فهرست تخلفات بودجه‌ای

گزارش دیوان محاسبات از دخل و خرج بودجه سال99 و مــحقق نشدن بسیاری از اهداف و تبصره‌ها و البته تخلفات در اجرای قانون بودجه پرده برمی‌دارد و فاش می‌سازد که درآمدهای موردانتظار دولت و مجلس برای فروش نفت محقق نشده است.
٢١ مهر, ١۴٠٠ چهارشنبه ١٠:٠۵
کد خبر: ٢٧١٣٩١

به گزارش بنکر (Banker دخل و خرج دولت در سال گذشته نشان می‌دهد بودجه پارسال با کسری 183هزار میلیارد تومانی مواجه بوده و میزان هزینه‌های دولت از درآمدش بیشتر بوده که تمام این کسری از محل واگذاری دارایی‌های مالی تامین شده است.

طبق این گزارش کسری تراز عملیاتی بودجه یا به عبارت دیگر کسری بودجه در سال گذشته با فروش اوراق مالی بیش از سقف تعیین شده در برنامه ششم جبران شده است. دیوان محاسبات فاش کرده که عملکرد کسری تراز عملیاتی بودجه99 حدود 6 برابر الزام قانون برنامه ششم بوده و ضرورت دارد در بودجه سال‌های آینده جلوی رشد تصاعدی هزینه‌های دولت گرفته شده و فعالیت‌ها و دستگاه‌های موازی شناسایی شود.

 

فهرست بلند  تخلفات بودجه


هیچ اقدامی برای جلوگیری از برداشت آب از 376 هزار و 389 چاه آب غیرمجاز صورت نگرفته است.

یک ریال هم از درآمدهای تبلیغاتی پخش مسابقات ورزشی به خزانه کل کشور واریز نشده است.

23میلیون نفر در 3دهک بالای درآمدی شناسایی شده‌اند، اما یارانه نقدی آنها قطع نشده است.

از کل بودجه پیش‌بینی شده برای ایجاد اشتغال یا حفظ اشتغال موجود فقط 8درصد آن اختصاص یافته است.

تعداد 1.052 دستگاه اجرایی نسبت به راه‌اندازی سیستم یکپارچه بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد، اقدامی نکرده‌اند.

تعداد 232 دستگاه اجرایی اطلاعات خود را در «سامانه کارمند ایران» و تعداد 632دستگاه اجرایی اطلاعات خود را در سامانه ثبت حقوق و مزایا ثبت یا به‌روزرسانی نکرده‌اند.

80 درصد قراردادهای فروش صادراتی فرآورده‌های نفتی در بورس انرژی برخلاف دستور‌العمل انتشار معاملات بوده و 500 میلیون دلار از فرآورده‌های نفتی صادراتی در شرایط خارج از بورس انرژی عرضه شده است.  

شرکت پخش فرآورده‌های نفتی تعداد 16فقره قرارداد به صورت اعتباری را با یکی از شرکت‌های صادرکننده منعقد کرده که 270میلیون دلار معادل 6هزار میلیارد تومان برای شرکت مذکور قابلیت وصول نداشته است.

70درصد گاز مایع توزیع شده در سنوات اخیر به دست مصرف‌کننده واقعی نرسیده و با چندین برابر قیمت توسط شرکت‌های توزیع‌کننده به فروش رسیده که نشان از رانت 26هزار میلیارد تومانی دارد.

 تعداد 5,144 مرکز غیرمجاز استخراج رمزارز با مجموع ظرفیت 607 مگاوات  تاکنون در همه استان‌ها کشف و جمع‌آوری شده‌است. مابقی مراکز غیرمجاز کشف‌نشده نیز با ظرفیت 1,184 مگاوات متاسفانه همچنان به صورت غیرمجاز در حال فعالیت هستند.

172شهرک صنعتی فاقد آب،170شهرک صنعتی فاقد برق، 355 شهرک صنعتی فاقد گاز و 222 شهرک صنعتی فاقد خدمات مخابراتی هستند.

بررسی واردات 31 قلم دارو حاکی از اختصاص 235 میلیون یورو مازاد بر قیمت واقعی داروها به تعداد 12شرکت‏ واردکننده است.

ارزش بازار داروهای وارداتی در سال 1399، جمعاً 5.135 میلیارد تومان بوده که از این میزان 1.089 میلیارد تومان در سامانه سازمان غذا و دارو شناسه‏گذاری نشده است.

سازمان انتقال خون ایران بابت خرید تعداد 750 هزار کیسه خون فیلتردار چهارتایی، مبلغ یک‌میلیون و 537 هزار یورو اضافه بر ارزش واقعی کالای وارداتی (بیش‌اظهاری) به یکی از شرکت‌های طرف قرارداد سازمان پرداخت کرده است.

سازمان انتقال خون در قراردادهایی به خرید کیت‏هایی برای غربالگری ویروسی خون‏های اهدایی با تاریخ مصرف بسیار پایین اقدام کرده که تاریخ مصرف آنها منقضی شده است.


در پایان سال 1399 در مجموع 8,867 میلیارد تومان اصل تسهیلات و 24.800 میلیارد تومان مانده مطالبات بانک‌ها شامل اصل، سود و جریمه به اشخاصی اعطا شده که به دلایل مختلف حکم ورشکستگی از دادگاه اخذ کرده‌اند.

در واگذاری­ سهام دولت در پالایش نفت شیراز و پالایش نفت لاوان مقررات قانونی در سازمان بورس و اوراق بهادار رعایت نشده است.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار