شماره شبا تهران شارژ

قماربازی سکه بازان روی دلار

قیمت بازاری سکه از ارزش ذاتی آن فاصله گرفته است. به‌عنوان مثال، دیروز، در حالی که سکه در بازار معاملات عمده بالای ۱۳ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شد، ارزش ذاتی آن حدود ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بود.

به گزارش بنکر (Bankerبا توجه به اینکه فلز ارزشمند داخلی تحت تاثیر دو متغیر قیمت دلار در بازار داخلی و ارزش اونس در بازارهای جهانی است، حباب سکه می‌تواند بیانگر دو انتظار متفاوت باشد.

از یکسو ممکن است که سکه بازان انتظار افزایش بهای اونس طلا در بازارهای جهانی را داشته باشند و از سوی دیگر، گروهی عنوان کرده‌اند که معامله‌گران سکه روی افزایش قیمت دلار، قمار کرده‌اند. برای اینکه حباب سکه با فرض طلای هزار و ۸۶۰ دلاری در بازارهای جهانی، از بین برود، نیاز است که دلار به بالای ۳۰ هزار تومان قدم بگذارد؛ این در حالی است که دیروز دلار حتی به محدوده ۲۹ هزار و ۵۰۰ تومانی نیز قدم نگذاشته بود؛ حتی گفته می‌شود که دلار در مرز ۳۰ هزار تومان هم ممکن است با افزایش عرضه روبه رو شود. در چنین شرایطی، انتظار برای رشد دلار توسط برخی سکه بازان به نوعی شبیه به قمار است؛ البته عده‌ای هم باور دارند، سکه بازان بیشتر از آنکه روی افزایش قیمت دلار شرط بسته باشند، به امید بازگشت اونس طلا به کانال هزار و ۹۰۰ دلاری هستند. در صورتی که قیمت سکه در همین دامنه ۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان باقی بماند و قیمت دلار تغییر خاصی نکند، طلای جهانی با پرش به سوی هزار و ۹۲۰ دلار می‌تواند حباب سکه را به صفر برساند. طلای جهانی هفته گذشته نزدیک به ۱۰۰ دلار از ارزش خود را از دست داده بود و تا ساعت ۴ بعدازظهر دیروز هم نوسان افزایشی یا کاهشی خاصی را از خود نشان نداده بود که انتظار معامله‌گران بازار داخلی را تحت تاثیر قرار دهد.

عده‌ای هم باور دارند، سکه‌‌بازان در گذشته هم با ریسک روی قیمت دلار توانستند افزایش بازار خود را تا حدی پیش خور کنند. به گفته آنها، سکه بازان هفته گذشته سکه را به بالای کانال ۱۳ میلیون تومان بردند و در همان زمان انتظار داشتند که قیمت دلار به کانال ۲۹ هزار تومانی برود؛ انتظاری که در هفته جاری محقق شد. در واقع در آن مقطع زمانی حتی حباب سکه به نزدیک یک میلیون تومان هم رسیده بود، ولی باز هم معامله‌گران اقدام به فروش سکه نکردند.

فروش با قیمت بالا در روزهای پرهیجان

عده‌ای از فعالان باور دارند، سکه بازان با استفاده از جو هیجانی این روزهای بازار تصمیم دارند، دارایی خود را بالاتر از ارزش ذاتی به فروش برسانند. از نگاه آنها به تدریج قیمت سکه ارزان خواهد شد و بدون نیاز به رشد دلار، حباب این فلز گرانبها صفر می‌شود. به این ترتیب می‌توان گفت، در حالی که گروهی از معامله‌گران در انتظار رشد بهای طلا در بازارهای جهانی یا افزایش ارزش دلار در بازار داخلی هستند، برخی دیگر از بازیگران بازار اعتقاد دارند، سکه بازان تنها می‌خواهند با استفاده از جو هیجانی بازار، فروش‌های خود در قیمت‌های بالا را صورت دهند. از نگاه گروه دوم، این حباب حاصل هیجانات است و به تدریج با کاهش هیجانات، سکه رو به قیمت‌های پایین تر قدم برخواهد داشت.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار