هدایت نقدینگی های سرگردان به بازار بورس

وزیر امور اقتصادی و دارایی به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی، با حضور در برنامه زنده گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما به تشریح عملکرد و دستاوردهای وزارت اقتصاد پرداخت.

به گزارش بنکر (Banker)، به نقل از بانک رفاه،  دکتر فرهاد دژپسند در این گفتگو گفت: با هدف جلوگیری از رشد نقدینگی، در تنظيم بودجه كل كشور از بانک مرکزی استقراض نکرده ایم بلکه از اوراق مشارکت، اوراق قرضه و سایر ابزار ها استفاده کرده ایم.

وی افزود: در ۹ ماهه سالجاری پرداخت ۵۴ درصد تسهیلات سیستم بانکی برای سرمایه در گردش واحد های تولیدی بوده است.

وزیر اقتصاد در خصوص مولد سازی دارایی ها و واگذاریها نیز گفت: اختیارات لازم برای تحقق درآمد حدودا ۵۰ هزار میلیارد تومانی از محل مولدسازی و فروش دارایی ها و واگذاری شرکت های دولتی در قانون بودجه سال آینده از کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی اخذ شده است.

وی خاطرنشان کرد: در پروژه "امیدشهر" كه در چارچوب برنامه وزارت اقتصاد براي مولد سازي دارايي ها، با مشارکت بانک های سپه و مسکن صورت می گیرد، با مولد سازی زمین راکد که در اختیار بانک سپه است و تأمین مالی پروژه و اجرای آن که توسط بانک مسکن انجام می شود، محرکی برای صنعت ساختمان خواهد بود که از یک سو تقاضا در بخش هاي ديگر اقتصاد تحریک و از سوی دیگر عرضه مسكن تقویت می شود.

دژپسند در خصوص تسهیل فضای کسب و کار گفت: با برنامه ریزی های انجام شده در حال حاضر امور مرتبط با پروانه های کسب و کار از طریق پیشخوان دولت قابل انجام است.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه یکی از دلایل ثبات نرخ ارز در سالجاری، هدایت نقدینگی های سرگردان مردم به بازار بورس بوده است، اعلام کرد: در سال جاری بازار سرمایه رشد بیش از ۱۴۰ درصدی داشته است.

وی تاکید کرد: بازار سرمایه، یک مآمن برای نقدینگی های سرگردان، در تأمین مالی بخش تولید اقتصاد است.

وزیر اقتصاد همچنین به مردم توصیه کرد، برای ورود به بازار بورس حتما از مشاوره گروه های صاحب تخصص در این زمینه استفاده کنند.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار