شماره شبا تهران شارژ

وام گران مسکن برای کم‌درآمدها

طی مراسمی با حضور وزیر راه و شهرسازی تفاهمنامه ساخت 50 هزار واحد مسکونی ارزان‌قیمت برای اقشار کم‌درآمد امضا شد.

به گزارش بنکر (Banker تفاهمنامه‌ای که درقالب آن قرار است 150 میلیون تومان وام کم‌بهره به واجدان شرایط پرداخت ‌شود. بر اساس این تفاهمنامه 6 ماده‌ای که بین معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی و بانک عامل امضا شده مقرر شده است تا به 50 هزار نفری که جزء دهک‌های کم‌درآمدی جامعه هستند (دهک‌های یک تا 3) 150 میلیون تومان وام قرض‌الحسنه با کارمزد 4 درصد پرداخت شود.

در اجرای این طرح، خانوارهای کم‌درآمد تازه ازدواج‌کرده و سرپرست خانوارهایی که دارای 3 فرزند و بیشترند در اولویت هستند. بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی، اسامی افرادی که در اولویت دریافت این وام‌ها و مشارکت در این طرح هستند از سوی معاونت مسکن و ساختمان به بانک اعلام و معرفی خواهند شد. زمان اجرای این تفاهمنامه 3 سال و مدت بازپرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه 5 سال تعیین شده است.

دهک یک تا سه جامعه، کم‌درآمدترین قشر کشورند که بعضا در تامین نیازهای معیشتی خود نیز دچار مشکلات اساسی هستند. وضعیت این خانوارها طی دو سه سال اخیر با رهاشدگی اقتصاد از سوی دولت وخیم‌تر هم شده است. در این شرایط گرچه سود وام 150 میلیون تومانی مسکن 4 درصد اعلام شده و متقاضی واجد شرایط مورد تایید وزارت راه و شهرسازی طی 5 سال حدود 16 میلیون تومان سود آن را پرداخت می‌کند.

اما به‌نظر نمی‌رسد باتوجه به آنچه که به آن اشاره شد اقشار کم‌درآمد بتوانند قسط سنگین وام مذکور را پرداخت کنند. میزان اقساط ماهانه این وام حدود 2 میلیون و 770 هزار تومان است. آن‌طور که پیداست کار مطالعاتی چندانی برای تفاهمنامه‌ای که دیروز بین معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی و مدیرعامل بانک عامل امضا شد، صورت نگرفته باشد.

به‌نظر می‌رسد در ماه‌های پایانی عمر دولت دوازدهم برخی اقدامات و برنامه‌ها بیشتر به سمت و سوی تبلیغات و شو پیش رفته است تا اینکه در واقعیت برای حل مشکل مردم، مسئولان مربوطه گردهم جمع شده و تفاهمنامه‌هایی را امضا کنند.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار