مصوبه تسهیل امهال بدهی‌های غیرجاری

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، مصوبه تسهیل امهال بدهی‌های غیرجاری واحد‌های تولیدی را به شبکه بانکی کشور ابلاغ کرد.

به گزارش بنکر (Banker)، به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی؛ این ابلاغ با هدف مساعدت به واحد‌های تولیدی و تسهیل نحوه امهال بدهی‌های غیرجاری بنگاه‌های اقتصادی کشور است.
بر اساس این گزارش، در بند‌های پیشنهادی بانک مرکزی در خصوص تسهیل امهال بدهی‌های غیرجاری واحد‌های تولیدی که در یک هزار و دویست و هشتاد و نهمین جلسه شورای پول و اعتبار در تاریخ ۲۹ بهمن امسال، مطرح و تصویب شد؛ مؤسسه اعتباری موظف است بنا به درخواست مشتری و در چارچوب ضوابط و مقررات موجود، مطالبات از واحد‌های تولیدی را که تمام یا بخشی از آن غیرجاری شده است، برای یک‌بار و حداکثر به مدت پنج سال، با أخذ میزان ۷ و نیم درصد از مانده بدهی و با دوره تنفس شش ماهه امهال نماید ضمن اینکه سازوکار اجرایی امهال موضوع این مصوبه، در چارچوب روش‌های امهال مقرر در دستورالعمل نحوه امهال مطالبات مؤسسات اعتباری است.
این ابلاغیه می‌افزاید: مهلت استفاده از مزایای این مصوبه تا پایان شهریور ماه ۱۳۹۹ است و چنان‌چه مشتری بر اساس مفاد قرارداد امهال، در زمان یا زمان‌های مقرر در دوره امهال به بازپرداخت قسط‏‏‏ یا اقساط مطالبات امهالی اقدام نماید، بابت مطالبات امهالی، مشمول ممنوعیت‌های ناظر بر اشخاص دارای بدهی غیرجاری نخواهد شد.
در بخش دیگری از این ابلاغ آمده است: امهال مطالبات توسط مؤسسه اعتباری صرفاً برای مشتریانی امکان‌پذیر است که به تشخیص مؤسسه اعتباری و بر مبنای اعتبارسنجی انجام شده، مطالبات مذکور پس از امهال در سررسید‏‏‏ یا سررسید‌های مقرر قابل وصول باشد.
بر اساس اعلام بانک مرکزی، واحد‌های تولیدی دارای مجوز از وزارت جهاد کشاورزی یا وزارت صنعت، معدن و تجارت و معرفی شده از سوی ستاد تسهیل و رفع موانع تولید مشمول این مصوبه هستند.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار