وام ازدواج ۱۴۰۰؛ ۵۰ یا ۷۰ میلیون؟

حتی آمدنش در پیش‌نویس لایحه بودجه هم جای تعجب دارد، چه برسد به این‎که قطعی باشد و به مجلس هم ارائه شود. «وام ازدواج» را می‌گویم؛ همان وام 50 میلیون تومانی که طبق خبرها، در پیش‌نویس لایحه بودجه 1400 ثابت مانده و دولت، تمایلی به افزایش آن نشان نداده است.

به گزارش بنکر (Bankerاین یعنی افزایش صفردرصدی حمایت دولت از ازدواج جوانان، در مقابل افزایش افسارگسیخته قیمت همه لوازم ضروری اولیه که یک زوج برای شروع زندگی به آن نیاز دارند. بماند که برخی زوج‌های جوان، روی وام ازدواج برای مبلغ ودیعه یک خانه نقلی در گوشه‌ای از شهر حساب باز کرده‌اند اما شاید بهتر باشد این خیال را از سرشان بیرون کنند. 

 

افزایش‌نیافتن مبلغ وام ازدواج در بودجه سال 1400،خبر نگران ‌کننده‌ای است که احتمال آن را از معاون سامان‌دهی امور جوانان در وزارت ورزش و جوانان پیگیری می‌کنیم. «محمدمهدی تندگویان» در گفت‌وگو با خراسان، اگرچه از رقم نهایی پیش‌بینی‌شده برای وام ازدواج در لایحه بودجه ابراز بی‌اطلاعی می‌کند، اما می‌گوید: «تا جایی که اطلاع دارم، وام ازدواج برای سال آینده 70 میلیون تومان پیش‌بینی شده است». تندگویان این نکته را هم می‌گوید که: «حتی اگر در لایحه بودجه هم مبلغ وام ازدواج همان 50 میلیون تومان فعلی باشد اشکالی پیش نخواهد آمد، چراکه معمولا مجلس در بررسی لایحه بودجه مبلغ آن را افزایش می‌دهد البته مشروط به این‌که منابع مالی تامین آن هم معرفی شود».

 

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان هم موافق افزایش مبلغ وام ازدواج است، اما می‌گوید: «باور ما این است که با توجه به وضعیت اقتصادی کشور، وام ازدواج به تنهایی نمی‌تواند برای تشکیل خانواده انگیزه‌بخش باشد، با این حال مشوق خوبی است و بخشی از نیازهای اولیه زوج‌ها را تامین می‌کند». «اعظم کریمی» در گفت‌وگو با خراسان می‌افزاید: «ما موافق افزایش مبلغ وام ازدواج هستیم اما درصورتی‌که بانک مرکزی تغییری در شرایط ضمانت آن ایجاد نکند، چراکه معمولا به تناسب افزایش مبلغ وام، بانک‌ها شرایط ضامن‌ها را تغییر می‌دهند و با این کار ممکن است مشکلات جوانان برای دریافت وام ازدواج بیشتر شود. اگر بانک مرکزی ساز و کار نظارت بر این موضوع را تعیین کند، افزایش مبلغ وام اقدام مثبتی خواهد بود و در غیر این صورت خروجی خوبی نخواهد داشت».
 

 

اگرچه هنوز لایحه بودجه به مجلس نرسیده است و نمایندگان از پیشنهادهای نهایی دولت اطلاع دقیقی ندارند، اما آن‌طور که سخنگوی اجتماعی مجلس می‌گوید، این کمیسیون قطعا با ثابت ماندن مبلغ وام مخالفت خواهد کرد. «علی بابایی‌کارنامی» در گفت‌وگو با خراسان در این‌باره می‌گوید: «منتظر ارائه لایحه بودجه هستیم و فعلا به‌طور دقیق نمی‌دانیم دولت برای  مبلغ وام ازدواج چه عددی پیشنهاد خواهد کرد اما طبیعتا با توجه به شرایط اقتصادی موجود، مبلغ وام باید حداقل به میزان نرخ تورم افزایش یابد». بابایی می‌افزاید: «به همین دلیل در صورت ثابت ماندن مبلغ وام ازدواج در لایحه، کمیسیون اجتماعی با آن مخالفت خواهد کرد».

موضوع را از سازمان برنامه و بودجه نیز پیگیری کردیم و آن‌چه در پاسخ به سوال ما ارائه شد، این بود که: «خبرهای منتشرشده درباره لایحه بودجه مربوط به پیش‌نویس لایحه است که در جلسات کارشناسان سازمان برنامه و بودجه با کمیسیون‌های مجلس و همچنین نهادهای مربوط مورد بررسی قرار می‌گیرد، بنابراین مطمئنا آن‌چه در پیش‌نویس آمده قطعی نیست و باید منتظر تکمیل و ارائه لایحه به مجلس بود».
به هر روی، نمی توان پذیرفت که در شرایط این التهابات اقتصادی و شوک‌های هر روزه قیمت‌ها مبلغ وام ازدواج همان مبلغ سال قبل باشد و  چه بسا منطق و عرف هزینه‌های فعلی حکم می‌کند که مسئولان وام ازدواج را به 100 میلیون تومان افزایش دهند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار