گزارش آمار اولیه عملکرد صنعت بیمه در ۱۴۰۰

آمار عملکرد صنعت بیمه در ۱۲ماه منتهی به اسفند سال۱۴۰۰ بر اساس ارقام ماهانه خوداظهاری شرکت‌های بیمه در سامانه سنهاب منتشر شد.
١٨ ارديبهشت, ١۴٠١ يكشنبه ٠٩:١۵
کد خبر: ٢٧٣٢۵٠

به گزارش بنکر (Banker مبلغ حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی به ترتیب حدود ۱/ ۱۱۵ و ۶۵هزارمیلیارد تومان است. در همین خصوص رشد حق بیمه تولیدی و رشد خسارت پرداختی نسبت به سال گذشته به ترتیب در حدود ۱/ ۴۱ و ۴/ ۴۸ درصد اعلام شد.

در بخش دیگر این گزارش، نرخ رشد حق بیمه تولیدی اکثر رشته‌های بیمه بین ۱/ ۱۹درصد در بیمه نفت و انرژی تا ۱/ ۶۹درصد در بیمه باربری بوده که موجبات رشد ۱/ ۴۱درصدی حق بیمه تولیدی بازار در این مدت را فراهم آورده است. (به جز بیمه پول با ۱/ ۳درصد کاهش حق بیمه و سهم ناچیز ۰۳/ ۰درصد از پرتفوی بازار) اعلام شد. همچنین نسبت خسارت بازار با ۸/ ۲ واحد افزایش در مقایسه با سال گذشته به حدود ۴/ ۵۶درصد رسیده است؛ در محاسبه این نسبت (حاصل تقسیم خسارت پرداختی به حق‌‌بیمه تولیدی برحسب درصد) مبالغ خسارت‌‌های معوق، ذخایر حق‌‌بیمه، کارمزد شبکه فروش و هزینه‌های اداری- عمومی شرکت‌های بیمه در نظر گرفته نمی‌‌شود.

بنابراین بررسی آمار عملکرد شرکت‌ها و رشته‌های بیمه از حیث «نسبت خسارت» نمی‌‌تواند (به خوبی ضریب خسارت) ارزیابی مطلوبی از عملکرد آنها در دسترس قرار دهد و فعالیت واقعی‌شان را نشان دهد. در حال حاضر ‌به‌دلیل بسته نشدن صورت‌‌های مالی شرکت‌های بیمه و عدم امکان ارائه آمار ذخایر حق بیمه و خسارات معوق، محاسبه حق بیمه عاید شده و خسارت واقع شده ممکن نبوده و در نتیجه محاسبه ضریب خسارت (نسبت خسارت واقع شده به حق بیمه عاید شده بر حسب درصد) میسر نیست.

بر اساس این گزارش ۳ رشته‌‌ درمان (با ۷/ ۱۰۴درصد)، کشتی (با ۷/ ۵۷درصد) و شخص ثالث و مازاد (با ۶/ ۵۷درصد) نسبت خسارتی بالاتر از بازار بیمه داشتند و نسبت خسارت سایر رشته های بیمه (بین ۹/ ۱ تا ۷/ ۵۴درصد) پایین‌تر از سطح بازار بیمه است.

در این گزارش، سهم بخش غیردولتی از حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی صنعت بیمه، به ترتیب ۱/ ۶۹ و ۷/ ۶۹درصد اعلام شده و میزان انحصار شرکتی در بازار بیمه بر اساس شاخص هرفیندال- هیرشمن به عدد ۱۳۱۱ رسیده است. (۵۶ واحد کاهش نسبت به آمار نهایی سال قبل) چنانچه این عدد به زیر ۱۰۰۰ برسد، حاکی از فضای رقابتی کامل در بازار بیمه خواهد بود. همچنین سهم ۳ رشته بیمه شخص ثالث و مازاد، درمان و زندگی به ترتیب ۸/ ۳۴، ۳/ ۱۸ و ۱۶درصد از پرتفوی حق بیمه تولیدی در بازار است و حدود ۳/ ۷۱میلیون بیمه‌نامه صادر و ۵/ ۵۲میلیون فقره خسارت پرداخت شده است.

از کل تعداد بیمه‌نامه‌های صادره در بازار، ۶ رشته بیمه در مجموع سهم عمده ۳/ ۹۴درصدی داشته‌‌اند؛ به‌نحوی‌که بیشترین تعداد به ترتیب به رشته‌های شخص ثالث-مازاد و حوادث راننده (هر یک با ۴/ ۳۴درصد)، بیمه زندگی (۱۱درصد)، بیمه بدنه اتومبیل (۹/ ۵ درصد)، آتش سوزی (۲/ ۵درصد) و بیمه حوادث (۴/ ۳درصد) اختصاص یافته و ۷/ ۵درصد سهم مابقی، به ۱۰ رشته دیگر تعلق داشته است.

براساس همین گزارش، از مجموع تعداد موارد خسارت پرداختی در بازار بیمه، رشته بیمه درمان سهم عمده ۹/ ۹۳درصدی از تعداد خسارت‌‌های پرداختی داشته است و پس از آن، بیشترین سهم مرتبط با دو رشته شخص ثالث-مازاد (با ۵/ ۲درصد) و بیمه زندگی (با ۱/ ۲درصد) است. (تا قبل از بسته شدن صورت‌‌های مالی شرکت‌های بیمه برای سال مالی مذکور و تصویب آنها در مجامع عمومی شرکت‌های بیمه) این آمار جنبه مقدماتی (اولیه) دارد.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker aron
نگاه بنکر
چهره های ماندگار