وام بیهوده کرونا برای هیچ و پوچ!

به اعتقاد یک مقام کارگری برای آنکه استقبال بیشتری از وام کرونا صورت می‌گرفت، باید درصد بهره وام پایین می‌آمد، شرایط دریافت آن آسان‌تر می‌شد و بانک‌ها همراهی و حمایت بیشتری از خود نشان می‌دادند.

به گزارش بنکر (Bankerناصر چمنی، در ارزیابی دلیل استقبال کم متقاضیان از وام کرونا اظهار کرد: به کسانی که ۱۴ ماه است نتوانسته‌اند کار و بارشان را اداره کنند و درآمدی نداشته‌اند چه وامی بدهیم؟ وقتی کسب و کارها بیش از یکسال تعطیل و راکد بودند و رونقی نداشتند چطور انتظار داریم که وام کرونا را بگیرند و اقساط آن را پرداخت کنند؟ در حال حاضر بیش از ۳ هفته است که بسیاری از مشاغل غیرضرور و صنوف و مجموعه‌های خدماتی را به دلیل قطع زنجیره کرونا تعطیل کرده‌ایم و لنگ لنگان کار می‌کنند. طبیعی است که وقتی صاحبان کسب وکارها درآمدی نداشته باشند نمی‌توانند وام بگیرند و هر لحظه نگرانند که گرفتار شوند و نتوانند آن را برگردانند.

وی تصریح کرد: در حالی که داشتن چک برگشتی از شروط دریافت وام کرونا حذف شده برخی از بانک‌ها حاضر به پذیرش این مسئله نیستند و شرط دادن وام را نداشتن چک برگشتی، بدهی بانکی و اقساط معوق می‌دانند؛ بنابراین وقتی زور دولتی‌ها به بانک‎های زیرمجموعه خود نمی‌رسد چه توقعی از صاحبان مشاغل و متقاضیان دریافت وام کرونا داریم؟

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران، بروکراسی‌های اداری و پیچ و خم‌های بانکی را در این زمینه موثر دانست و به ایسنا گفت: معتقدم بانک‌ها به قدری مشکل‌تراشی می‌کنند که افراد به سختی می‌توانند وام بگیرند، به عنوان مثال یک تعاونی کارگری در سال ۱۳۹۹ به عنوان تعاونی برتر انتخاب شده و با تصویب دولت و وزارتخانه مقرر شده مبلغ یک میلیارد تومان وام برای توسعه به آن اختصاص یابد، ولی اکنون که در سال ۱۴۰۰ هستیم هنوز نتوانسته این وام را بگیرد و مشخص نیست چقدر باید دوندگی کند تا بتواند از تسهیلات مذکور بهره‌مند شود.

به گفته چمنی در حال حاضر برای کسی که می‌خواهد وام بگیرد تا در اقتصاد کشور کارآفرینی کند با کسی که وام می‌گیرد تا ویلای ساحلی درست کند، هیچ تفاوتی در نرخ سود بانکی وجود ندارد و به هر دو وام ۱۸ درصد تعلق می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: کشورهای دیگر معمولا خودشان دنبال کارآفرین می‌روند و تسهیلات را با درصدهای پایین در اختیار او قرار می‌دهند، به نحوی که در کشورهای پیشرفته درصد وام و تسهیلات پرداختی بیشتر از ۵ درصد نیست، اما ما ۱۸ درصد حساب می‌کنیم و بعضا تا ۲۱ درصد سود هم بالا می‌رود، لذا با این وضعیت تولید نمی‌صرفد.

این مقام کارگری افزود: امروز وام‌گرفتن برای کسی که می‌خواهد یک مجموعه تولیدی یا یک خط تولید راه‌اندازی کند سخت‌تر است، چون باید از سازمانها و صنایع مختلف پروانه و مجوز بگیرد و این رویه باعث می‌شود که افراد از سرمایه‌گذاری و کارآفرینی پشیمان شوند.

وی گفت: به اعتقاد من برای آنکه استقبال بیشتری از وام کرونا صورت می‌گرفت، باید درصد بهره وام پایین می‌آمد و شرایط دریافت آن آسان‌تر می‌شد و بانک‌ها همراهی و حمایت بیشتری از خود نشان می‌دادند، اما متاسفانه به این مسائل توجه نشده و واحدهای صنفی و مجموعه‌های خدماتی باید خودشان را تا ۵ ماه آینده نگه دارند که زمین نخورند، چون اگر زمین بخورند دیگر نمی‌توانند بلند شوند و بعد از آن با مشکلات دیگری غیر از کرونا روبه رو خواهیم شد.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار