دلار در برابر ارزهای اصلی صعودی شد

در جریان معاملات دوشنبه، بسیاری از ارزهای مختلف در برابر دلار در مسیر نزولی قرار گرفتند و دلار به جلو رانده شد.

به گزارش بنکر (Bankerبه نقل از رویترز، سرعت شیوع کرونا در برخی از مناطق کاهشی شده تا جایی که نرخ مرگ و میر روزانه در آمریکا و انگلیس نزولی شده و شمار مبتلایان در فرانسه و اسپانیا کاهش داشته است.  در اسپانیا، اتریش، دانمارک و ایتالیا برخی از کسب و کارها فعالیت خود را به صورت محدود از سر گرفته اند.  

صندوق بین المللی پول از رشد منفی سه درصدی جهان در سال جاری تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا خبر داده که در این بین نرخ رشد پیش بینی شده برای آمریکا حدود منفی شش درصد بوده است. این صندوق هم چنین پیش بینی کرده است متوسط رشد اقتصادی امسال ۱۹ کشور عضو منطقه یورو به منفی ۷.۵ درصد برسد. به گفته رییس صندوق نجات اتحادیه اروپا، کشورهای اروپایی برای احیای اقتصاد خود نیازمند ۰.۵ تا یک تریلیون یورو اعتبار هستند.  

از سوی دیگر رشد اقتصادی چین تحت تاثیر شیوع کرونا در سه ماهه نخست امسال به منفی ۶.۸ درصد رسیده که این رقم، بدترین عملکرد ثبت شده اقتصاد چین از دهه ۱۹۷۰ تاکنون محسوب می شود.

هم چنین بسیاری از کشورهای جهان در نتیجه شیوع کرونا و جلوگیری از در اختیار گرفتن شرکت ها توسط اتباع خارجی، مقررات سختگیرانه ای علیه سرمایه گذاری خارجی وضع کرده اند. کانادا،  فرانسه، اسپانیا، آلمان و استرالیا از جمله کشورهایی هستند که چنین تصمیمی گرفته اند اما این امر احتمالا باعث کاهش بیش از پیش رشد اقتصادی آن ها نیز خواهد شد.  

صندوق بین المللی پول پس از تخصیص ۰.۵ میلیارد دلار وام برای مقابله با کرونا به ۲۵ کشور خبر، در مرحله دوم اعتبارات بیشتری را برای مقابله با کرونا به کشورهای در حال توسعه تخصیص داده و بانک جهانی نیز موفق شد رضایت کشورهای ثروتمند برای در نظر گرفتن معافیت موقتی بازپرداخت وام ها توسط کشورهای فقیر را جلب کند.  

سازمان جهانی کار در گزارشی با هشدار نسبت به تحت تاثیر قرار گرفتن زندگی ۸۱ درصد شاغلان در سطح جهان بر اثر شیوع کرونا، از صندوق بین المللی پول و بانک جهانی خواسته است تا اقدامات حمایتی بیشتری از کسب و کارهای کوچک و متوسط انجام دهند. اکنون با تداوم تعطیلی ها و کاهش تقاضای مصرفی، شمار زیادی از شاغلین با خطر از دست دادن شغل خود مواجه هستند.  

ری آتریل، مدیر بخش معاملات ارزی در بانک ملی استرالیا گفت: اگرچه در بسیاری از مناطق با کاهش شمار مبتلایان و مرگ و میرها مواجه بوده ایم اما هنوز تقاضای نیرومندی در بین معامله گران برای خرید دارایی های امن وجود دارد چرا که آن ها احتمال می دهند هر لحظه شرایط مجددا بحرانی شود.  

اکنون در سراسر آمریکا وضعیت فاجعه ملی اعلام شده و شمار بیکاران نیز با سرعت زیادی رو به افزایش است. دونالد ترامپ با وجود برخی مخالفت ها از زمان‌بندی برای بازگشایی اقتصاد این کشور طی سه مرحله خبر داده و برخی از هواداران افراطی وی با آمدن به خیابان ها خواستار برچیدن قرنطینه شده اند.  

تاکنون بیش از دو میلیون و ۴۰۷ هزار و ۴۶۷ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین ۱۶۵ هزار و ۷۴ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۴۰ هزار و ۵۶۵ نفر، ایتالیا با ۲۳ هزار و ۶۶۰ نفر، اسپانیا با ۲۰ هزار و ۴۵۳ نفر، فرانسه با ۱۹ هزار و ۷۱۸ نفر و انگلیس با ۱۶ هزار و ۶۰ نفر بوده است.

یمز نایتلی، کارشناس ارشد اقتصاد بین الملل در بانک آی ان جی گفت: با توجه به گستردگی تعطیلی کسب و کارها در آمریکا، پیشبینی ما این است که پیش از بازگشت به سطح قبل از بحران، رشد اقتصادی آمریکا تا منفی ۱۳ درجه نیز کاهش پیدا کند و شاید بهبودی کامل از نظر اقتصادی تا میانه سال ۲۰۲۲ طول بکشد. این یعنی شاهد ادامه تعطیلی کسب و کارها و فاصله گذاری ها خواهیم بود.  

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با صعود ۰.۲۳ درصدی نسبت به روز قبل و در سطح ۱۰۰.۰۶ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل ۱.۰۳۲ دلار اعلام شد.  

اکنون بسیاری از کشورهای اروپایی در حال بررسی گزینه‌های موجود برای فرار از رشد اقتصادی منفی هستند هر چند که هنوز اختلاف نظر بین کشورهای عضو منطقه یورو مانع از اجرای یک برنامه مشترک در مقیاس وسیع شده است.  نخست وزیر ایتالیا با بحرانی خواندن شرایط اقتصادی منطقه یورو خواستار تسریع در تهیه بسته نجات شده است.  

مرکز آمار فرانسه در گزارشی اعلام کرده که حجم فعالیت های اقتصادی در این کشور در مقایسه با زمان قبل از شیوع بحران کرونا ۳۶ درصد کاهش پیدا کرده است.  این مرکز به دولت فرانسه هشدار داده است که هر ماه قرنطینه سراسری در خاک این کشور باعث خواهد شد تا رشد اقتصادی سه درصد کاهش پیدا کند.

در آلمان نیز شماری از اندیشکده های اقتصادی این کشور با هشدار به در پیش بودن سخت ترین سال اقتصادی چهار دهه اخیر از دولت خواسته اند تا اقدامات حمایتی بیشتری را برای کاستن از تبعات اقتصادی ویروس کرونا بر فعالیت کسب و کارهای کوچک و متوسط و بازار کار در پیش گیرد. انتظار می رود پس از مدت ها، نرخ بیکاری آلمان از پنج درصد فرا برود.  

در تازه‌ترین دور از معاملات، پوند با افت ۰.۴ درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۲۴۵ دلار مبادله شد. یورو ۰.۱۸ درصد پایین رفت اما با باقی ماندن در کانال ۱.۰۸ به ۱.۰۸۵ دلار رسید.

براساس گزارش ایسنا، موسسه رتبه بندی " فیچ" پیش بینی خود از رشد اقتصادی امسال چین را به تنها دو درصد تقلیل داده است که در صورت تحقق، ضعیف ترین رشد اقتصادی این کشور در چهار دهه اخیر خواهد بود. اقتصاد چین سال گذشته را با ثبت رشد ۶.۱ درصدی به پایان رسانده بود. صندوق بین المللی پول نیز نرخ رشد اقتصادی امسال چین را تنها ۱.۲ درصد پیش بینی کرده است.  

دولت چین برای حمایت از اقتصاد این کشور و تقویت رشد اقتصادی تاکنون ۱.۳ تریلیون یوان ( ۱۸۱.۴ میلیارد دلار) اعتبار در نظر گرفته است که این اعتبار صرف امور متعددی از جمله معافیت های مالیاتی، پرداخت حق بیمه بیکاری و وام های کم بهره خواهد شد.

وزرای دارایی کشورهای عضو اتحادیه جنوب شرق آسیا (آ. سه. آن) نیز راه های تقویت همکاری های مشترک برای مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا را بررسی کردند. رشد اقتصادی هند نیز امسال با کاهش محسوسی مواجه خواهد شد.

یوکیو ایشیزوکی، استراتژیست بازار ارز در موسسه ایوا سکیوریتیز گفت: نمی‌دانیم دولت‌ها چه اقدامات حمایتی دیگری را انجام خواهند داد اما معامله‌گران چشم به راه‌ کارهای بیشتری هستند. دلار کماکان رهبر بازار ارز است و نوسانات آن به خوبی نشان‌دهنده اضطراب معامله‌گران است.

در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همچنین هر دلار با ۰.۲۷ درصد افزایش به ۱۰۷.۸۵۴ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۵۷۵ دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل ۷.۰۷۶ یوان چین اعلام شد.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار