شماره شبا تهران شارژ

همتی نگران چیست؟

هفته گذشته، رئیس‌کل بانک مرکزی با بیان اینکه فعالان اقتصادی بخش خصوصی با توجه به شرایط تجارت خارجی نیاز دارند که آزادی عمل برای بازگرداندن ارز داشته باشند، گفت: پیش از این نیز روش‌های مختلفی را برای بازگشت ارز حاصل از صادرات امتحان کرده بودیم اما با مواردی که در جلسه ستاد اقتصادی دولت مطرح شد، قرار بر این شده که مقررات جدید بازگشت ارز حاصل از صادرات به‌گونه‌ای طراحی شود که هم ارز سریع بازگردد و به مواداولیه کارخانه‌ها تخصیص یابد و هم اینکه دیگر شاهد مواردی همچون خالی‌فروشی و ادعاهای خلاف واقع در آن نباشیم.

به گزارش بنکر (Bankerبانک مرکزی در 2سال گذشته تلاش کرده با افزایش نرخ ارز در سامانه نیما و شفاف‌تر کردن معاملات ارزی، نیاز تجاری به ارز را از کانال سامانه یادشده سامان دهد و جلوی واردات و یا صادرات صوری را بگیرد.

حالا اما به‌نظر می‌رسد علیرضا رزم‌حسینی، وزیر جدید صنعت نقش پررنگ‌تری پیدا کرده و مسئولیت دارد تا بر فرآیند واردات در قبال صادرات نظارت داشته باشد. قرار بر این است که در سامانه جامع تجارت، گردش ریالی و نرخ ارز مبادله شده در مبادلات تجاری خارجی به‌صورت آنلاین و شفاف در اختیار بانک مرکزی قرار گیرد.

موضوعی که البته بانک مرکزی امیدوار است وزارت صنعت از عهده آن برآید زیرا همتی گفته ما در حدی که بتوانیم کمک می‌کنیم و در بخشنامه جدید نیز تأکید کردیم که ثبت سفارش باید بر مبنای آورده‌ای که از درآمدهای ارزی کشور داریم، مدیریت شود تا مشکلات برطرف ‌شود. دغدغه دیگر بانک مرکزی شفاف شدن مسیر تامین ارز تجاری است و به همین دلیل تأکید دارد باید جلوی خروج ارز از کشور گرفته و منشا آن باید مشخص شود و هیچ وارداتی نباید بدون انتقال ارز و مشخص نبودن منشأ آن انجام شود.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار