کنترل ترازنامه بانک ها از اول دی ماه

رییس کل بانک مرکزی به روند کاهشی انتظارات تورمی و پدیدار شدن رشد اقتصادی به خاطر آمارهای رشد کشاورزی و صنعت کشور اشاره کرد و گفت: بانک مرکزی از اول دی ماه سال جاری ترازنامه بانک ها را به صورت دوره ای کنترل می کند

به گزارش بنکر (Banker عبدالناصر همتی افزود: امیدوارم در این زمینه شرایط به سمت بهبود پیش برود و سال آینده به مراتب وضعیت بهتری نسبت به امروز داشته باشیم.

وی با بیان اینکه عملیات بازار باز در روان شدن فعالیت ها در بازار بین بانکی موثر بوده و در تعدیل نرخ سود بازار بین بانکی اثر داشته است، ادامه داد: بانک ها باید تلاش کنند به قوانین و قواعد مبارزه با پولشویی پایبند باشند و نسبت به پیاده سازی این قواعد اهتمام لازم را داشته باشند.

به گفته همتی، بانک‌ها باید تمهیدات لازم به‌ منظور جلوگیری از سوءاستفاده از زیرساخت‌های بانکی برای اهداف پولشویی و معاملات مخرب در بازارها را با جدیت در به کارگیری قوانین مبارزه با پولشویی پیاده سازی کنند. همچنین ارتقای سطح مبارزه با پولشویی در سطح استان‌ها و همچنین افزایش اختیارات و ایجاد دسترسی‌های کافی به سامانه‌های مربوطه از سوی حوزه‌های مبارزه با پولشویی بانک‌ها ضروری است.

رییس کل بانک مرکزی توضیح داد که  برای نمونه فعالان معاملات و اتاق های فردایی ارز و طلا اذعان دارند که با اجرایی شدن قوانین و ایجاد محدودیت ها از سوی نظام بانکی، فعالیت های خلاف قانون آنها با مشکل روبه رو شده است.

وی افزود: اکنون مباحثی درباره درگاه های اجاره ای مرتبط با سایت‌های قمار و شرطبندی مطرح می‌شود؛ لذا بانک ها باید حداکثر تلاش خود را برای مبارزه با این درگاه ها و نظارت بر این تراکنش‌ها انجام دهند.

همتی یادآورشد که گزارش هایی از دستگاه های نظارتی و امنیتی مبنی بر اینکه سودجویان با پرداخت مقادیری اندک و اجاره کارت و حساب بانکی افراد، تراکنش‌های چند میلیاردی با مقاصد و اهداف قمار انجام می‌دهند، دریافت می‌شود، از این رو ضروری است که بانک ها جدیت لازم را داشته باشند و مردم نیز به عواقب اجاره دادن حساب‌هایشان توجه کنند.

وی تاکید کرد: کنترل مقداری ترازنامه بانک ها یکی از عوامل مهم کنترل نقدینگی است و این امر با همراهی بانکها محقق می شود، بانکها باید رشد دارایی‌های خود را تحت کنترل داشته باشند، تا بتوان به هدف کنترل نقدینگی نائل شد.

رییس کل بانک مرکزی افزود: کنترل ترازنامه بانک ها مطابق مصوبه شورای پول و اعتبار از دی ماه سال جاری اجرایی و براین اساس هرسه ماه یک بار توسط بانک مرکزی کنترل خواهد شد.

همتی توضیح داد که با اجرایی شدن قانون اصلاح قانون صدور چک بسیاری از مشکلات برطرف و چک های برگشتی کاهش می یابد، بانک ها باید نسبت به اجرایی شدن این قانون و پیاده سازی آن اهتمام کافی داشته باشند.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار