سکه همچنان حباب دارد

با ورود سکه به کانال 11 میلیون تومانی و ثبت قیمت 11 میلیون و 900 هزار تومان در پنج شنبه هفته گذشته شاهد روند نزولی در قیمت این کالای سرمایه ای هستیم .

به گزارش بنکر (Banker با این حال با مراجعه  به قیمت اونس جهانی طلا و محاسبه ارزش هرسکه تمام بهار طرح جدید(امامی) با دلار آزاد و به دست آوردن ارزش بین المللی هر سکه با قیمت های به روز می توان نتیجه گرفت سکه همچنان حباب دارد. این حباب بر اساس قیمت های روز پنج شنبه هفته گذشته حدود 400 تا 500 هزار تومان است در حالی که پیشتر تا نزدیک یک میلیون تومان نیز بود.
پس می توان نتیجه گرفت ، برخی از تحولات در داخل و خارج از کشور درمجموع به آرامش بازار سکه و طلا و ترکیدن حباب های فلز زرد منجر شده است گرچه هنوز این حباب ها کاملا از بین نرفته است.
بر اساس قیمت هایی که روز پنج شنبه 27 آذر در بازار سکه و ارز پایتخت وجود داشت و خبرگزاری تسنیم آن ها را منتشر کرده است و با درنظر گرفتن هر اونس جهانی طلا به قیمت 1876 دلار و 60سنت و هرسکه تمام بهار آزادی معادل 133/8 گرم و درنظر گرفتن عیار سکه های ایران که 22 است (درحالی که عیار اونس جهانی 24 است) قیمت هر سکه تمام بهار طرح جدید رقمی (بدون اجرت ساخت) نزدیک به 11 میلیون و 400 هزار تومان می شود که اگر مقداری بابت حق الضرب یا اجرت ساخت سکه به این رقم اضافه کنید، درمجموع مشخص می شود که قیمت کنونی سکه در بازار حداقل 400 هزار تومان حباب دارد.
البته بازار سکه از یک سو ممکن است به دلیل نزدیک شدن به شب های کریسمس و سال نو میلادی شاهد اندکی نوسان افزایشی باشد اما چشم انداز فضای آرام سیاسی بین المللی که پس از قطعی شدن رفتن ترامپ از کاخ سفید به وجود آمده ممکن است باعث تداوم روند کاهشی در قیمت سکه در آینده شود.

 حسین بردبار


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار