کاسه‌ای زیر نیم‌کاسه دلار است؟

باوجود ریزش بیش از ۲۵ درصدی نرخ ارز در روزهای اخیر، در روز دوشنبه بار دیگر شاهد افزایش نرخ‌ها بودیم، این در حالی است که بانک مرکزی وعده داده بود از روز ۱۹ آبان تزریق ۵۰ میلیون دلار (به‌صورت اسکناس) به بازار ارز را آغاز کند تا قیمت‌ها تعدیل شوند، اما در همان ساعات اولیه روز دوشنبه باوجود اینکه همگان انتظار قیمتی به‌مراتب پایین‌تر از روز قبل را داشتند، صرافی ملی نرخ دلار را بار دیگر به ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان (قیمت فروش) افزایش داد.

به گزارش بنکر (Bankerاز سوی دیگر ناظران و فعالان بازار ارز ابراز شگفتی کرده بودند که چرا بانک مرکزی نرخ ارز نیمایی را بالاتر از نرخ آزاد نگه داشته و آن را کاهش نمی‌دهد؟ اما در این بین برخی از کارشناسان با انتقاد از رویه بانک مرکزی، تاکید داشتند بانک مرکزی هیچ انگیزه‌ای برای کاهش نرخ ارز ندارد و به همین دلیل ژست کمک برای تعدیل قیمت‌ها را گرفته اما در عمل به‌نوعی رفتار می‌کند که قیمت دلار از مرز ۲۴ هزار تومان پایین‌تر نرود، این در حالی است که حتی برخی از تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که نرخ تعادلی دلار درحال‌حاضر حدود ۱۸ هزار تومان است اما بانک مرکزی به‌دلایلی که برای ما مشخص نیست تمایلی برای باز گذاشتن راه کاهش قیمت‌ها ندارد.

البته بعضی از فعالان بازار ادعا می‌کنند برخی از جریان‌ها تحت تاثیر صادرکنندگان قدرتمند قرار گرفته‌اند و به همین جهت بانک مرکزی را تحت فشار قرار می‌دهند تا اجازه ریزش قیمتی را به دلار ندهد. برخی از رسانه‌ها نیز دلیل این نوع اقدامات بانک مرکزی را فشارهای دولت می‌دانند که قصد دارد با افزایش نرخ دلار کسری بودجه را جبران کند. اما هیچ یک از این ادعاها اثبات‌شده نیست و هنوز برای مردم این مسئله روشن نشده که چرا بانک مرکزی برخلاف اظهارنظرهای رئیس کل این نهاد، دست به اعمال اقدامات فنی در جهت کاهش نرخ دلار نمی‌زند؟ بسیاری معتقدند شاید بانک مرکزی انگیزه بالایی برای پایین آوردن نرخ دلار نداشته باشد.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار