وسوسه دلار، گرانی را رقم زد

یک کارشناس بازار ارز گفت: گروهی ‏در بازار که ممکن بود در آینده اقدام به تهیه ارز کنند؛ افزایش اخیر موجب شد که تقاضای خود را به انتهای ‏پاییز منتقل کنند و همین عامل فشار بازار را بیشتر افزایش داد.

dollar

به گزارش بنکر (Banker)، کامبیز افسری، درباره اینکه آیا تلاش‌هایی در خارج از کشور برای افزایش نرخ ارز در ایران ‏انجام می‌شود، به شهروند می‌گوید: در شرایطی که کشور ما در آن قرار دارد، هر اتفاقی می‌تواند روی ‏نرخ ارز تأثیرگذار باشد. در این موضوع که قیمت ارز در ایران تأثیر پذیری از اتفاقات و جریان‌های خارج از ‏کشور دارد شکی نیست، اما نمی‌توانم قاطعانه نظر رئیس بانک را دراین‌باره تأیید کنم که واقعا جریان‌هایی ‏در خارج از کشور برای افزایش نرخ ارز در ایران تلاش می‌کنند یا نه، اما اگر چنین شبکه‌هایی وجود داشته ‏باشند، می‌توانند با اقداماتی روی قیمت ارز تأثیر بگذارند و بازار دلار را در ایران تحت‌الشعاع قرار دهند. چون ‏قیمت دلار در داخل کشور از فاکتورهایی تبعیت می‌کند و به همین دلیل اگر نتوانیم درست بازار را مدیریت ‏کنیم، ممکن است بازار ارز داخلی تحت‌الشعاع فاکتورهای خارجی هم قرار بگیرد. البته مدیران معمولا نخستین ‏دلیل افزایش قیمت‌ها را به خارج از مرزهای کشور نسبت می‌دهند و اگر چنین شبکه‌هایی در خارج از ‏کشور وجود دارند بانک مرکزی و دولت باید تدابیری جدی برای کنترل آنها در نظر بگیرند.
افسری درباره دلایل افزایش قیمت دلار در هفته اخیر گفت:  یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش قیمت دلار ‏در روزهای گذشته افزایش تقاضا است. تقاضا نسبت به قبل افزایش پیدا کرد و همین موضوع سفته‌بازان را ‏نیز در بازار فعال‌تر کرده است. همچنین روند افزایشی آذرماه موجب شده است که برخی از افراد از هراس ‏احتمال افزایش بیشتر قیمت زودتر به بازار مراجعه و اقدام به تهیه ارز مورد نیاز خود کنند‎. درواقع گروهی ‏در بازار که ممکن بود در آینده اقدام به تهیه ارز کنند؛ افزایش اخیر موجب شد که تقاضای خود را به انتهای ‏پاییز منتقل کنند و همین عامل فشار بازار را بیشتر افزایش داد.
او ادامه می‌دهد: درواقع زمانی که روند قیمت دلار در بازار افزایشی می‌شود، سدهای مقاومتی یکی پس از ‏دیگری شکسته می‌شود. ضمن اینکه تغییر قیمت بنزین و ناآرامی‌های اخیر هم روی قیمت دلار تأثیر ‏گذاشته و نرخ آن را افزایش داده است. درحال حاضر اخبار خارجی هم روی این موضوع تأثیر گذاشته، ضمن ‏اینکه همیشه افرادی هستند که از بالا رفتن قیمت‌ها سود می‌برند و در هر شرایطی به دنبال بالا بردن قیمت ‏ارز هستند.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار