شماره شبا تهران شارژ

ریزش دلار به زیر ۲۰ هزار تومان واقعیت دارد؟

قیمت دلار در روز های اخیر شاهد کاهش بسیار زیادی بوده و قیمت آن به زیر 25 هزار تومان سقوط کرده است. در این بین زمزمه های زیادی از دلار زیر 20 هزار تومانی شنیده می شود.

به گزارش بنکر (Bankerعوامل بسیار زیادی در کاهش قیمت دلار نقش داشتند و باعث شدند تا دلار از سطح 26 هزار تومان در آغاز هفته به زیر 25 هزار تومان در پایان هفته برسد.
مهم ترین عامل کلیدی در کاهش قیمت دلار را می توان به پایان رسیدن دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ و سپردن کاخ سفید به دست جو بایدن دموکرات دانست.

جو بایدن پیش تر در سخنرانی های انتخاباتی خود گفته بود که خروج یک طرفه ترامپ از برجام یک حرکت اشتباه بوده و وی قصد دارد تا به این معاهده بین المللی بازگردد.

البته مشخص نیست که در آینده این اتفاق واقعا بیافتد یا خیر اما بازار نسبت به رفتن ترامپ از قدرت واکنش نشان داده و باعث شده تا قیمت دلار کاهش یابد.

دیگر دلیل کاهش قیمت دلار در روز های اخیر را می توان صحبت های همتی رئیس بانک مرکزی درباره دارایی های بلوکه شدن ایران در کره جنوبی دانست.

هرچند کره جنوبی مذاکرات خود با ایران را چندان رضایت بخش اعلام نکرد اما همتی در سخنان خود گفت که طرف مقابل متعهد شده است که دارایی های ایران در این کشور را آزاد سازد.

و در نهایت روحانی رئیس جمهور کشورمان طی یک سخنرانی اظهار داشتند که اگر منابه مالی ایران آزاد شود دلار توانایی کاهش تا 15 هزار تومان را دارد که باعث ایجاد یک موج جدید کاهشی در بازار شد.

اما در نهایت باید گفت که انتظار کاهش قیمت دلار به زیر بیست هزار تومان حداقل فعلا عملی نمی باشد. چرا که با وجود شرایط امیدوار کننده پیش آمده هنوز هیچ چیزی به شکل عملی تغییر نکرده است.

در حال حاضر تعیین کننده ترین چیز پس مشخص شدن تکلیف برجام پس از قرار گیری بایدن در کرسی ریاست جمهوری خواهد بود.

اگر بایدن برای بار دیگر به برجام بازگشته و به تعهدات خود جامه عمل بپوشاند می توان انتظار داشت که دلار شاهد سقوط هایی بسیار بیشتر از حال حاضر باشد.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار