مردم چرا "طلای آب‌شده" می‌خرند؟

طلای آبشده از ذوب کردن طلای متفرقه به دست می‌آید. طلای متفرقه همان طلای دست دوم و طلای شکسته‌ای است که روزی آن‌ها را به طلافروشی‌ها فروخته‌اند.

به گزارش بنکر (Bankerطلافروشان برای اینکه طلای متفرقه و بلا استفاده را به چرخه تولید برگرداند، آن را برای ذوب شدن به کارگاه می‌فرستند. در کارگاه، طلای دست دوم و شکسته شده را در کوره‌های مخصوص ریخته‌گری طلا و جواهرات ذوب می‌کنند، از همین رو به آن طلای آب شده می‌گویند.

 به گفته رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران این روز‌ها بیش از ۸۰ درصد معاملات بازار طلا، مربوط به خرید طلای آبشده است، موضوعی که بسیار قابل توجه است، زیرا که طلای آبشده اُجرتی ندارد و برای آن نیز مالیات بر ارزش افزوده پرداخت نمی‌شود، اما باید توجه داشت به دلیل اینکه برای خرید طلای آبشده هیچگونه رسید خرید و یا فاکتور فروش صادر نمی‌شود، ریسک این معامله بسیار زیاد است، همچنین با داغ شدن این تجارت، فروش طلای تقلبی و عیار پایین بسیار رونق گرفته که سرمایه‌گذاران بازار طلا باید به این مسئله توجه بسیار زیادی داشته باشند.


 طلای آبشده اُجرت و مالیات ندارد
عباد محمدولی کارشناس بازار طلا در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه این روز‌ها مردم برای خرید طلا آبشده رغبت بیشتری نسبت به مصنوعات طلا دارند، گفت: این کار نیز به این علت است که مردم برای حفظ ارزش دارایی‌های خود به دنبال بازار مطمئنی می‌گردند که در این باره، بازار طلا از امنیت بسیار بالایی برخوردار است، اما آن‌ها برای به دست آوردن ارزش افزوده بیشتر، به دنبال خرید طلای آبشده هستند، زیرا اُجرتی بابت این سرمایه گذاری نپردازند، بنابراین به سراغ خرید طلای آبشده می‌روند.

وی با تاکید بر اینکه خرید طلای آبشده دارای ریسک بالایی است، اظهار داشت: مهم‌ترین نکنه این است که مردم بهتر است مصنوعات طلا را خریداری کنند، زیرا این امر ریسکی برای خریدار به همراه ندارد، از سوی دیگر نقدشوندگی مصنوعات طلا ۱۰۰ درصد است و از این بابت مشکلی وجود ندارد، اما اگر مردم به هر دلیلی می‌خواهند طلای آبشده خریداری کنند، باید حتما به این نکته توجه کنند، که این طلا را از طریق واحد‌های صنفی و کارگا‌ه‌هایی که از اتحادیه مربوطه مجوز دارند، خریداری کنند، تا دچار ضرر و زیان در این باره نشوند.

محمدولی افزود: به دلیل این که خرید طلای آب شده بسیار رونق گرفته، در این بین دلالان و سودجویانی هستند که در کف خیابان به دنبال فروش این فراروده طلا هستند، مردم باید به این نکته توجه کنند، که به هیچ عنوان از این افراد خرید نکنند، زیرا ریسک این کار بسیار بالا است و ممکن است طلای تقلبی و یا عیار پایین به آن‌ها بدهند و، چون از واحد صنفی با مجوز قانونی خرید نکرده‌اند، اگر سر آن‌ها کلاه برود، شکایت و احقاق حق این موضوع بسیار سخت و پیچیده خواهد بود.

این کارشناس طلا با اشاره به اینکه یکی دیگر از دلایل خرید طلای‌آبشده از سوی مردم، عدم پرداخت مالیات بر ارزش افزوده است، بیان داشت: طلای آبشده مالیاتی ندارد، اما در مقابل هیچ سند و مدرکی نیز دال بر خرید آن از سوی فروشندگان ارائه نمی‌شود و همین موضوع باعث می‌شود، اگر طلای تقلبی به مردم فروخته شود، آن‌ها هیچ راهی برای اثبات آن ندارند، برای همین مدام تاکید می‌شود که مردم از خرید طلای آبشده خودداری کنند، اما متاسفانه با توجه به افزایش تورم و کاهش ارزش پول ملی، مردم برای کسب ارزش افزوده بیشتر اقدام به این کار می‌کنند.
 
 ریسک خرید طلای آبشده بالا است
محمدولی اضافه کرد: دلیل دیگر جذابیت خرید طلای آبشده از سوی مردم این است، زمانی که شما مصنوعات طلا خریداری می‌کنند، طلا را با عیار ۱۸ یا ۷۵۰ به شما می‌فروشند، اما اگر شما همان طلا را بخواهید بفروشید، چون طلا دسته دوم، حساب می‌شود، عیار آن را ۷۴۰ حساب می‌کنند و طبیعتا از بهای ریالی آن کاسته می‌شود، اما در مورد طلای آبشده شما با همان عیاری که خرید کرده‌اید، در زمان فروش نیز به همان عیار این نوع از طلا را می‌فروشید، بنابراین از عیار طلا کم نمی‌شود و همین عامل باعث جذب مردم برای خرید طلای آبشده می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین طلای آبشده به دلیل این که مواد اولیه و خام کارگاه تولیدی ساخت مصنوعات طلا به حساب می‌آید، مردم فکر می‌کنند، می‌توانند آن را به راحتی بفروشند، بنابراین به سراغ طلای آبشده می‌روند، اما همانطور که عرض کردم، ریسک چنین سرمایه‌اری بسیار بالا است و مردم باید دفت کنند، که در این رابطه سرشان کلاه نرود.

این فعال بازار طلا با اشاره به اینکه قیمت طلا همچنان صعودی خواهد بود، تصریح کرد: با توجه به اینکه قیمت طلا در بازار‌های جهانی با افزایش همراه شده و در بازار ارز نیز دلار در مرز ۲۰ هزار تومان قرار دارد، باید گفت، قیمت طلا و سکه نیز همچنان با رشد همراه خواهد بود، مگر اینکه بانک مرکزی به عنوان سیاست‌گذار اصلی بازار ارز، دوباره به مانند سال گذشته، بازار را کنترل و مدیریت کند، تا دوباره نرخ‌ها در بازار آرام بگیرد.

محمد، ولی گفت: از سوی دیگر می‌توان گفت، سکه، طلا و ارز گران نشده، بلکه این ارزش پول ملی کشورمان است که متاسفانه به دلیل وضعیتی که وجود دارد، روز به روز از ارزش آن کاسته می‌شود و به تبع آن قیمت‌ها در بازار‌های سرمایه‌ای نظیر سکه، طلا و ارز نیز با افزایش فزاینده‌ای همراه می‌شود.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار