واکنش سکه بازان و معامله گران به بازار

به گفته فعالان، مهم‌ترین عاملی که موجب شد سکه تمام بهار آزادی چنین جهشی را تجربه کند، پرواز یکباره طلای جهانی به بالای مرز هزار و ۶۵۰ دلار و حتی لمس نقطه هزار و ۶۹۰ دلار بود.

در واقع از نگاه برخی معامله‌گران بازار سکه این افزایش طلای جهانی بود که قیمت‌ها را در بازار داخلی تحریک کرد.  در این میان عده دیگری از معامله‌گران باور داشتند، رشد قیمتی دلار موجب شد که سکه‌بازان بار دیگر به موقعیت خرید بازگردند. از نظر آنها، سکه‌بازان در روز یکشنبه با این تصور فروش‌های خود را افزایش دادند که قیمت دلار طی روزهای آتی کاهشی خواهد شد. با این حال، برخلاف تصور آنها، روز دوشنبه دلار افزایشی شد و آنها نیز ناچار شدند خود را با این اتفاق هماهنگ کنند. روز دوشنبه اسکناس آمریکایی ۱۵۰ تومان رشد را تجربه کرد و به بهای ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان رسید. دلار روز یکشنبه تنها ۱۰۰ تومان افزایش را به ثبت رسانده بود. شاخص ارزی در اواسط روز دوشنبه برای شکستن محدوده ۱۵ هزار و ۶۰۰ تومانی نیز تلاش کرد ولی موفق به عبور از آن نشد.

در این میان، عده‌ای از معامله‌گران عنوان می‌کردند که پس از ساعت چهار بعدازظهر میزان فروش‌ها در بازار دلار بالا رفت و همین عامل می‌تواند زمینه‌ساز افت قیمت‌ها در روز جاری شود. به گفته آنها، نرخ حواله درهم نیز در اواسط روز گذشته تا نزدیکی مرز ۴ هزار و ۳۰۰ تومانی بالا رفت، ولی در اواخر روز تا نقطه ۴ هزار و ۲۴۰ تومان عقب‌نشینی کرده بود. به گفته فعالان، هم‌اکنون پایه ۴هزار تومانی برای درهم تبدیل به یک مرز حمایتی محکم شده است و تا زمانی که قیمت بالای آن مرز قرار دارد،‌ بهای دلار نیز نمی‌تواند به راحتی به زیر ۱۴ هزار و ۷۰۰ تومان بازگردد.  در این میان، عده‌ای از فعالان باور داشتند افزایش قیمت دلار به اندازه‌ای برای برخی معامله‌گران غیرمنتظره بود که خالی‌فروشان زیادی را دچار ضرر کرد. در واقع دیروز خالی‌فروشان ناچار شدند برای پرداخت تعهد خود در قامت یک خریدار وارد بازار شوند و از این طریق به قیمت فشار بیشتری وارد شود.

در این میان، دیروز صرافی‌های بانکی در واکنش به افزایش قیمت دلار در بازار آزاد، بر تابلوی خود افزایش قیمتی را ثبت نکردند. دیروز صرافی ملی هر دلار را با قیمت ۱۴ هزار و ۷۰۰ تومان به فروش می‌رساند که ۳۰ تومان کمتر از روز یکشنبه بود. هر چقدر فاصله قیمت دلار بازار آزاد و صرافی‌های بانکی بیشتر شود، تقاضای کاذب بیشتری وارد بازار خواهد شد. به گفته فعالان تبعات ورود ویروس کرونا به کشور نیز در رشد قیمت‌ها موثر بوده است و در صورت ادامه می‌تواند قیمت‌ها را با نوسان بیشتری مواجه کند. بازارساز به نظر می‌رسد به دنبال آن است که در شرایط فعلی نوسانات را بیشتر مدیریت کند و پس از آرام شدن اوضاع، قیمت‌ها را بشکند.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار