شماره شبا تهران شارژ

سرمایه گذاری روی طلا کار عاقلانه نیست

طلا یکی از محبوب ترین چیز ها برای سرمایه گذاری بوده و بسیاری از افراد مشغول به سرمایه گذاری و خرید و فروش در بازار طلا هستند. اما لازم است بدانید که طلا بر خلاف آنچه به نظر می آید چندان گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری نیست.

به گزارش بنکر (Bankerطی ماه های اخیر طلا تبدیل به یکی از جذاب ترین چیز های برای سرمایه گذاری شده است و دلیل آن را نیز می توان تزلزل دیگر زمینه های سرمایه گذاری به دلیل شرایط کنونی دانست.

طلا از ابتدای سال 2019 حدود 20 درصد افزایش داشته است اما همیشه این گونه نیست. رشد بسیار زیاد طلا دوره ای بوده و در یک شرایط عادی ده ساله طلا تنها کمی بیشتر از 8 درصد رشد داشته است که نشان دهنده یک سرمایه گذاری بسیار کسل کننده است.

در واقع هر سرمایه گذاری پارامتر های مختلفی دارد. از جمله این پارامتر ها را می توان میزان نقدینگی موجود در این بازار، ثبات بازده و ... دانست. نکته جالب اینکه اگر طلا را با این پارامتر ها بسنجیم چندان سرمایه گذاری خوبی به نظر نمی رسد.

بازده طلا نسبت به سرمایه گذاری های با ریسک مشابه کمتر می باشد. دلیل بازده پایین این است که طلا در واقع چیزی را تولید نمی کند و هیچ ارزشی نیز ایجاد نمی کند و بر خلاف اوراق قرضه یا سپرده های بانکی هیچ کمکی به رشد اقتصادی نیز نمی کند.

هرگونه افزایش ارزش طلا را می توان برین اساس دانست که زمانی که فردی می خواهد طلا را بفروشد فرد خریدار هزینه بیشتری را برای آن می پردازد و خود ارزشی تولید نکرده است.

نکته این جاست که انجام یک فعالیت اقتصادی می تواند باعث سود دهی و در عین حال افزایش سرمایه شما شود اما طلا در بهترین حالت همیشه به یک مقدار خواهد بود و در بهترین حالت تنها از ارزش پول شما محافظت می کند.

باید توجه داشت که در این مقاله ما قصد نداریم بگوییم که هرگز نباید بر روی طلا سرمایه گذاری کرد. بلکه نباید از طلا به عنوان یک سرمایه گذاری با سود بالا انتظار داشت. اگر شما انتظار دارید تنها ارزش سرمایه تان حفظ شود طلا می تواند گزینه مناسبی باشد. در واقع طلا عملا مانند یک ارز مانند دلار عمل می کند.

در آخر اینکه پذیرفتن طلا به عنوان یک سرمایه گذاری نامناسب دشوار است چراکه بسیاری اعتقاد دارند طلا سرمایه ای است که تحت هرگونه شرایط تاریخی جان سالم به در برده است. این درست است اما آیا می توان گفت که در دنیای مدرن می توان طلا را به عنوان یک سرمایه گذاری مفید مطرح کرد؟ که جوای مشخصا منفی می باشد.

منبع: economictimes.indiatimes

1 دیدگاه
[1] نامشخص - 99/08/25 يكشنبه 14:25
در این اوضاع شما میفرمائید که در دنیای مدرن نمی توان طلا را به عنوان یک سرمایه گذاری مفید مطرح کرد ، سرمایه گزاری در بورس هم که منجر به سوختن و از بین رفتن سرمایه فرد میشه ، نرخ سودبانکها هم که تعریفی ندار ، قیمت ملک هم که سربه فلک گذاشته و سرمایه میلیاردی میخواد پس تکلیف مردم با سرمایه اندک چیه؟ چه جوری امرار معاش کنند؟ چه جوری ارزش دارایی خودشونو حفظ کنند؟ - پاسخ
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار