شماره شبا تهران شارژ

سه دلیل افزایش قیمت دلار

معاون اسبق ارزی بانک مرکزی با اشاره به اینکه بازار ارز این روز‌ها دوباره با افزایش قیمت روبرو شده است، اظهار داشت: بازار ارز از اخبار سیاسی، اقتصادی و بین‌المللی تاثیر مستقیمی می‌پذیرد و با توجه به اینکه ریسک‌های سیاسی و بین‌المللی در طی یک هفته گذشته بسیار افزایش یافته، طبعا بازار ارز نیز با افزایش قیمت روبرو شده است.

به گزارش (Bankerسیدکمال سیدعلی در گفتگو با فرارو افزود: در حال حاضر سه دلیل عمده برای افزایش قیمت ارز وجود دارد، اول اینکه اخبار سیاسی از جمله قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF، دوم هم اینکه افزایش تقاضا در بازار رخ داده و دست آخر نیز ورودی اسکناس از عراق و افغانستان به کشور کاهش یافته، این سه عامل باعث شده بازار ارز با تلاطم همراه شود.

سیدعلی با اشاره به اینکه در آخر سال نیاز‌های ارزی افزایش پیدا می‌کند، گفت: از یک سو به دلیل افزایش سفر‌های خارجی تقاضا برای دلار زیاد می‌شود و از سوی دیگر نیز شرکت‌های داخلی برای تسویه حساب‌های خارجی خود نیاز بیشتری به ارز پیدا می‌کنند، برهمین اساس در ایام پایانی سال تقاضا برای ارز افزایش می‌یابد.
این کارشناس مسائل ارزی با تاکید بر اینکه افزایش تورم نیز یکی دیگر از مسائلی است که به طور کلی قیمت ارز را افزایش می‌دهد، بیان داشت: طی دو سال گذشته تورم به طور مداوم افزایشی بوده و سطح عمومی قیمت کالا‌ها و خدمات نیز به طور مرتب صعودی بوده، در چنین شرایطی ارز به عنوان یک متغیر مهم، از این قاعده مستثنی نبوده و افزایش قیمت را تجربه کرده است.

معاون اسبق ارزی بانک مرکزی اضافه کرد: کسری بودجه دولت نیز مزید بر علت شده که تورم سیر افزایشی داشته باشد، از سوی دیگر بی انضباطی که دولت با آن دست به گریبان است، از دیگر عوامل افزایش قیمت ارز است، بنابراین تا زمانیکه چنین متغیر‌های منفی وجود داشته باشند، نمی‌توان انتظار داشت ارز به طور طولانی ثبات داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه در بازار ارز شاهد اجرای سیاست متناقضی هستیم، اذعان داشت: از یک سود بانک مرکزی مدعی است که در حال مدیریت و کنترل بازار ارز است و از سوی دیگر نیز می‌گوید به تمام نیاز‌های ارز پاسخ داده می‌شود، این دو مسئله در تناقض با یکدیگر هستند و تا زمانیکه این مسئله مشخص نشود که اولویت با کدام یک از آن‌ها است، نباید انتظار داشت بازار ارزبه طور دائمی از ثبات برخوردار باشد.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار