شماره شبا تهران شارژ

سه نکته درخصوص بازگشت ارز صادراتی

روابط‌عمومی بانک مرکزی اعلام کرد، این بانک در راستای سیاست‌های ارزی کشور و مصوبات شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی و همچنین مصوبات کمیته ماده ۲ مصوب شورای مذکور، اقدامات لازم برای مدیریت و تنظیم بازار ارز بر اساس منابع ارزی حاصل از صادرات غیرنفتی کشور را انجام داده است.

به گزارش بنکر (Bankerدر همین خصوص ذکر برخی نکات بسیار حائز اهمیت است:

۱. مطابق با تبصره ذیل ماده یک مصوبات چهاردهمین جلسه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی، عدم‌بازگشت ارز با تشخیص و اعلام بانک مرکزی به قوه‌قضائیه در حکم قاچاق ارز بوده و باید با متخلفان برخورد قضایی صورت گیرد. در این‌خصوص تاکنون ۲۵۰ صادرکننده‌ای که شرکت تولیدی و دارویی نبوده و به‌رغم پیگیری‌های مکرر حتی یک دلار ارز را به چرخه اقتصادی کشور برنگردانده بودند به مقام قضایی معرفی شدند.

۲‌. پیرو اعلام پایان تیرماه به‌عنوان آخرین مهلت برگشت تتمه ارزهای صادراتی، اطلاعات و آمار بازگشت ارز حاصل از صادرات تا روز ۳۱/ ۴/ ۱۳۹۹ در حال پردازش و تهیه است که متعاقبا به دستگاه‌های اجرایی و نهادهای نظارتی ارسال خواهد شد تا در چارچوب بسته سیاستی جدید مصوب روز ۲۲/ ۴/ ۱۳۹۹ کمیته ماده۲ مزبور، اقدامات تشویقی یا تنبیهی در مورد آنان انجام شود. ضمن اینکه بر اساس آمار یاد شده تعداد دیگری از صادر‌کنندگانی که به‌رغم اطلاع‌رسانی‌های مکرر نسبت به برگشت ارز خود اقدام نکرده‌اند نیز به قوه قضاییه ارسال خواهد شد.

۳.گفتنی است صادرکنندگان باید نسبت به بازگشت ارز حاصل از صادرات خود در چارچوب بسته جدید نحوه برگشت ارز با توجه به نسبت‌های اعلامی به‌صورت حواله ارزی و اسکناس اقدام کنند.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار