سه سیگنال تقویت سمت عرضه ارز

افزایش سفارش‌های خرید نفت ایران یکی از مهم ترین سیگنال‌هایی است که از افزایش احتمال درآمدهای ارزی در آینده نسبت به دوران کرونا خبر می‌دهد.

به گزارش بنکر (Banker)، رئیس کل بانک مرکزی نیز در بخش دیگری از پیام اخیر خود به افزایش انواع صادرات اشاره می‌کند و می‌گوید: «افزایش قابل توجه صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی و صادرات غیرنفتی و خبرهای مثبت از آزاد شدن منابع مسدودی بانک مرکزی دریافت کرده‌ام که می‌تواند روند بازار را متحول کند».

در کنار این گفته می‌شود در صورتی که همکاری‌های سیاسی برخی از کشورهای منطقه مانند عراق افزایش پیدا کند، می‌توان احتمال داد که سمت عرضه ارز تقویت بیشتری خواهد شد. به گفته برخی فعالان اقتصادی، در شرایط کنونی برخی از علت آنکه صادرات غیر نفتی نسبت به شرایط پیش از کرونا احیا نشده است، مربوط به سختگیری‌های طرف عراقی است که با رایزنی‌های سیاسی می‌تواند برطرف شود. در واقع برخی فعالان اعتقاد دارند که سختگیری‌های طرف عراقی طی هفته‌های آتی با گفت‌وگوهای سیاسی کاهش خواهد یافت و افزایش صادرات و دسترسی به برخی درآمدها، می‌تواند سمت ورودی ارز را تقویت کند. 

سیگنال دیگر تقویت سمت عرضه،  احتمال افزایش ورود ارز صادرکنندگان به کشور طی دو هفته آینده است. فرصت برای برگرداندن میلیاردها دلار ارز صادراتی در دو هفته آتی پایان می‌یابد و با ورود حتی بخشی از آنها به بازار، احتمال کاهش اثرگذاری نرخ حواله درهم بر معاملات بازار داخلی وجود دارد. رئیس کل بانک مرکزی صریحا اعلام کرده است که فرصت برگشت ارز تمدید نمی‌شود و حتی به نوعی صادرکنندگان تهدید به برخورد قضایی شده‌اند.

 

دو سیگنال از کاهش تقاضا
بخشی زیادی از افزایش فشار بر نرخ حواله درهم ناشی از تقاضای انباشته شده‌ای است که در دوران قرنطینه کرونا و بسته بودن مرزها توان مرتفع شدن را نداشت. به عنوان مثال برخی فعالان اقتصادی عنوان می‌کنند که برخی از قاچاقچی‌ها زمانی که مرزها بسته بود، نتوانستند کالای خود را وارد کشور کنند و در شرایط کنونی، برای ورود همان میزان کالا به یکباره به بازار ارز و صرافی‌ها هجوم برده‌اند.

ورود یکباره آنها سمت تقاضا را تقویت بیشتری کرده است. در کنار این صرافی‌ها نیز به دلیل عدم احیای صادرات به سطح پیش از کرونا و کاهش ورودی ارز توان پاسخگویی به تقاضای انباشته شده ارزی را نداشته‌اند. طبیعتا با خروج این تقاضای تجمیع شده از بازار می‌توان انتظار کاهش قدرت سمت تقاضا را داشت. 

سیگنال دیگر کاهش تقاضا، خروج تقاضای برخی از معامله‌گران فنی است که در هفته‌های اخیر سود متناسبی را به دست آورده‌اند و در صورت مشاهده کاهش فشار بر نرخ درهم، از بازار ارز تا حدی خارج و سرمایه خود را به سایر بازارها خواهند برد.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار