کاهش خرید طلا با شیوع ویروس کرونا

تحلیل‌گران معتقدند افزایش واردات طلای چین در آذر ماه صرفا یک راه‌حل موقتی بوده است چرا که پس از آن تقاضا کاهش چشم‌گیری داشته است. دلایل این افت تقاضا را می‌توان در شیوع ویروس کرونا و ترس‌های ناشی از آن و بی ‌ثباتی اقتصادی جستجو کرد.

به گزارش بنکر (Banker)، اقتصاددانان کاپیتال واردات مثبت چین در آذر ماه را، که حدود ۱۵۰ تن بود، «آب در هاون کوبیدن» و بیهوده توصیف کرده‌اند.

به گفته الکساندر کزول رایت، اقتصاددان سرمایه:«آخرین اخبار از گمرک چین نشان می‌دهد که واردات طلا در آذر ماه سه برابر افزایش یافته است. این افزایش و هم‌چنین افزایش تقاضای جواهرات فصلی به دلیل نزدیک شدن به سال نوی چینی هستند»

این افت تقاضا البته محدود به چین نخواهد ماند. با توجه به نرخ بالای طلا و کاهش سرعت رشد اقتصادی چین، محتمل است که در آینده نرخ ارز هند هم از این بی‌ثباتی اقتصادی تاثیر بگیرد.

اقتصاد دارایی نشان می‌دهند که حتی اگر کرونا شایع‌تر از این شود رشد اقتصادی (البته با سرعتی اندک) ادامه می‌یابد. در نتیجه انتظار ثبات در واردات طلای چین را نمی‌توان به این زودی داشت.

تقاضای چین هرچند در اردیبهشت ماهجهش یافت، اما تقاضا در فصل دوم با کاهشی ۲۷ درصدی مواجه شد. با این‌که از آن زمان شاهد افزایشی تدریجی بوده‌‌ایم، وقتی کل سال را در نظر بگیریم متوجه می‌شویم که در مقایسه با ۲۰۱۹ کاهشی ۱۵ درصدی را تجربه کرده‌ایم.
به گفته کانل در روز سه شنبه، با افزایش قیمت طلا که ناشی از شیوع کرونا و هم‌زمان، شروع سال نوی چینی بود، خرید طلا کاهش چشم‌گیری داشته است.

به نوشته سایت tala، تغییر بازه قیمت نسبت به کشش قیمتی مصرف کنندگان بیش‌ترطول کشیده است و بی‌ثباتی‌های اقتصادی خریداران را در حاشیه نگه‌داشته است.

چین برای مرتفع کردن اثرات ناشی از شیوع ویروس کرونا به زمان احتیاج دارد و ممکن است تقاضای طلا ۱۰ درصد کاهش داشته یابد.

کانل اشاره کرد که حجم عظیمی از تقاضای جواهر در چین بر پایه تقدیر و هدیه دادن و نه بر پایه سرمایه گذاری است

این بخش از بازار ممکن است برای بازیابی قدرت خود به زمان بیش‌تری نیاز داشته  باشد چرا که مصرف‌کنندگان وضعیت خوبی ندارند. مخصوصا حالا که جمعیت چین در مناطق دولتی قرنطینه شده و اجازه مسافرت ندارد. کارگران در سال نو به چین باز نگشته‌اند (فقط ۲۰ درصد برگشته‌اند) کانل خاطر نشان کرد: ما انتظار داریم کاهشی حدود ده درصدی در تقاضای چین ببینیم.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار