bank

نخستین رئیس بانک جهانی

یوجین اسحاق ‌میر، سرمایه‌‌‌دار آمریکایی و ناشر روزنامه بود که از ۱۹۳۰ به مدت سه‌سال ریاست فدرال‌رزرو آمریکا را برعهده داشت و در ۱۹۴۶ نخستین رئیس بانک‌جهانی شد.
٠٢ مرداد, ١۴٠١ يكشنبه ٠٩:٠٠
کد خبر: ٢٧۴٠٨٧

وی از ۱۹۳۳ تا ۱۹۴۶ واشنگتن‌پست را منتشر کرد. ‌میر در اکتبر ۱۸۷۵ در لس‌آنجلس به‌دنیا آمد، در سان‌فرانسیسکو بزرگ شد و به دانشگاه کالیفرنیا در برکلی رفت؛ اما پس از یک‌سال آنجا را ترک کرد و در دانشگاه ییل نام نوشت. سپس به شرکت خدمات مالی بانکی لازارد پیوست؛ جایی که پدرش شراکت داشت اما در نهایت پس از چهار سال همکاری در ۱۹۰۱ آنجا را ترک کرد تا برای خودش کار کند.

میر، سرمایه‌گذار و بورس‌بازی موفق بود و یک‌کرسی در تالار بورس نیویورک داشت و در ۴۰سالگی صاحب ثروتی بالغ بر ۴۰میلیون دلار بود (۱۹۱۵). او در ۱۹۲۰ شروع به همکاری با ویلیام نیکولاس از شرکت جنرال‌کیمیکال کرد تا کمپانی تولید مواد شیمیایی بزرگ‌تر را راه‌اندازی کنند.

آن دو با ادغام پنج شرکت شیمیایی کوچک‌تر، Allied Chemical & Dye Corporation   را تاسیس کردند.  میر در دوران جنگ‌جهانی اول به واشنگتن رفت تا ریاست شرکت مالی جنگ را بر عهده بگیرد و مدت‌ها پس از پایان جنگ هم در آنجا خدمت کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا، میر را در ۱۹۲۷ به ریاست هیات وام کشاورزی فدرال منصوب کرد. او در نهایت ریاست فدرال‌رزرو آمریکا را بر عهده گرفت. با این همه، دوران مدیریت میر مورد انتقاد است؛ زیرا نتوانست کاری برای فاجعه اقتصادی اوایل دهه ۱۹۳۰ انجام دهد و از ارائه محرک‌های پولی سر باز زد تا جایی که بحران بانکی عمیق‌تر شد.

در ۱۹۲۹ پیشنهاد ۵میلیون دلاری وی برای خرید واشنگتن‌پست رد شد؛ اما در نهایت توانست این روزنامه ورشکسته در ۱۹۳۳ را به ارزش ۸۲۵هزار دلار بخرد. او که تنها سه‌هفته قبل از آن از ریاست فدرال‌رزرو استعفا داده بود، تجربه‌ای در زمینه انتشارات نداشت.

طی ۲۰ سال بعد میر میلیون‌ها دلار برای حفظ این روزنامه هزینه کرد و در عین حال بر بهبود کیفیت آن تاکید داشت. در نهایت در دهه ۱۹۵۰ بود که واشنگتن‌پست توانست به سودآوری برسد.

پس از جنگ‌جهانی دوم، هری ترومن، رئیس‌جمهور آمریکا، میر ۷۰ساله را به عنوان نخستین رئیس بانک جهانی منصوب کرد. اما پس از ۶ ماه باز به روزنامه واشنگتن‌پست بازگشت و تا زمان مرگش در ۱۷ ژوئیه ۱۹۵۹ ریاست آن را برعهده داشت.

*روح‌اله حاتمی


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker instagram
نگاه بنکر
چهره های ماندگار