رشد ۳/ ۴ درصدی مانده سپرده بانکی

بانک مرکزی آمار مانده سپرده بانکی تیر ۹۹ را منتشر کرد. براساس آمار منتشر شده در نخستین ماه تابستان سال‌جاری، مانده سپرده نظام بانکی به رقم ۶/ ۳۰۵۸ هزار میلیارد تومان رسیده که به نسبت خرداد رشد ۳/ ۴ درصدی داشته است.

به گزارش بنکر (Banker این در حالی است که در فصل بهار میانگین رشد ماهانه سپرده‌های بانکی حدود ۶/ ۲ درصد بوده است. به این ترتیب در نخستین ماه تابستان سپرده‌های بانکی با رشد قابل‌توجهی مواجه شده است.

براساس توضیحات داده شده در گزارش بانک مرکزی سپرده‌های گزارش شده شامل سپرده‌های ریالی و ارزی است. در این توضیحات آمده است که: عمده ارقام سپرده‌های ریالی بخش غیردولتی نزد بانک‌ها و موسسات اعتباری شامل سپرده‌های دیداری، قرض‌الحسنه پس‌انداز، سپرده سرمایه‌گذاری ‌کوتاه‌‌مدت و بلندمدت، پیش دریافت‌های غیردولتی و بستانکاران موقت ریالی و سپرده‌های ارزی شامل سپرده‌های دیداری، مدت‌دار، پس‌‌انداز و پیش دریافت اعتبارات اسنادی غیردولتی و بستانکاران موقت ارزی است. بنابراین نرخ تسعیر ارز عامل موثری در رقم سپرده‌های اعلام شده است و تفکیک رقم سپرده‌های ریالی و ارزی کار دشواری است.

از سوی دیگر آمارها نشان می‌دهد رشد نقطه به نقطه سپرده‌ها در تیرماه ۳۸ درصد بوده است. نگاهی به روند رشد نقطه به نقطه سپرده‌ها نشان می‌دهد این رشد از اردیبهشت ۹۳ تا تیر ۹۹ اتفاق نیفتاده است و از این حیث یک رکورد محسوب می‌شود. تقریبا از اسفند ماه سال گذشته رشد نقطه به نقطه سپرده‌ها با افزایش قابل‌توجهی مواجه شده به‌طوری که در اسفند ماه این رشد ۴/ ۳۱ درصد بوده که در فروردین ماه به ۳/ ۳۳ درصد رسیده است. این روند در اردیبهشت و خرداد نیز ادامه پیدا کرده و به ۱/ ۳۴ درصد و ۷/ ۳۴ درصد رسیده است. 

عوامل مختلفی بر رشد سپرده‌های بانکی موثر است. یکی از عوامل می‌تواند سپرده‌های ارزی باشد که با نرخ بیشتری تسعیر شده و به‌صورت ریالی مطرح شده است. اما دلیل مهم‌تر می‌تواند خلق پول باشد که توسط بانک‌ها انجام می‌شود.

از سوی دیگر به‌دلیل شیوع ویروس کرونا، دولت بخشودگی‌هایی برای بخش‌های مختلف اقتصادی در نظر گرفته که درواقع محو پول در نظام بانکی را کاهش داده است. حجم سپرده‌ها معمولا به خاطر کارمزدهای مختلف، پرداخت هزینه ضمانت‌های‌گمرکی و بازپرداخت تسهیلات دریافتی کاهش پیدا می‌کند. اما به‌دلیل شرایط خاص کرونایی در کشور، برخی از این موارد شامل بخشودگی یا تعویق شده است. در نتیجه حجم سپرده‌ها به‌طور طبیعی کاهش پیدا نکرده است.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار