دلار در آستانه یک رکورد جدید

قیمت دلار در بازار آزاد امروز چهارشنبه سوم آذر آماده ثبت رکورد جدیدی است. اینطور که از معاملات پشت‌خطی روز گذشته پیداست، اسکناس آمریکایی خرید و فروش‌های امروز را با شکستن سقف ۱۳ ماهه اخیرش آغاز می‌کند.
٠٣ آذر, ١۴٠٠ چهارشنبه ١٠:١٣
کد خبر: ٢٧١٧۶٧

به گزارش بنکر (Banker قیمت دلار از روز یکشنبه هفته جاری روند صعودی پیدا کرده است. نرخ این اسکناس در بازار آزاد یکشنبه ۱۹۰ تومان، دوشنبه ۱۰۰ تومان و دیروز ۱۷۰ تومان افزایش پیدا کرد و به ۲۸ هزار و ۶٣٠ تومان رسید. سقف قیمت دلار در بازار آزاد طی ١٣ ماه گذشته، ١٠ روز پیش با ثبت عدد ٢٨ هزار و ٧٢٠ تومان شکسته شده بود و دیشب در معاملات پشت خطی، دلار بالاتر از این رقم‌ها رد و بدل می‌شد.

بازار ارز روز گذشته از سفر رافائل گروسی به تهران و گفتگو‌های او با وزیر امورخارجه و رئیس ساز‌مان انرژی اتمی، استقبال نکرد و حالا ممکن است نشست خبری امروز مدیر‌کل آژانس بین‌المللی در وین اوضاع را پیچیده‌تر کند.  در فاصله پنج روز مانده به دور جدید مذاکرات هسته‌ای احتمالا شاهد رکورد جدیدی در بازار ارز خواهیم بود.

قیمت دلار در بازار آزاد سه‌شنبه دوم آذر، برای سومین روز متوالی گران شد. قدم اول اسکناس آمریکایی دیروز قبل ساعت ۱۱ صبح برداشته شد و دلار از رقم ۲۸ هزار و ۴۸۰ تومان به نیمه کانال ۲۸ هزار تومان رسید. قیمت دلار در ادامه روز، روی رقم ۲۸ هزار و ۶۵۰ تومان آرام گرفت.

در ادامه افت و خیز قیمت دلار در بازار آزاد محدود شد و نهایتا ساعت هشت شب که معمولا آخرین خرید و فروش‌های رسمی انجام می‌شود، برای این اسکناس در بازار آزاد ۲۸ هزار و ۶۳۰ تومان قیمت گذاشتند. این رقم فاصله ۹۰ تومانی قیمت دلار در بازار آزاد را با سقف سال جاری نشان می‌دهد. سه‌شنبه، با وجود رشد قیمت دلار روز خوبی برای معامله‌گران سکه و طلا نبود.

همزمان با کاهش قیمت طلا جهانی، سکه امامی با افت ۶۰ هزار تومانی ۱۲ میلیون و ۴۷۰ هزار تومان فروخته شد. هر گرم طلا ۱۸ عیار نیز یک میلیون و ۲۳۶ هزار تومان ارزش‌گذاری شد و کاهش چهار هزار تومانی را به‌ثبت رساند.

 

قیمت دلار در بازار آزاد

قیمت روز چهارشنبه

قیمت روز سه‌شنبه

میزان تغییرات

۲۸ هزار و ۶۳۰ تومان

۲۸ هزار و ۴۸۰ تومان

۱۵۰ تومان افزایش

قیمت دلار در صرافی ملی

قیمت دلار در صرافی ملی سه‌شنبه دوم آذر طی دو مرحله رشد ۵۰ تومانی را پشت سر گذاشت. بانک‌مرکزی یک بار ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه صبح و یک بار ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه اقدام به گران کردن دلار دولتی کرد و نهایتا اسکناس آمریکایی ۲۶ هزار و ۸۴۴ تومان در صرافی‌های منتخب عرضه شد. طی روز‌های گذشته بار‌ها درباره بالارفتن اختلاف نرخ دلار در صرافی ملی و بازار آزاد نوشتیم و دیروز این رقم از هزار و ۸۰۰ تومان فراتر رفت. اتفاقی که در سال ۱۴۰۰ بی‌سابقه است. متقاضی واقعی دلار، روز گذشته برای تهیه سهمیه سالانه ارزی از صرافی‌های زیرنظر بانک‌مرکزی (دو هزار و ۲۰۰ دلار)، ۵۹ میلیون و ۵۶۸ هزار تومان پرداخت کرده؛ حدود سه میلیون و ۴۰۰ هزار تومان کمتر از بازار آزاد اما جولان دلال‌ها و سود بی‌مشقتشان دقیقا از همینجا آب می‌خورد. ماجرا از این قرار است که بخشی از دلال‌های بازار ارز، با اجاره کارت ملی اشخاص بی‌اطلاع سهمیه ارزی سالانه آن‌ها را می‌خرند و همان دلار‌های دولتی را در بازار آزاد با قیمت بالاتر می‌فروشند.

قیمت دلار در صرافی ملی

قیمت روز چهارشنبه

قیمت روز سه‌شنبه

میزان تغییرات

۲۶ هزار و ۸۴۴ تومان

۲۶ هزار و ۷۹۵ تومان

۴۹ تومان افزایش

قیمت دلار در معاملات پشت‌خطی

قیمت دلار در معاملات پشت‌خطی سه‌شنبه دوم آذر روند صعودی داشت. با شروع معاملات پشت‌خطی قیمت دلار ساعت ۱۱ دیروز ۲۸ هزار و ۵۵۰ تومان بود و این رقم کف قیمت دلار فردایی باقی ماند. ساعت هشت شب که آخرین معاملات رسمی بازار آزاد انجام می‌شد، دلار فردایی ۲۸ هزار و ۶۸۰ تومان قیمت داشت اما درست از همان لحظه شاهد افزایش حجم معاملات عمده بودیم. جوسازی دلال‌ها باعث شد تا آخرین نرخ دلار در معاملات پشت‌خطی به ۲۸ هزار و ۷۵۰ تومان برسد.

به‌این ترتیب با عبور قیمت دلار فردایی از نرخ نقدی بازار آزاد، شانس افزایش قیمت اسکناس آمریکایی در معاملات امروز وجود دارد. این‌طور که پیداست، امروز چهارشنبه سوم آذر شاهد خلق عدد و رقم‌های جدیدی در بازار ارز خواهیم بود.

قیمت دلار در معاملات پشت‌خطی

شروع معاملات

کف قیمت

سقف قیمت

نوسان

۲۸ هزار و ۵۵۰ تومان

۲۸ هزار و ۵۵۰ تومان

۲۸ هزار و ۷۵۰ تومان

۲۰۰ تومان 

 

منبع: fararu

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار