ورود دلار و سکه به کانال‌های جدید

روز دوشنبه در بازار آزاد، دلار و سکه وارد کانال‌های جدید شدند. سکه به آرامی از مرز ۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان عبور کرد و دلار وارد کانال حساس ۲۹ هزار تومانی شد.

به گزارش بنکر (Bankerباوجود این رشد، زیر پای سکه و اسکناس آمریکایی لغزان است و هر کدام در صورت تغییر جزئی انتظارات هم می‌توانند با نزول قیمت مواجه شوند. به‌طور مشخص سکه هم چنان دارای حباب مثبت است و در بازار بالاتر از ارزش ذاتی اش معامله می‌شود. برخی فعالان اعتقاد دارند، بازارها در نهایت به سوی ارزش ذاتی خود حرکت می‌کنند و به همین دلیل بر افت احتمالی سکه با کاهش هیجانات تاکید دارند.

در برابر کسانی که اعتقاد دارند، حباب سکه می‌تواند در نهایت منجر به افت قیمت آن شود، کسانی هستند که باور دارند، این حباب نشان می‌دهد که سکه بازان انتظار قیمت‌های بالاتری را دارند و به همین خاطر هم حاضر هستند که فلز گرانبهای داخلی را بالاتر از ارزش ذاتی اش خرید کنند.

روز گذشته، در بازار داخلی، سکه ۱۰۰ هزار تومان رشد را به ثبت رساند و به محدوده ۱۳ میلیون و ۳۸۰ هزار تومان قدم گذاشت. یکی از مهم ترین عوامل رشد فلز گرانبهای داخلی، بالا رفتن قیمت دلار بود. اسکناس آمریکایی دیروز ۴۵۰ تومان افزایش یافت و به بهای ۲۹ هزار و ۴۰۰ تومان رسید. با این حال، قیمت سکه با این نرخ دلار تطبیق ندارد.

در واقع، برای اینکه حباب سکه صفر شود، نیاز است که قیمت‌های بالای ۳۰ هزار تومان برای دلار به ثبت برسد یا اینکه با فرض ثبات دلار، ارزش طلای جهانی به بالای هزار و ۹۰۰ دلار برگردد. با توجه به اینکه ارزش طلا در هفته گذشته ریزشی بود، به نظر می‌رسد که سکه بازان روی رشد بهای دلار بیشتر حساب باز کرده‌اند.

عامل دیگری که می‌تواند حباب قیمتی سکه را صفر کند این است که با فرض همین قیمت دلار و اونس طلا، سکه تا کانال ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی بازگردد. در واقع ارزش ذاتی سکه در حدود ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است و بالای ۵۰۰ هزار تومان با قیمت بازاری آن فاصله دارد. سکه در صورتی که سایر عوامل اثرگذار بر آن تغییر قیمتی خاصی را تجربه نکنند و ۵۰۰ هزار تومان عقب نشینی کند، حباب آن صفر می‌شود.

اگر قرار باشد که ارزش بازاری سکه افت نکند، باید یا قیمت دلار به ۳۰ هزار و ۵۰۰ تومان برسد یا اینکه طلای جهانی روی عدد هزار و ۹۲۰ دلار قرار بگیرد. واضح است که هر چقدر طلای جهانی رشد بیشتری را تجربه کند، برای از میان رفتن حباب سکه نیاز به افزایش قیمت کمتری برای دلار خواهد بود.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار