شماره شبا تهران شارژ

دلار بیش از ۳ درصد افزایش یافت

با وجود افت روز آخر دلار، این ارز در هفته‌ای که گذشت، بیش از ۳ درصد رشد قیمت را به‌ثبت رساند.

به گزارش بنکر (Bankerدلار پنج‌شنبه دو هفته پیش در کانال ۲۳ هزار تومانی حضور داشت و پس از آغاز به‌کار بازارها در هفته‌جاری در ابتدا از سطح ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومانی عبور کرد و در گام دوم، وارد کانال ۲۴هزار تومانی شد. در واقع به‌نظر می‌رسد در هفته‌ای که گذشت، میزان تقاضا در بازار بالا رفته بود و همین عامل موجب شد که دلار وارد سطوح تازه‌ای شود.

در این میان، واکنش بازارساز به افزایش قیمت دلار متفاوت از دفعات قبل بود. در گذشته هر زمان قیمت دلار در بازار آزاد بالا می‌رفت، بهای این ارز بر تابلوی صرافی‌های بانکی نیز رشد می‌کرد. با این حال، این‌بار صرافی‌های بانکی راه کاهش قیمت را درپیش گرفتند. در حالی‌که در مقطعی قیمت دلار بر تابلوی این صرافی‌‌ها تا ۲۳هزار و ۴۰۰ تومان بالا رفته بود، به یکباره، مسیر قیمت عوض شد، به‌طوریکه در انتهای هفته قیمت این ارز در صرافی‌ها روی عدد ۲۲ هزار و ۴۵۰ تومان قرار گرفت. برخی فعالان باور دارند، بازارساز از این طریق سعی دارد که به معامله‌گران چنین سیگنالی را ارسال کند که قیمت‌های بالای ۲۴ هزار تومان را به رسمیت نمی‌شناسد و از این طریق انگیزه آنها برای خرید ارز را کاهش دهد یا حداقل تردید آنها برای خرید را بیشتر کند. با این حال، این سیاست یک اثر نامناسب بر بازار گذاشت و آن‌هم این بود که زمینه‌ساز ورود افراد زیادی به بازار شد.

در واقع در هفته گذشته تعداد قابل‌توجهی از افراد به‌سوی صرافی‌های بانکی شتافتند تا از اختلاف قیمت بین بازار آزاد و صرافی‌های بانکی کسب سود کنند. باید دید در هفته جاری بازارساز چه شیوه‌ای را در پیش خواهد گرفت. به‌نظر می‌رسد اگر رشد قیمت دلار در بازار آزاد ادامه پیدا کند، بازارساز نیز ناچار خواهد شد خود را با قیمت‌های بالاتر هماهنگ کند. با این حال عده‌ای هم عنوان می‌کنند، بازارساز به دنبال فروش در قیمت‌های بالاست و از این طریق، قصد دارد نوسان‌گیران را غافلگیر کند. اگر نوسان‌گیران در قیمت‌های بالا اقدام به خرید کنند و نتوانند آن را به فروش برسانند، از لحاظ ریالی برای ورود به بازار در قیمت‌های پایین‌تر دچار مشکل خواهند شد. البته دیدگاه‌های متفاوت دیگری نیز در بازار وجود دارد؛ به‌عنوان مثال، عده‌ای از بازیگران ارزی عنوان می‌‌کنند، نوسان‌گیران، قیمت دلار را به آرامی بالا آورده‌اند و حد ضرر مناسبی را نسبت به قبل برای خرید و فروش رعایت می‌کنند و همین موضوع باعث شده است که توان ماندگاری آنها در بازار بالا برود. در واقع از نگاه این گروه، نوسان‌گیران سعی می‌کنند با احتیاط و اطمینان بیشتری نسبت به گذشته در بازار گام بردارند و همین مساله موجب شده است دچار ضرر سنگینی نشوند که منجر به خروج آنها از بازار شود. از نگاه آنها، رشد قیمت دلار به‌صورت پله‌ای صورت گرفته است، در نتیجه ریزش یک دفعه‌ای قیمت دشوارتر خواهد بود.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار