسن‌رضا عباسیان‌فر مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و امور فنی از رشد حدود ۳۷ درصدی رشد حق‌بیمه نسبت به سال قبل خبر داد و گفت: مبلغ حق‌بیمه تولیدی و خسارت پرداختی به ترتیب در حدود ۷/ ۶۶ و ۴/ ۳۲ هزار میلیارد تومان است و تغییرات حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب در حدود ۹/ ۳۶ و ۲۴ درصد بوده‌است.

همچنین نسبت خسارت بازار با ۱/ ۵ واحد کاهش (در مقایسه با ۱۰‌ماهه اول سال قبل) به ۲/ ۴۹ درصد رسیده است. البته در محاسبه این نسبت (حاصل تقسیم خسارت پرداختی به حق‌بیمه تولیدی برحسب درصد)، مبالغ خسارت‌های معوق، ذخایر حق‌بیمه، کارمزد شبکه فروش و هزینه‌های اداری- عمومی شرکت‌های بیمه در نظر گرفته نمی‌شود. بررسی آمار عملکرد شرکت‌ها و رشته‌های بیمه از حیث «نسبت خسارت» در این مدت نمی‌تواند ارزیابی مطلوبی از عملکرد آنها در دسترس قرار داده و فعالیت واقعی‌شان را نشان بدهد.

عباسیان‌فر از بیمه‌های غیر‌زندگی (با۹/ ۱۵۴ درصد)، حوادث رانندگی (با ۳/ ۷۲ درصد)، درمان (با ۶/ ۶۹ درصد)، شخص‌ثالث-مازاد (با ۹/ ۵۶ درصد) و کشتی (با ۷/ ۴۹ درصد) به‌عنوان۴ رشته با نسبت خسارتی بالاتر از بازار بیمه نام برد و گفت: سهم بخش غیردولتی از حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی صنعت بیمه، به ترتیب حدود ۴/ ۶۸ و ۶۹ درصد بوده‌است.

وی افزود: ۳ رشته بیمه شخص ثالث و مازاد، درمان و زندگی به ترتیب با ۲/ ۳۲، ۶/ ۲۰ و ۲/ ۱۵ درصد سهم بیشتری از پرتفوی حق‌بیمه تولیدی در بازار دارند. البته سهم رشته‌های بیمه در دوره‌های زمانی کمتر از یک سال معمولا با تغییرات زیادی همراه است، لذا در تحلیل سهم از پورتفوی رشته‌ها در بازار بیمه باید این موضوع را مورد‌توجه قرار داد.

همچنین در این ۱۰ ماه، حدود ۴/ ۵۴ میلیون بیمه‌نامه صادر و نزدیک ۱/ ۲۹ میلیون فقره خسارت پرداخت شده است. تعداد بیمه‌نامه‌های صادره و تعداد موارد خسارت پرداختی نسبت به مدت مشابه سال قبل، به ترتیب ۵/ ۷ درصد کاهش و۲/ ۴۶ درصد افزایش داشته است.

رشد تعداد موارد خسارت پرداختی بازار، به دلیل افزایش (۴/ ۵۲ درصدی) این تعداد در بیمه درمان سهم عمده (۸/ ۹۱ درصدی) از تعداد خسارت‌های پرداختی بازار بیمه بوده‌است.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار