شماره شبا تهران شارژ

پول داغ به بازار گواهی سپرده سکه رفت

آمار‌ها نشان می‌دهد از زمان آغاز معاملات گواهی سپرده سکه در سال 96در بورس کالا تاکنون 3500میلیارد تومان سکه در این بازار دادوستد شده است که نقش پر‌ رنگی در کاهش تلاطم‌های بازار سکه و تورم‌های ناشی از آن داشته است.

به گزارش بنکر (Banker)، اکنون با اضافه‌شدن انبارهای نگهداری 4بانک ظرفیت معاملات در این بازار تا بیش از دوبرابر افزایش یافته است. از سال 96 تاکنون با آغاز معاملات گواهی سپرده سکه در بورس کالا تاکنون این بازار توانسته بخشی از عطش بازار را برای دادوستد سکه برطرف کند زیرا معاملات گواهی سپرده سکه به انجام معاملات فیزیکی مداوم نیاز ندارد. در این بازار سپرده گذاران می‌توانند از طریق دریافت گواهی سپرده سکه آن را به‌عنوان وثیقه بانکی ارائه کنند و حتی نگران نقد شوندگی و امنیت آن نباشند.اکنون با انبار‌های جدید برای سپرده‌گذاری سکه ظرفیت‌های جدیدی به این بازار اضافه شده است.

 

4 خزانه سکه
از 23بهمن‌ماه 1396بازار معاملات گواهی سپرده سکه طلا در بورس کالا با نماد معاملاتی انبار خزانه بانک سامان آغاز به‌کار کرد. درسال 1397نیز 2بانک صادرات و رفاه به‌عنوان خزانه گواهی سپرده سکه طلا در بورس پذیرفته شدند. در آبان‌ماه امسال نیز بانک ملت به‌عنوان چهارمین بانک  وارد این بازار شد. با اضافه‌شدن انبار‌های جدید بانک‌های صادرات، ملت و رفاه ظرفیت سپرده‌گذاری سکه در انبارهای این 4 بانک، به 900هزار سکه رسیده که از این مقدار هم‌اکنون ظرفیت 500هزار سکه خالی باقی مانده و این امکان وجود دارد که حجم سرمایه‌گذاری در این بازار تا همین میزان افزایش یابد.

 

کاهش عطش بازار
بررسی آمار معاملات در بازارگواهی سپرده حکایت از آن دارد که از زمان شروع معاملات سکه در قالب این ابزار نوین مالی 8میلیون و 666هزار و 700ورقه بهادار معادل 866هزار و 670قطعه سکه تمام بهار آزادی معامله شده که ارزش آن به 3هزارو 571میلیارد تومان می‌رسد؛ آماری که بر وجود پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های بالقوه این بازار برای سرمایه‌گذاری روی سکه طلا دلالت دارد. حال آنکه اگر همین حجم معامله قرار بود به‌صورت فیزیکی و نقدی انجام شود، ممکن بود بازار نقدی سکه را ملتهب کند.  در بیان مزایای این ابزارمالی می‌توان گفت در این معاملات دارنده گواهی با نام، امکان معامله و نگهداری را دارد و به حمل و نگهداری سکه در منزل یا گاوصندوق نیازی نیست. ضمن اینکه تحویل فیزیکی سکه نیز درصورت درخواست دارنده آن به فاصله یک روز انجام می‌پذیرد،

براساس گزارش همشهری، بنابراین برای کسانی که می‌خواهند سکه را نگهداری کنند، این روش بسیار امن و بدون دغدغه‌های مرسوم، درباره احتمال سرقت   است. همچنین، برای کسانی که می‌خواهند سکه را دائما خرید و فروش کنند نیز نیازی به دریافت و تحویل مستمر سکه نیست و صرفاً از طریق کارگزاری، حتی به‌صورت آنلاین می‌توانند به معامله سکه طلا بپردازند.

 

امنیت
از مهم‌ترین دغدغه‌های کسانی که بخشی از دارایی خود را به‌صورت سکه بهار آزادی نگهداری می‌کنند،   امنیت حمل و نگهداری سکه  یا پول حاصل از فروش آن در هنگام مراجعه و خروج از صرافی‌ها یا طلافروشی‌هاست. در این بین ایجاد بستری امن برای خرید و فروش سکه و انتقال پول مربوط به آن، از اهداف ایجاد بازار معاملات گواهی سپرده سکه طلا در بورس کالا بوده است. معامله گواهی سپرده کالایی بدون نیاز به مراجعه فیزیکی فروشندگان انجام می‌پذیرد، بنابراین رفع نگرانی جعل و تقلبی بودن سکه دستاورد مهمی است. در زمان تحویل نیز سکه‌های اصالت سنجی شده در بانک تحویل داده می‌شود.

 

وثیقه مطمئن
یکی دیگر از مزایای گواهی سپرده کالایی، وثیقه‌گذاری آن برای اخذ تسهیلات کوتاه‌مدت از شبکه بانکی و مؤسسات مالی است که بستر قانونی این امر در دستورالعمل پذیرش انبار، صدور، معامله و تسویه گواهی سپرده کالایی؛ مصوب هیأت‌مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار وجود دارد.

 

نقدشوندگی 
با این وصف، می‌توان ادعا کرد مزایای سرمایه‌گذاری روی گواهی سپرده به‌مراتب بیشتر از ورود به بازار فیزیکی سکه است؛ زیرا اوراق گواهی سپرده سکه طلا در واقع حکم سکه طلا را به‌صورت فیزیکی دارد و هرگونه نوسان قیمت سکه روی گواهی نیز اثر‌گذار است. از طرفی نقدشوندگی بالا و معافیت مالیاتی از دیگر مزایای این نوع معاملات در بورس کالاست که سرمایه‌گذاران را به سمت خود جذب خواهد کرد و در مقابل، افراد با ورود به معاملات گواهی سپرده سکه دیگر نیاز ندارند برای خرید یا فروش، دارایی خود را حمل یا جابه‌جا کنند زیرا این گواهی‌ها بدون جابه جایی مداوم کالا، دادوستد می‌شود. 

 

 گواهی سپرده کالایی  

قانون بازار اوراق بهادار، پشتوانه قانونی انجام این معاملات است. شورای بورس در خرداد‌ماه93 «گواهی سپرده کالایی» را به‌عنوان ابزار مالی قانون بازار اوراق بهادار، شناسایی و تصویب کرد. براساس این مصوبه؛« گواهی سپرده کالایی؛ اوراق بهاداری است که موید مالکیت دارنده آن بر مقدار معینی کالاست و پشتوانه آن قبض   استانداردی است که در انبارهای مورد تأیید بورس صادر می‌شود.» به‌عبارت ساده‌تر هر مالک کالایی می‌تواند سکه خود را به انبارهای مورد تأیید بورس تحویل دهد و در قبال آن یک برگه گواهی دریافت کند که قابلیت نقد شدن و انتقال دارد. 


پول داغ Hot Money چیست؟
برای مثال این پول وارد بازار ارز و طلا شده و پس از کسب سود بالا در دوره زمانی نسبتا کوتاه و افول آن بدنبال بازار دیگری گشته و از بازار ارز و طلا خارج و وارد بازار بعدی خواهد شد.
براساس گزارش بنکر، در صنعت بانکداری نیز در بسیاری از مواقع بانک‌ها با ارائه نرخ‌های بالای سپرده یا گواهی سپرده در پی جذب این وجوه می‌باشند.
مبالغ بالای این وجوه سرگردان و مقدار جذابیت بازارهای موازی در بسیاری از مواقع باعث تغییر نرخ‌های بانکی می‌شود.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار