شماره شبا تهران شارژ

غار الورا در کجا قرار دارد؟

رپرتاژ

در 30 کیلومتری شمال تا شمال غرب شهر اورنگ آباد غاری وجود دارد که نام آن «الورا» است و در نزدیکی دهکده الورا واقع شده است. پیروان ادیانی همچون بودا، هندو، جین در بین قرن ششم تا دهم میلادی ساخته اند.

 

این بنا از چند بخش تشکیل شده است؟

در این شهر تاریخی   در تور هند سایت سفر باتو ، غار‌هایی از دین های مختلف وجود دارد که 5 غار برای پیروان دین جین، 12غار مربوط  به افراد بودایی و 17 غار آن متعلق به پیروان آیین هندو است. این گروه ها سازه های خود را تا حد بسیار زیادی نزدیک به هم و در یک زمان می ساختند و این خود گواه این مطلب است که هماهنگی زیادی میان ادیان در آن برهه از زمان وجود داشته است.

 

این غار در چه زمانی ساخته شده است؟

 این غارها را سازندگان آن از بین سطوح تپه های چاراناندری که از سنگ های آتشفشانی بازالت برش داده شده اند درست کرده اند. ساخت این بنا از حوالی سال 500 بعد از میلاد مسیح آغاز گردیده است که چیزی حدود 250 سال به طول انجامید یعنی ساخت این بنا در سال 750 پس از میلاد به پایان رسید. کار تراشکاری سنگ های این غار در سالهای 600 الی 870 بعد از میلاد مسیح انجام شد،  در صورتی که ساخت این غارها تا سال 1000 پس از میلاد مسیح ادامه داشت. ساخت معابد و صومعه سراها به وسیله ی تراشیدن دیواره های صخره هایی از جنس بازالت انجام شد که مجموعا 34 غار که به ترتیب زمان ساخته شدن شماره گذاری شده است در اینجا موجود است. قدیمی ترین غار مذهب بودایی در جنوبی ترین قسمت این منطقه قرار دارد که اتفاقا شماره گذاری نیز از همین غار شروع می شود. 

 

ویژگی‌های این غار چیست؟

اولین سازه های به وجود آمده غارهای بوداییان هستند که تمامی این غارها به جز دهمین غار برای کارهایی مثل خوابیدن، مراقبه و غذا خوردن به کار می رفت. ابعاد این غارها همزمان با پیشرفته شدن، به سمت شمال حرکت می کرد و وسعت می یافت؛ مثلا غار شماره یک خیلی ساده و با تنها اندکی تزیینات، چند سلول که تعدادشان به هشت عدد می رسد در صورتی که غار یازدهم بسیار وسیع تر است و طبقه های زیادی دارد و دارای یک تالار بسیار بزرگ و با شکوه است. به محض ورود به زیارتگاه دیوار‌هایی را می بینید که پنج مجسمه بودا در آنجا قرار دارد که نماد بوداهای روی زمین هستند. البته مجسمه هفت بودای دیگر نیز در آنجا قرار دارند.

 

این غار در سال 1983 به ثبت جهانی یونسکو رسید.

بعد از این اتفاق بازدیدکننده های زیادی برای دیدن این مکان تاریخی آمدند ولی هنوز ایرانی های زیادی هستند که هنوز از وجود این اثر تاریخی ارزشمند هیچ اطلاعاتی ندارند و حتی نمی دانند که چنین مکانی اصلا وجود  دارد یا خیر. حتما این را هم در نظر بگیرید که شگفتی های این بنا تمامی ندارند و شما هر لحظه شاهد زیبایی های بیشتری هستند.

ممکن است که بگویید این بنا در نقطه‌ای دور افتاده است ولی اصلا اینطورنیست و این اثر ارزشمند در مسیر یک جاده تجاری تاریخی آسیای جنوبی قرار دارد و این بدین معناست که تردد بازرگانان به این منطقه بسیار است پس این بنا تبدیل به یک مرکز تجاری بسیار مهم شود. جالب است بدانید که هنوز هم در این مکان خرید و فروش انجام می شود.  تور باکو ارزان قیمت را از دست ندهید.

مقامات و مسئولین این کشور توریستی، بسیار در حفظ و نگهداری این بنا کوشا هستند و هیچوقت از قرار دادن بودجه برای مرمت و بازسازی این مکان غافل نشده‌اند.

این را حتما باید بدانید که این غار همچون غارهای دیگر نیست؛ زیرا به صورت  طبیعی ساخته  نشده و بشر در ساخت آن دخالت کرده‌است.

تعداد غارهای بوداییان از سایر دین‌ها بیشتر و جزو اولین غارها به شمارمی روند به همین علت نسبت به غارهای دیگر ساده تر هستند و همین مسئله  نشان می دهد که در آن زمان دین بودا از اهمیت بیشتری برخوردار بوده است و افراد زیادی به این مذهب اعتقاد داشتند.

پیشرفت علم و دانایی را میتوان به راحتی در این بنا ها مشاهده کرد که ممکن است برایتان بسیار جالب باشد.

در غار بیست و یکم می توانید ببینید که سه مسیر پلکانی وجود دارد و گویی دو مجسمه شیر از غار حفاظت می کنند و در این غار می توانید که گچ بری های زیبایی را ببینید.

 

بهترین زمان برای بازدید از این بنا چه زمانی است؟

اگر می خواهید به هندوستان سفر کنید، از ماه نوامبر تا مارس بهترین زمان برای مسافرت کردن به هند محسوب می شود که هوا در این ماه‌‌ها خنک تر و بهتر نسبت به ماه‌های دیگر است. شما می توانید هر روز هفته از این غار‌ها دیدن نمایید؛ ولی نمی توانید سه شنبه‌ها به این مکان زیبا و دیدنی سر بزنید. چون این مکان در فصل‌های مختلف، ساعت کاری متفاوت دارد بهتر است که در طلوع آفتاب و غروب آفتاب از این بنا دیدن کنید. اگر دوست دارید با خیال راحت از این غار‌‌ها دیدن کنید بهتر است که صبح زود؛ یعنی طلوع آفتاب بهترین زمان برای بازدید از این مکان است.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار