شماره شبا تهران شارژ

منتظر افزایش قیمت دلار باشیم؟

همراه با انتخاب شدن دموکراتها به عنوان حاکمان جدید آمریکا، امید ها برای بازگشت طرفین ایرانی و آمریکایی به برجام افزایش یافت که در نتیجه آن قیمت دلار دچار نوسانات بسیاری شد.

به گزارش بنکر (Bankerگاردین می گوید امیدها برای احیای توافق هسته ‌ای ایران وقدرت های جهانی افزایش یافته است چرا که مذاکرات محرمانه دیپلمات های ایرانی با اروپا در فرانکفورت آلمان و نشست مجازي به ریاست مدیر سیاسی سازمان اقدام خارجی اروپا و با حضور چین،‌ فرانسه،‌ آلمان، روسیه، انگلیس و ایران ( بجز آمريكا) در روز گذشته برگزار شد که‌ مورداستقبال آمریکا هم‌قرار گرفته است.

عراقچی می گوید آمریکا در هیچ نشستی که ایران در آن حضور داشته باشد از جمله نشست سه شنبه 17 فروردین 1400 وین حضور نخواهد داشت و این قطعی است.

این که سایر طرفهای برجام بخواهند در ارتباط با اقداماتی که آمریکا باید انجام دهد، بصورت دو جانبه یا چند جانبه با آمریکا رایزنی‌ هایی داشته باشند، چه در وین و چه در هر جای دیگر، به خودشان مربوط است و هیأت ایرانی هیچگونه مذاکره‌ای با هیأت آمریکایی در هیچ سطحی نخواهد داشت.

این ادبیات نشان می دهد توافق برجامی به راه درازی نیاز دارد و این روند با تقویت نرخ درهم، دلار تهران را در کانال 25 هزار تومان نگه می دارد.

کره جنوبی می گوید ایران احتمالا هفته آینده نفتکش توقیفی این کشور و ناخدای آن را آزاد خواهد کرد و اینکه کره جنوبی با اعلام پیشرفت‌ های خوب در مذاکرات با طرف ایرانی درباره نفتکش توقیف شده آیا با چراغ سبز آمریکا با آزاد شدن منابع مسدودی ایران همراه باشد اطلاعی در دست نیست.

آزاد شدن منابع ارزی یعنی این که ایران میتواند اولین تراکنش بانکی بین المللی بدون تحریم را انجام دهد و این موضوع از خود آزادسازی منابع مسدود شده مهم تر است.

یورو نیوز می گوید ایران و آمریکا بر سر مذاکره غیرمستقیم برای بازگشت دو جانبه به برجام به توافق رسیدند، در حال حاضر گفتگوهای مستقیمی میان آمریکا و ایران در این روند انجام نمی شود، این گفتگوها سه شنبه ١٧ فروردين ۱۴۰۰ با میانجیگری روسیه و بصورت حضوری در اتریش آغاز می شود.

غربی ها می گویند که نمایندگان سه کشور اروپایی در نشست مجازي جمعه موضع سرسختانه ‌تری در قبال ایران در مقایسه با موضعی که بایدن تاکنون داشته اتخاذ کرده‌اند.

عراقچی هم گفته با آمریکا مذاکره نمي کنیم فقط با اعضای برجام مذاکره می کنیم. نقشه راه هم نمي خواهیم با اين حال روسيه مي گويد در نشست حضوری سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ اتریش مذاکرات بصورت فشرده بحث خواهد شد.

روز گذشته در معاملات پشت خطی دلار رفتار هیجانی داشت که با این ادبیات روند کاهشی دلار را معکوس خواهد کرد تا دلار در محدوده ۲۵۴۳۰ تا ۲۵۶۳۰ بماند.

در صورتی که درهم پشت خطی در کانال ۷۱۰۰ قرار بگیرد محدوده کانالی ۱۱۰۰۰ تا ۱۱۳۰۰ برای سکه و محدوده ۲۵۶۰۰ تا ۲۶۱۰۰ برای سقف دلار تهران را حفظ خواهد کرد هرچند دلار به اخبار سیاسی حساس است.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار