چرا دلار صعودی شد؟

قیمت هر دلار آمریکا در مبادلات روزگذشته با 2درصد افزایش به 29هزار و 150تومان رسید.
٢١ ارديبهشت, ١۴٠١ چهارشنبه ٠٩:١۴
کد خبر: ٢٧٣٢٩۶

به گزارش بنکر (Banker روند صعودی قیمت دلار که از نیمه دوم اسفند ماه پارسال شروع شده دیروز سرعت بیشتری گرفت و قیمت هر دلار آمریکا با 2درصد افزایش از مرز 29هزار و 150تومان عبور کرد.

این بیشترین میزان رشد قیمت دلار در 2ماه گذشته است. قیمت هر دلار آمریکا در 2ماه اخیر14درصد رشد کرده است. همگام با رشد قیمت دلار، قیمت درهم امارات که نوسان آن تعیین‌کننده روند قیمت دلار است، به مرز 8هزار تومان رسید.

رشد قیمت دلار دیروز همچنین موجب شد قیمت هر سکه طرح جدید نیز با 160هزار تومان افزایش از مرز 13میلیون و 500هزار تومان عبور کند. روند نرخ طلا در بازار داخل، تابع نرخ دلار و نرخ هر اونس طلا در بازار جهانی است؛ در نتیجه هر نوع نوسان در این بازارها بر قیمت طلا و سکه اثر مستقیم دارد؛ با این حال اثر نوسان قیمت دلار بر بازار طلا بیش از اثر قیمت هر اونس طلا در بازار جهانی است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد علت افزایش شیب صعودی قیمت ارز احتمالا به 3موضوع بازمی‌گردد؛ از یک طرف آمارها نشان می‌دهد امسال هزینه‌های وارداتی کشور به شکل محسوسی افزایش خواهد یافت و به این ترتیب امسال دولت به منابع ارزی بیشتری برای واردات کالاهای اساسی نسبت به سال گذشته نیاز دارد؛ این موضوعی است که احتمالا فعالان بازار ارز آن را درک کرده‌اند و با توجه به میزان منابع و مصارف ارزی در حال پیش‌خور کردن نوسان‌های آینده قیمت ارز هستند.

هنوز به‌طور دقیق مشخص نیست میزان ارز مورد نیاز برای واردات در سال‌جاری چقدر است، اما با توجه به افزایش قیمت جهانی کالاهای پایه، تحت ‌تأثیر جنگ در اوکراین، ازجمله کالاهای خوراکی برآورد می‌شود میزان نیاز‌های ارزی کشور امسال به شکل محسوس افزایش یابد و همین عامل، اتفاقا در طول یک ماه گذشته بانک مرکزی را بر آن داشته است که برنامه‌های تازه‌ای را برای جلوگیری از خروج ارز و جذب دلار‌های خانگی در پیش بگیرد.

عامل دومی که به‌نظر می‌رسد در نوسان‌های قیمت ارز تأثیر داشته است، افزایش انتظارات تورمی است. برخی تحولات اقتصادی انتظارات تورمی را افزایش داده است. تورم یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین کننده روند نرخ ارز است.

عامل سومی هم که به‌نظر می‌رسد به نوسان قیمت ارز منجر شده و به‌ویژه در روز گذشته در رشد قیمت دلار تأثیر داشته تعلیق به‌وجود آمده در حوزه مذاکرات و دیپلماسی هسته‌ای است.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker aron
نگاه بنکر
چهره های ماندگار