شماره شبا تهران شارژ

نهنگ‌ها باز هم به گل نشستند

*پیمان مولوی/ فعال سرمایه‌گذاری

در خبرها دیدم که در تاسمانی خیل زیادی از نهنگ‌ها دوباره به ساحل زده‌اند و به گل نشسته‌اند. این امر هر سال بارها و بارها تکرار می‌شود. کارشناسان دلایل آن را تغییرات اقلیمی می‌دانند چرا که در بسیاری موارد به سبب تغییر جریان آب‌های زیر اقیانوس نهنگ‌ها و دلفین‌ها در جهت‌یابی دقیق دچار اختلال می‌شوند.
به عبارت دیگر سامانه‌های آنها اطلاعاتی اشتباه دریافت می‌کند و لاجرم مسیری اشتباه را برمی‌گزینند و به ساحل می‌زنند و به گل می‌نشینند. آنها به صورت گله‌ای حرکت می‌کنند و لیدر آنها در جلو و وقتی او دچار اشتباه شود بقیه نیز مسیر اشتباهی را طی خواهند کرد. من متخصص محیط‌زیست نیستم اما عین همین رویدادها این روزها در ایران در حال وقوع است؛ سیگنال‌دهی اشتباه به مردم و سیاستگذار.
سال‌هاست اقتصاد ایران در دام علامت‌دهی اشتباه هم به مردم است و هم به تصمیم‌گیران اقتصادی و این امر همانند اتفاقی که برای نهنگ‌ها و دلفین‌ها می‌افتد بسیاری را به ساحل می‌کشاند اما نه ساحل نجات بلکه به گل.
سوبسیدهای فراوان، دخالت در بازار‌ها و تعیین دستوری قیمت‌ها، تولید نقدینگی، عدم کاهش هزینه‌های دولت، افزایش ریسک‌های متعدد بر کسب‌و‌کارها، تحریم‌ها، تصور اینکه همه چیز می‌تواند با بخشنامه‌ها الزاما سروسامان یابد، رویکرد تعزیراتی و…
آدرس غلط دادن در اقتصاد ایران رواج یافته است. در همین ماه گذشته عده‌ای بورس را عامل تورم دانستند. تصور کنید هیچ مقاله علمی قابل استنادی هم یافت نشد اما تاثیر خود را داشت.
یک نمونه دیگر افرادی هستند که با ایجاد صفر و صد و سیاه و سپید در بنیان مشکلات اقتصادی یکی تحریم را صددرصد عامل و دیگری فقط عوامل داخلی را ریشه تمام مشکلات اقتصادی می‌دانند، این‌ها هم برای سیاستگذار و مردم همانند مخابره آدرس اشتباه هستند.
از این مثال‌ها می‌توان بسیار آورد، اما آنچه باید بدان دقت کرد، آدرس اشتباه دادن می‌تواند اثراتی مهلک برای اقتصاد کشور داشته باشد. ما باید یادبگیریم، هر چند که آمار‌ها و اعداد و ارقام می‌توانند تلخ باشند، اما همان میزان راهگشا هستند و عدم انتشار آمار درست و مخدوش کردن آنها یا ارائه ندادن به موقع آنها، اقتصاد کشور را می‌تواند به گل بنشاند.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار