دلیل افت قیمت دلار چه بود؟

به گفته فعالان، مهم‌ترین عاملی که موجب شد قیمت دلار هفته گذشته عمدتا روند کاهشی داشته باشد، نبود تقاضای قابل توجه در بازار بود.

به گزارش بنکر (Bankerحتی عده‌ای عنوان می‌کردند سطح تقاضا نسبت به همین مقاطع زمانی در سال‌های قبل نیز پایین آمده بود. علت این موضوع را نیز بیشتر معامله‌گران به گسترش ویروس کرونا ارتباط می‌دادند و اعتقاد داشتند مردم عادی برای خرید ارز به بازار نمی‌آیند و معامله‌گران بزرگ نیز در شرایط فعلی بیشتر ترجیح می‌دهند تماشاگر اتفاقات باشند و بی‌گدار به آب نزنند.

عده‌ای از بازیگران ارزی نیز عقیده دیگری داشتند. از نظر آنها سفته‌بازان در روزهای تعطیل نوروز توانسته بودند کمی قیمت‌های بازار را دچار هیجان کنند. آنها می‌دانستند که با شروع به کار رسمی بازار در هفته جاری، بازارساز کمی عرضه خود را افزایش خواهد داد و همین عامل می‌تواند منجر به عقب‌نشینی قیمت‌ها شود. به عبارتی از نگاه این دسته، سفته‌بازان در هفته اول کاری سال جدید، عقب‌نشینی استراتژیکی را صورت دادند و با فروش در قیمت‌های بالا، خود را برای خرید ارز در قیمت‌های پایین‌تر آماده کردند.

البته چنین نگاهی مورد قبول آن دسته از معامله‌گران نیست که معتقدند کاهش تقاضا، شانس تحریک قیمت‌ها را کاهش داده است. افرادی که به عامل کاهش تقاضا اشاره می‌کنند، باور دارند در شرایط فعلی جدا از تقاضای نقدی، تقاضای حواله‌ای نیز به آن صورت وجود ندارد. در واقع با سخت شدن مبادلات تجاری، کمتر تقاضای حواله‌ای به بازار فشار وارد می‌کند. تنها عاملی که از نگاه این عده می‌تواند در حال حاضر قیمت‌ها را افزایشی کند، ورود تقاضای احتیاطی به بازار است. البته به نظر می‌رسد، این نوع تقاضا تا حدی در اسفند سال ۹۸ وارد بازار شد و اثری در روند قیمتی بازار در سال جدید نداشته است.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار