شماره شبا تهران شارژ

ماجرای "اجاره دلار" چیست؟

بازار ارز این روزها که نرخ دلار و یورو مسیر گرانی را در پیش گرفته‌اند شاهد پدیده‌ای جدید به نام "اجاره دلار" است.

به گزارش بنکر (Bankerمهدی علی پور عضو هیات رئیسه اتحادیه صادرکنندگان کالا‌های صنعتی و معدنی اظهار کرد: یک پدیده عجیب در بازار به نام اجاره دلار وجود دارد. به این صورت که دلار را اجاره کرده و آن را خرید و فروش می‌کنند. روزی ۲۰۰ هزار تومان برای اجاره دلار ۱۰ هزار دلار به صاحب اسکناس اجاره می‌دهند.
البته یکی از کارشناسان اقتصادی معتقد است که خرید و فروش دلار مانند شمش طلا و کالاهای سرمایه‌ای همواره وجود دارد؛ پس به وجود آمدن بازار اجاره نیز می‌تواند مثل شمش و طلا در کنار بازار ارز به وجود آمده باشد که نه لزوماً تاثیرمنفی خواهد گذاشت و نه در صعود نوسانات تاثیر حتمی دارد.

لازم به ذکر است اجاره دلار خیلی هم دور از ذهن نبود چرا که با فراتر رفتن نرخ یک کالا و یک سرمایه، طبیعت اقتصادی از خرید و فروش به اجاره سوق پیدا می‌کند اما اینکه اسکناس خارجی اینطور مورد معامله دلال‌ها آن هم برای بدتر کردن وضعیت بازار ارز ابداع شده است، خود جای بررسی و برخوردهای جدی خواهد داشت.

اجاره دلار موجب تغییر نرخ آن می‌شود؟

زمانی که افراد دست به اجاره دلار می‌زنند، عرضه و تقاضای کاذب به وجود می‌آید و این عرضه و تقاضای کاذب می‌تواند به مراتب موجب افزایش نرخ دلار آن هم به صورت کاذب شود.

البته این عمل بازاری انحصاری برای کسی که دلار در دست دارد و آن را اجاره می‌دهد، به وجود می‌آورد. گفتنی است چنین بازاری هیچ ناظری برخود نمی‌بیند و نوعی دلالی را به وجود می‌آورد. در این صورت هر کسی که دلار بیشتری در دست داشته باشد به دلیل نبود ناظر اجاره بیشتری طلب می‌کند.

دلالی در این بازار موجب می‌شود تا هرکس برای کسب سود بیشتر در بازار به فکر خرید دلار و اجاره دادن آن بیفتد. از این رو ارز در بازار توسط افراد خریده شده و از کف بازار جمع می‌شود. علاوه بر آن افرادی که ارز بیشتری در دسترس دارند، می‌توانند در نرخ نهایی دلار تاثیر بگذارند.

در شرایطی که نرخ ارز روز به روز بالاتر می‌رود و هیچ نهادی روی آن نظارت نمی‌کند، نمی‌توان انتظار داشت که به این امر نوظهور توجهی شود. البته ما همچنان امیدواریم بانک مرکزی اقدامی در این جهت کند؛ زیرا در صورت افزایش نرخ دلار مردم وضعیت بدتری پیدا خواهند کرد ومجبور میشوند برای افزایش سرمایه دست به هرکاری از جمله اجاره دلار شوند.

اما این را هم باید در نظر گرفت که دلار راکد درون گاو صندوق‌هاست که باید وارد چرخه‌ بازار شود. ۳۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان برای هر بسته ۱۰ هزار دلاریدر نهایت سود بزرگی است که دامنه‌ ریسک در آن را به شدت بالا می‌برد.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار