سرگردانی دلار در بازار ارز

در حالی که قیمت دلار برای سومین روز متوالی در صرافی‌های بانکی ثابت ماند، اما معامله‌گران بازار آزاد ارزی دلار را با نرخ جدیدی قیمت‌گذاری کردند.

به گزارش بنکر (Banker)، به باور فعالان، مقاومت چند روزه دلار در برابر کاهش قیمت نیز نتیجه تغییر رفتار دلالان بوده است. به این ترتیب دیروز دلار در بازار غیررسمی به افزایش اندک قیمت رضایت داد و پا را از نرخ ۱۷ هزار و ۷ تومان فراتر برد.
گزارش‌ها حاکی از آن است که فروشندگان بازار آزاد ارزی در روزهای گذشته و در برخی از ساعات روز معاملات خود را متوقف می‌کردند تا مانع از ریزش دلار در بازار شوند. به این ترتیب بعد از سه روز دلار وارد مسیر افزایشی شد و با نرخ ۱۷ هزار و ۸۱۰ تومان معامله شد. معامله‌گران بازار آزاد ارزی معتقدند که دلار باز هم می‌تواند مسیر افزایش قیمت را طی کند. با این حال این موضوع بستگی زیادی به رفتار سیاستگذاری بانک مرکزی دارد.
دیروز اما معاملات ارزی در صرافی‌ها حال و هوای دیگری داشت و قیمت‌ها برای سومین روز متوالی ثابت ماند. صرافان دیروز همچون روزهای گذشته دلار را با نرخ ۱۶ هزار و ۹۳۰ تومان به فروش رساندند. به نظر می‌رسد مقاومت دلار در برابر کاهش قیمت نتیجه معاملات قیمتی آن در بازار آزاد ارزی باشد. به این ترتیب هرچند فعالان بازار ارز از اواخر هفته گذشته شمارش معکوس را برای کاهش قیمت ارز در بازار آغاز کرده‌اند، اما مقاومت جدی دلار عقب‌نشینی قیمت‌ها را بسیار آهسته کرده است.
قیمت‌گذاری دلار در بازار نیمایی نیز نشان می‌دهد که بازار ارز خیال کاهش قیمت ندارد. بررسی‌ها نشان می‌دهد میانگین قیمت معاملاتی دلار در سامانه نیما بالاتر از ۱۶ هزار تومان بوده است. تفاوت اندک قیمتی دلار در سامانه نیما و بازار معاملات ارزی نشان می‌دهد که مسیر کاهش قیمتها در این بازار هموار نشده است. به گفته کارشناسان، شکاف اندک قیمت دلار در بازار نیما و بازار رسمی ارزی جلوی آربیتراژ قیمتی از سوی فعالان و صادرکنندگان را می‌گیرد. با این حال در صورتی که بانک مرکزی ارز کافی به بازار تزریق نکند، دلار در محدوده فعلی باقی خواهد ماند.
اما برخلاف دلار، در روزهای گذشته نوسانات زیادی را در بازار طلا و سکه شاهد بوده‌ایم. در برخی روزها و تحت‌تاثیر تغییر قیمت طلای جهانی رفتار قیمتی سکه تغییر کرده و بر مدار رشد قرار گرفته است. در برخی روزها نیز سکه از بازار داخلی ارز تبعیت کرده و به پیروی از آن قیمت‌گذاری شده است. با این حال به نظر می‌رسد اصلی‌ترین عامل تغییرات قیمت سکه در این روزها بهای جهانی طلا بوده است. دیروز نیز در پی جهش قیمت اونس در بازارهای جهانی، سکه وارد مسیر افزایشی شد، این در حالی است که در روز دوشنبه سکه ۷۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داده بود و توانست به زیر هفت میلیون و ۳۰۰ هزار تومان دست یابد.
اما افزایش ۱۲۵ هزار تومانی سکه در روز گذشته حضوره دوباره آن در نرخ بالای هفت میلیون و ۳۰۰ هزار تومان را ممکن کرد. به این ترتیب دیروز هر سکه امامی با نرخ هفت میلیون و ۳۹۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شد. این میزان رشد نتیجه صعود طلای جهانی به بالای یک هزار و ۷۰۰ دلار بود. به نظر می‌رسد طلا همچنان دارایی امنی برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود، آن هم در شرایطی که ویروس کرونا حضور خود را در جامعه جهانی تثبیت کرده است. با این حال باز شدن کسب و کارها و تداوم حضور فعالان در صحنه اقتصاد جهانی مانع از رشد خیره‌کننده طلا در این روزها شده است. اما طلای جهانی به هر سو که برود بازار داخلی را نیز با خود همسو خواهد کرد، به این ترتیب تغییر مسیر قیمت‌گذاری سکه کاملا طبیعی است.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار