aron

سیگنال ارزی پاستورنشینان

سیاستگذار ارزی کشور بانک مرکزی است که از اظهارنظرهای ارزی دولتمردان مکدر است و آن را نه‌تنها با استقلال نهاد سیاستگذار که با وعده دولت هم متفاوت و در تضاد می‌داند.
١١ اسفند, ١٣٩٩ دوشنبه ٠٨:۴۵
کد خبر: ٢۶٩١٩۵

به گزارش بنکر (Bankerاینکه قیمت ارز چند است، بسته به معادلات و متغیرهای پیچیده و محاسبات در شاخص‌های کلان اقتصادی به‌ویژه در ارتباط با رفت و برگشت کالاها و دلارهای آن دارد.

از این منظر به هر میزان هم که سیاستمداران وعده دهند که قیمت ارز پایین می‌آید، برداشت بازار و مردم به تجربه گذشته ممکن است متفاوت باشد و انتظار می‌رود که اهل سیاست از بیان آنچه ممکن است محقق نشود، پرهیز کنند. هنوز یک هفته از حاشیه‌های ایجاد شده در اثر اظهارنظر محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور نگذشته که رئیس‌جمهوری در تازه‌ترین اظهارنظر ارزی‌اش گفته که قیمت فعلی ارز با واقعیت سازگار نیست و رو به کاهش خواهد بود.

روشن است که انتظار دولتمردان و شخص رئیس‌جمهور گشایش در روابط بانکی و آزادسازی ارزهای بلوکه شده از مسیر دیپلماسی است اما این انتظار که البته مطالبه مردم هم هست، نمی‌تواند معیاری برای کشف قیمت واقعی ارز قلمداد شود و حتی اگر هم قرار است خبری یا تحولی در گشایش ارزی رخ دهد، بهتر آن است که سیگنالی از طرف پاستور داده نشود و اجازه داده شود که این پیام احتمالی و قطعیت آن و همچنین اثرات احتمالی از سوی میرداماد اعلام شود. خاطر اهل سیاست از باب بالا رفتن دلار مکدر است؛ امید که از این توصیه کوتاه مکدر نشوند و قدری به اقتصاد فرصت تحلیل عمیق‌تر بدهند.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار