bank

پیش‌بینی بازار طلا و دلار

بسیاری از افرادی که ریسک‌پذیری بالایی ندارند از ورود به بازار طلا خودداری کرده‌اند و در نهایت سیاست‌های انقباضی کشورهای غربی در چند ماه گذشته که واکسیناسیون کرونا با سرعت بیشتری اجرا شده این پیش‌بینی را تقویت کرده است که میزان تقاضا در بازار طلا کاهش پیدا خواهد کرد.
٢٢ تیر, ١۴٠٠ سه شنبه ١٠:٢۵
کد خبر: ٢٧٠۵۵۴

به گزارش (Banker)، در هفته‌های اخیر قیمت انس جهانی روندی نزولی به خود گرفته بود و برخی کارشناسان پیش‌بینی می‌کردند که قیمت انس طلا تا ۱۷۵۰ دلار هم کاهش پیدا کند و بعد در این محدوده نوسان داشته باشد یا حداقل برای مدتی ثابت بماند، در یکی دو روز قیمت انس جهانی در محدوده ۱۸۰۰ دلار با نوسانات خیلی جزئی ثابت مانده که نشان می‌دهد که انگیزه سرمایه‌گذاری در این بازار کاهش یافته و فعلا قیمت طلا در همین محدوده باقی می‌ماند، مگر اینکه بانک‌های مرکزی کشورهای بزرگ سیاست‌های جدیدی درباره نرخ بهره، مالیات و... وضع کنند یا اینکه رشد اقتصادی کشورها روند خیلی تندی به خود بگیرد و باعث شود که سرمایه گذاران بار دیگر به تولید و صنعت امیدوار باشند تا سرمایه‌های خود را از بازار طلا خارج کنند و شاهد ریزش قیمت طلا باشیم.

 همچنین بازار ایران در شرایط کنونی نه تنها متاثر از نوسانات جهانی انس طلاست، بلکه با نوسانات بالای قیمت دلار هم مواجه است. به عبارت دیگر در شرایط کنونی ایران در آستانه توافق برجام است و بسیاری از کارشناسان اقتصادی به دنبال ترسیم کف قیمت دلار پس از توافقات احتمالی هستند که برخی بین قیمت ۱۷هزار تومان تا ۲۰هزار تومان را پیش‌بینی کرده اند، این در حالی است که هم اکنون قیمت دلار در محدوده ۲۵ هزار تومان قرار دارد و این به معنای این است که قیمت ارز با توافق برجام حدودا ۳۰ درصد اصلاح خواهد داشت که به طور مستقیم روی قیمت طلا در بازار ایران هم تاثیر می‌گذارد.


 نوسانات بازار طلا به حداقل رسیده است


رئیس کمیته طلا و جواهرات اتاق اصناف ایران با اشاره به اینکه در روزهای اخیر نوسانات بازار طلا به حداقل رسیده است، گفت: در شرایط کنونی قیمت سکه طرح قدیم به ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و سکه طرح جدید به ۱۰میلیون و ۷۰۰هزار تومان رسیده که نسبت به قیمت‌های روز شنبه تغییری نداشته و بیشتر حکایت از ثبات بازار طلا دارد و به نظر می‌رسد تا وسط هفته جاری تغییرات خاصی در قیمت طلا نداشته باشیم.

محمد کشتی آرا با بیان اینکه قیمت طلا تغییر چندانی نخواهد داشت زیرا نوسانات دلار در ایران هم به حداقل رسیده است، افزود: در شرایط کنونی عده‌ای منتظر نتیجه مذاکرات برجام هستند و براساس آن خریدها با احتیاط بیشتری انجام می‌گیرد و تا زمان مشخص نشدن توافقات برجام بازار با همین روند ادامه دارد.

در ابتدی هفته جاری حباب سکه امامی به ۵۰ هزار تومان، حباب سکه بهار آزادی ۱۸۰ هزار تومان، حباب نیم سکه ۳۰۰ هزار تومان و حباب ربع سکه ۹۲ هزار تومان بوده که نشان می‌دهد بازار با تردیدهای زیادی روبرو شده و ممکن است در هفته‌های آینده یک نوسان شدید قیمتی ایجاد شود.

در ماه‌های اخیر نوسانات رمز ارزها هم بر بازار طلا و دلار اثر گذاشته است؛ از یک سو بانک مرکزی بسیاری از کشورها از جمله چین معاملات رمزارزها را محدود کردند و از طرف دیگر معاملات زیادی در چند وقت اخیر در بازار رمز ارزها شده که شائبه پولشویی و... به وجود آورده و از آنجایی که بخشی از این معاملات در قبال طلا صورت گرفته است، سرمایه گذاران بازار طلا را با چالش مواجه کرده و احتمالا هرگونه نوسانی را در آینده پیش‌بینی کرده اند، به همین دلیل بسیاری از افرادی که ریسک‌پذیری بالایی ندارند از ورود به این بازار خودداری کرده‌اند و در نهایت سیاست‌های انقباضی دولت‌ها در چند ماه گذشته که واکسیناسیون کرونا با سرعت بیشتری اجرا شده این پیش‌بینی را تقویت کرده است که میزان تقاضا در بازار طلا کاهش پیدا خواهد کرد و دولت به دنبال ایجاد سرمایه در گردش در بخش اقتصاد مولد باشد. بنابراین نه تنها در بازار جهانی روند معاملات طلا نزولی است بلکه در ایران هم به دلیل اینکه کشور در آستانه توافق برجام قرار دارد احتیاط بیشتری در این بازار به وجود آمده است.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker instagram
نگاه بنکر
چهره های ماندگار