شماره شبا تهران شارژ

وضعیت قرمز تورم

استان‌های بوشهر بالاترین نرخ تورم ماهانه، ایلام بالاترین نرخ تورم نقطه‌ای و کرمانشاه هم بالاترین نرخ تورم سالانه ایران در فروردین1400 را به‌خود اختصاص دادند تا در وضعیت قرمز تورمی قرار بگیرند.

به گزارش بنکر (Bankerبراساس داده‌های مرکزی آمار ایران 11استان ایران در فروردین امسال نرخ تورم سالانه بالاتر از نرخ تورم کشوری را تجربه کرده است. در این‌ ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان بوشهر با ٤،٤درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان‌های تهران و چهارمحال وبختیاری با ١.٧درصد افزایش بوده است.

این گزارش می‌افزاید: درصد تغییر شاخص کل نسبت به‌ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای کشور ٤٩.٥ درصد در فروردین ‌ماه بوده که بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان ایلام (٥٨.١ درصد) و کمترین آن مربوط به استان قم (٤٢.٨ درصد) اعلام شده است.

مرکز آمار ایران با اعلام نرخ تورم سالانه ایران در فروردین1400 به میزان 38.9درصد می‌گوید: شهروندان استان گلستان با تحمل فشار تورم سالانه 42.9درصد مواجه شده‌اند درحالی‌که شهروندان ساکن استان قم کمترین فشار را با درجه 35.8درصدی تحمل کرده‌اند.

نبض تورم استانی در شهرها

داده‌های مرکز آمار می‌گوید: نرخ تورم ماهانه در مناطق شهری ایران 2.6درصد در فروردین بوده که بیشترین سرعت یا آهنگ رشد تورم در بین خانوارهای شهری استان سیستان و بلوچستان با 4.5درصدی مشاهده شده درحالی‌که سرعت رشد ماهانه تورم در بین خانوارهای شهری ساکن استان تهران کمترین میزان بوده و به 1.7درصد رسیده که یکی از دلایل آن خلوت شدن پایتخت به‌دلیل سفرهای نوروزی و افت تقاضا برای کالاها و خدمات می‌تواند باشد.

این گزارش می‌افزاید فشار تورم نقطه‌ای 48.8درصدی فروردین به‌صورت عادلانه در بین نقاط شهری ایران توزیع نشده زیرا بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه خانوارهای شهری مربوط به استان چهارمحال وبختیاری (٥٨.٢درصد) و کمترین آن مربوط به استان قم (٤٢.٧درصد) بوده است.

افزون بر این نرخ تورم 12‌ماه منتهی به فروردین‌ماه١٤٠٠ برای خانوارهای شهری به عدد ٣٨.٦درصد رسید و استان کردستان با تحمل تورم سالانه ٤٢.٧درصد و استان آذربایجان غربی با تحمل ٣٥.٣درصد به‌ترتیب بیشترین و کمترین نرخ تورم سالانه نقاط شهری را تجربه کرده‌اند.

ریتم تند تورم روستاییان

مرکز آمار گزارش داده بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای روستایی به استان خوزستان با ٥.٥درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه به استان چهارمحال وبختیاری با ٠.٧درصد افزایش مربوط بوده است. درحالی‌که نرخ تورم نقطه‌ای در مناطق روستایی در فروردین1400 به 53درصد رسیده، روستانشینان استان ایلام با ثبت رکورد 63.3درصد، بالاترین حرارت قیمت‌ها را تحمل کرده‌اند، در همین دوره درجه حرارت قیمت‌ها در روستاهای استان قم 43.5درصد بوده است.

همچنین نرخ تورم 12‌ماه منتهی به فروردین‌ماه١٤٠٠ برای خانوارهای روستایی به عدد ٤٠.٦درصد رسید. بیشترین نرخ تورم 12‌ماه مربوط به استان همدان (٤٧.١درصد) و کمترین آن مربوط به استان سیستان وبلوچستان (٣٥.٧ درصد) بوده است.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار