شرایط وام‌های ۴ و ۱۲ درصدی در عصر کرونا

بعد از وام یک تا دو میلیونی که برای حدود چهار میلیون نفر از اصناف پیش‌بینی شده بود، بحث وام یک میلیونی برای ۲۳ میلیون خانوار یارانه‌بگیر مطرح شده است که ظاهرا اختلاف‌هایی با یکدیگر دارند، اما هنوز سازوکار نهایی آن مشخص نیست.

به گزارش بنکر (Bankerحدود یک ماه اخیر و با افزایش شیوع ویروس کرونا و آسیب‌هایی که برای کسب و کار و درآمد خانوارها به همراه داشت، دولت بسته حمایتی را پیش‌بینی کرد که بتواند برای خانوارهای آسیب پذیر باشد؛ به طوری که در شرایط موجود در کنار کمک بلاعوض ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی که برای خانوارهای فاقد درآمد پیش‌بینی و مرحله اول آن پرداخت شد، کمکی هم در قالب اعتبار از محل منابع بانکی در دستور کار قرار گرفت که تاکنون دو نوع پرداخت تسهیلات مطرح شده است.

این در حالی است که در مرحله اول تسهیلات یک تا دو میلیونی برای حدود چهار میلیون نفر اعلام شد که آنها از بین گروه‌های شغلی و کسب و کارهای کوچک که در جریان کرونا آسیب دیده بودند گزینش شدند. اما به تازگی همتی - رئیس کل بانک مرکزی - از تسهیلات جدیدی خبر داده که می‌تواند تمامی یارانه‌بگیران را که ۲۳ میلیون خانوار هستند،‌ شامل شود.

گرچه جزئیاتی از تسهیلات جدید یک میلیون تومانی و نحوه پرداخت آن مشخص نیست، اما ظاهرا برای پرداخت این تسهیلات باید تاییدیه‌ای برای یارانه‌بگیران که امکان پرداخت قسط را دارند در سامانه‌ای که تعریف خواهد شد، وجود داشته باشد.

در این حالت با مشخص شدن وضعیت متقاضی مبلغ یک میلیون تومانی به حساب یارانه سرپرست خانوار واریز خواهد شد.

در مورد تسهیلاتی که برای ۲۳ میلیون خانوار در نظر گرفته شده، بعد از چهار ماه تنفس از پرداخت، کسر اقساط از یارانه و کمک معیشتی که هر ماه به حساب یارانه بگیر واریز می شود، آغاز خواهد شد که در مورد تسهیلات یک تا دو میلیون تومانی اصناف نیز همین گونه است.

سود تسهیلات یک میلیون تومانی خانوارهای یارانه‌بگیر ۱۲ درصد است که باید کامل از سمت دریافت‌کننده پرداخت شود. همچنین در حالی در اعتبار یک تا دو میلیون تومانی سود ۱۲ درصد برای بانک‌ها پیش‌بینی شده که هشت درصد آن را سازمان برنامه و بودجه پرداخت می کند و چهار درصد را صاحب اعتبار می‌پردازد.

اگر قرار باشد تسهیلات یک میلیون تومانی جدید بانک مرکزی برای یارانه‌بگیران، بدون گزینش و منوط به درخواست آنها باشد، می‌تواند مجموع ۲۳ میلیون خانوار که حدود ۷۸ میلیون نفر را دربر می‌گیرد، شامل شود.

در عین حال که هیچ نیازی به مراجعه درخواست کننده به بانک نیست و احتمالا مانند تسهیلات چهار درصدی برای وام جدید یارانه‌بگیران نیز سامانه تایید افراد متقاضی و شناسایی آنها از کانال وزارت کار انجام خواهد شد.

با این حال هنوز اعلام رسمی در رابطه با نحوه و سازوکار پرداخت یک میلیونی انجام نشده و ممکن است هر تغییری در آن اعمال شود.


4 دیدگاه
[4] حسین09393274931 - 99/12/08 جمعه 18:55
من کارگرساده یک نانوایی بودم بیمه بودم متاهل ودارای دوفرزند هستم نه خانه دارم نه ماشین دارم نانوایی هم بخاطرکرونا تعطیل شوده جا رفتم ازبیمه ام گفتم هیچ هرجا رفتم حداقل وامی بگیرم نه اداره کار نه تامین اجتماعی کمکی نکرد الان چندین ماه هسته بیکارم هزاران با به سازمان هدفمندی یارانه ها نوشتم که حداقل یک وامی بهم بدن برای امرار معاش خانواده ام هیچ خبری نشود ما ایرانیان فقط اسم شیعه ای ومسلمان را یدک میکشیم هیچ کمکی به همنوع خودنمیکنیم اگر این نوشته راکسی دیدیامسولی دیدخواهشن یک وام برایم ردیف بشه کمک بزرگی به این بنده کرده اید - پاسخ
[3] زهرا - 99/03/20 سه شنبه 10:23
۲سال دنبال یه کار با درامد خوبم که حداقل بتونیم وام برداریم واسه رهن خونه ولی هرچی میگردم کاری پیدا نمیکنم.این چه مملکتی که ما داریم - پاسخ
[2] محمدرضا - 99/02/06 شنبه 12:41
سلام من.کارگرساختمانی هستم.باسه فرزنددرزیرزمین ۳۵متری اجاره.نشینم والان حدودسه ماه بیکارم بخاطرشیوع کروناتابحال هیچ حمایتی دریافت نکردم - پاسخ
[1] احمد - 99/01/21 پنجشنبه 22:28
خداخیربده دولت رو ورسانه رو،چرابااحساس مردم بازی میکنین شماراهکارونحوه اجرارواعلام کنید،نه که نظرسنجی اول براه میندازین مثل بقیه کارهاتون،چون تیم اقتصادی قوی ندارین اول شایعه میکنین بعدکارتونوانجام میدین،من ازحقم سرپل سراط نمیگذرم بتازونین تاکجامیخواین بتازونین وفقیرکشی کننین،شماهایکبارصف نانوایی دوساعت معطل نشدین دعواتون بشه،صف مرغ وگوشت نرفتین سگ لرزه بزنین،یک مشت بچه اقازاده خارج کیف کرده امدین واسه ماوام ونان و اب تقسیم می کنین،شماروچه ب این کارها،بذاریدمردای واقعی کارمردم رو راه بندازن،اگرسپاه نبود وبدادمردم نمیرسید بایدهمتون سوراخ موش اجاره میکردین،خحالت بکشین ازخون شهیدان،چقدرکارداره یک وام برسه بدست مردم،هروزحرف گذشته روتکرارمیکنین،من نان ندارم بخورم مستاجرم دوتابچه مدرسه ای ویک کارگرساختمانی نه خانه نه ماشین نه زمین نه پس انداز بفران محمداه ندارم باناله سوداکنم،ازخدامیخوام همانطورکه سه ماهه شرمنده زن وبچه ام هستم ب ابروی محمدشماهم شرمنده بشین که مارودرک کنین مگرازپیله پست کلفتی دربیاین،خدالعنت کندکسانی راکه ب بیت المال مادست اندازی میکنن،بدادمابرسین، - پاسخ
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار