شماره شبا تهران شارژ

سبقت کاهشی سکه از دلار

قصه دلار و سکه در روز آخر هفته هم کاهش قیمت بود؛ آنچه در طول هفته بارها تکرار شده بود. روز پنج‌شنبه، اسکناس آمریکایی ۵۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۲۵هزار و ۸۰۰ تومان رسید.

به گزارش بنکر (Bankerسکه امامی هم افت قیمت دلار را جدی گرفت تا فروشندگان در این بازار بیشتر شوند. در نتیجه افزایش فروش‌ها، سکه ۳۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۱۱ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان رسید. با این افت، میزان بازدهی فلز گرانبهای داخلی در هفته گذشته به منفی ۴/ ۴ درصد رسید.
این در حالی بود که در بازار ارز، اسکناس آمریکایی تنها ۱/ ۱ درصد افت قیمت را به ثبت رسانده بود. یکی از مهم‌ترین عواملی که موجب شد سکه نسبت به دلار افت بیشتری را تجربه کند، حباب بالایی بود که پیرامون این فلز گرانبها وجود داشت. پنج‌شنبه دو هفته پیش حباب سکه بالای یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بود و این میزان دو روز پیش تا سطح ۵۰۰ هزارتومانی پایین آمد.  کاهش حباب به معنای آن است که میزان تقاضا هم در بازار سکه تخفیف پیدا کرده بود.

با وجود اینکه سکه هفته گذشته افت بیشتری را نسبت به دلار تجربه کرده بود، گروهی از معامله‌گران باور دارند که این فلز گرانبها در ابتدای هفته جاری به کمک اونس طلا  می‌تواند افزایش قیمت را تجربه کند. به گفته برخی تحلیلگران در صورتی که اونس طلا بالای محدوده هزار و ۸۸۰ دلار به کار خود پایان دهد، جسارت سکه‌بازان در ابتدای هفته برای خرید بیشتر خواهد شد و ممکن است حتی فلز گرانبهای داخلی بار دیگر به بالای مرز ۱۲ میلیون تومانی بازگردد. در کنار این، عده‌ای از بازیگران سنتی بازار اعتقاد دارند در آستانه شب یلدا، تقاضا برای سکه‌های کوچک‌تر نیز بیشتر خواهد شد و این مساله موجب می‌شود که به احتمال زیاد قیمت ربع سکه و سکه یک گرمی هم بیشتر شود. ربع سکه در هفته گذشته حدود ۳ درصد از ارزش خود را از دست داد، ولی ممکن است در دو روز ابتدایی هفته جاری روایت متفاوتی را برای خود رقم بزند.

البته برخی از معامله‌گران باور دارند خرید ربع سکه نسبت به سایر انواع سکه به قصد سرمایه‌گذاری درازمدت، ریسک بیشتری به‌دنبال خواهد داشت. استدلال آنها این است که ربع سکه نسبت به سایر انواع سکه حباب بیشتری دارد و از ارزش ذاتی خود به شدت فاصله گرفته است، در نتیجه افت قیمت آن را محتمل تر می‌دانند .

در حالی که بخشی از معامله‌گران به تقویت بازار سکه و طلا در ابتدای هفته جاری خوشبین هستند، گروه دیگری از فعالان بازار باور دارند که این هفته بازار فلزهای گرانبهای داخلی به روند نزولی خود ادامه خواهند داد. از نگاه آنها، دلار در مسیر نزول تدریجی قرار گرفته است و به‌دلیل ادامه افت اسکناس آمریکایی، قیمت انواع سکه هم توان خاصی برای رشد قیمت نخواهند داشت. این ادعا در حالی مطرح می‌شود که دلار در هفته گذشته در تمام روزها در محدوده ۲۵ هزار و ۸۰۰ تومانی با حمایت نسبتا سنگینی مواجه شد. این مساله به اندازه‌ای برجسته بود که برخی تحلیلگران محدوده یاد شده را به عنوان کف جدید قیمت دلار در نظر می‌گیرند. در صورتی که دلار در ابتدای هفته به بالای مرز ۲۶ هزار تومان بازگردد، احتمال صعود سکه به بالای مرز ۱۲ میلیون تومانی بسیار بیشتر خواهد شد و در صورتی که به زیر ۲۵ هزار و ۸۰۰ تومان برود، احتمالا به‌سوی محدوده ۱۱میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی حرکت خواهد کرد. سکه در هفته‌های اخیر تلاش زیادی کرده است که محدوده ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی را از دست ندهد، هر چند توان شکست محدوده ۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان را نیز از خود نشان نداده است.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار