روند بازار ارز از چه زمانی تغییر کرد؟

روند بازار ارز از نیمه دوم روز یکشنبه تغییر کرد؛‌ «دنیای اقتصاد» هم در گزارش قبلی خود اشاره کرد که میزان فروش‌های احتیاطی در بازار پایین‌تر آمده است و هراس از افت بیشتر قیمت‌ها تا حدی افت کرده بود.

به گزارش بنکر (Bankerروز دوشنبه خریداران هم با اطمینان بیشتری وارد بازار شدند و در نهایت قیمت نه تنها توانست از مرز ۲۵ هزار تومانی عبور کند که به نزدیکی سطح ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومانی رسید.  ورود دلار به کانال بالاتر اطمینان معامله‌گران برای اینکه اظهار کنند، سطح ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومانی کف موقت بازار بوده است را بالا برد. برخی فعالان باور دارند،‌دلار برای اینکه در ادامه پاییز به زیر سطح یاد شده بازگردد، نیاز به اخبار مثبت بیشتر دارد. با این حال، عده‌ای عنوان می‌کنند، بازار هر چقدر به زمان ورود بایدن به کاخ سفید نزدیک شود، بار دیگر با فشار فروش‌ها مواجه می‌شود.   با وجود اینکه دلار دیروز افزایشی شد، معامله‌گران انتظارات افزایشی خود را هم چندان تشدید نکرده بودند. در واقع آنها بیشتر باور داشتند که باید به‌صورت پله‌ای اقدام به خرید کرد و نباید احتیاط را کنار گذاشت.

عده‌ای از تحلیل گران فنی عنوان می‌کردند که باید خط ۲۶ هزارتومانی را به عنوان مبنای تحلیل در نظرگرفت. این گروه اعتقاد داشتند تا زمانی که دلار زیر ۲۶ هزار تومان قرار دارد، نباید خطر افت دوباره قیمت‌ها را دست کم گرفت، ولی اگر قیمت از این خط عبور کرد، سقف ۲۷ هزار تومانی را می‌توان به‌عنوان سقف اول هدف‌گذاری کرد.  در روزی که قیمت دلار افزایشی بود، طبیعتا سکه هم راه صعودی را در پیش گرفت. با این حال، سکه طلا تحت فشار یک متغیر کاهشی قرار دارد و این مساله می‌تواند سرعت رشد آن را تحت‌تاثیر قرار دهد. این متغیر افت اونس طلا در بازارهای جهانی است که دیروز تا ساعت ۷ بعدازظهر به وقت تهران تا هزار  و ۷۷۵ دلار پایین رفته بود.  

قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی کاهش یافت و تحت‌تاثیر خوش‌بینی بازار به ساخت واکسن‌های موفق و بهبود اقتصادی سریع‌تر، در مسیر ثبت بزرگ‌ترین کاهش قیمت ماهانه در چهار سال اخیر قرار دارد. به گزارش «ایسنا» بهای اونس طلا از ابتدای نوامبر تاکنون ۹/ ۵ درصد کاهش داشته که بزرگ‌ترین کاهش ماهانه از نوامبر سال ۲۰۱۶ تاکنون است. در بازار معاملات آتی آمریکا هم  هر اونس طلا با ۵/ ۰ درصد کاهش، به ۱۷۷۲ دلار و ۶۰ سنت رسید. به گفته مایکل مک کارتی، استراتژیست ارشد شرکت «سی ام سی مارکتس»، واکسن باعث خوش‌بینی به بهبود اقتصادی شده و جذابیت سرمایه‌گذاری در دارایی‌های امن مانند طلا را تضعیف کرده است.

شکسته شدن مرز ۱۸۰۰ دلار هم این تصور را قوت بخشیده و باعث کاهش بیشتر قیمت‌ها شده است. خوش‌بینی به عرضه واکسن کووید-۱۹ ارزش دلار را به پایین‌ترین حد در بیش از دو سال اخیر رسانده و بازارهای سهام جهانی را در مسیر رکورد رشد ماهانه قرار داده است.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار