شماره شبا تهران شارژ

دلار، اصلی‌ترین ریسک تهدیدکننده طلا

تحلیلگران بازار جهانی طلا قوت گرفتن مجدد روند صعودی ارزش دلار آمریکا را اصلی‌ترین ریسک متوجه قیمت این فلز ارزشمند در معاملات هفته جاری عنوان کردند.

به گزارش بنکر (Banker این دورنمای کوتاه‌مدت همزمان با ثبت کاهش هفتگی قیمت طلا در هفته معاملاتی پرنوسان ارائه شد. طلا اوایل هفته شروع قدرتمندی داشت و مرز قیمت دو هزار دلار را امتحان کرد اما پس از اینکه با رشد ارزش دلار و صعود این ارز به بالاترین حد بیش از دو سال اخیر روبه‌رو شد، عقبگرد پیدا کرد. معاملات هفته جاری به دلیل تعطیلات روز کارگر آمریکا در روز دوشنبه کوتاه‌تر بوده و به معنای آن است که سرمایه‌گذاران می‌توانند انتظار داشته باشند طلا بین حمایت در سطح ۱۹۲۰ دلار و مقاومت در سطح دو هزار دلار باقی بماند.
هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار نیویورک سه دلار و ۵۰ سنت معادل ۲/۰ درصد کاهش پیدا کرد و در ۱۹۳۴ دلار و۳۰ سنت بسته شد و برای کل هفته ۱/۲ درصد کاهش ثبت کرد. بازار طلا روز جمعه پس از انتشار گزارش اشتغال ماهانه آمریکا که نشان داد اقتصاد این کشور در ماه میلادی گذشته حدود ۴/۱ میلیون شغل ایجاد کرده است، با فشار فروش روبه‌رو شد. نرخ بیکاری آمریکا در آگوست به ۴/۸ درصد کاهش یافت و دستمزدها ۴/۰ درصد افزایش داشت.
برخی از تحلیلگران معتقدند که بهبود اخیر دلار آمریکا چندان تعجب‌برانگیز نبوده است. بیل باروچ، رییس شرکت بلو لاین فیوچرز در این‌باره گفت: در حال حاضر نوبت حرکت دلار است.
اگرچه جو بازار به دلیل ناتوانی طلا در شکستن مقاومت در مرز دو هزار دلار اندکی محتاطانه شده، اما برخی از تحلیلگران می‌گویند هرگونه کاهش بیشتر قیمت باید به منزله فرصتی برای خرید دیده شود.
اما بارت میلک، مدیر استراتژی کالای شرکت «تی‌دی سکیوریتیز» در این‌باره گفت: اگرچه دلار آمریکا فضای بیشتری برای صعود دارد، عوامل بنیادین قوی همچنان از قیمت طلا پشتیبانی می‌کند. وی در ادامه افزود: انتظار دارد قیمت طلا حمایت در سطح ۱۹۲۰ دلار را حفظ کند. هر چند احتمال نزول طلا به پایین ۱۹۰۰ دلار بعید نیست اما انتظار می‌رود طلا حمایت در این سطح را حفظ کرده و دوباره روند افزایشی را آغاز کند. اکنون زمان خوبی برای خرید طلاست. تصور نمی‌رود تدابیر محرک مالی به این زودی به پایان برسند بنابراین تورم بالاتر خواهد رفت و بازده اوراق قرضه واقعی پایین‌تر خواهد رفت.
آدام بوتون، استراتژیست ارشد ارزی در شرکت فارکس‌لایو در مصاحبه با کیتکونیوز پیش‌بینی کرد قیمت طلا همچنان به تحکیم ادامه می‌دهد و بازارها منتظر اطلاعات بیشتر در خصوص تدابیر محرک مالی احتمالی هستند. وی در ادامه افزود: آمار اقتصادی بهتر از حد مطلوب در آمریکا ممکن است روی انتظارات یادشده تاثیر بگذارد. کاهش نرخ بیکاری آمریکا احتمالا اقدامات محرک مالی غیرمترقبه بانک مرکزی آمریکا در ماه جاری را کاهش داده و از ارزش دلار پشتیبانی کرده و مانع رشد قیمت طلا می‌شود.


نگاه منتظر بازار به بانک مرکزی اروپا
اگرچه آمار اقتصادی مطلوب از ارزش دلار آمریکا پشتیبانی کرد اما اکثر تحلیلگران به سرمایه‌گذاران هشدار دادند مراقب عوامل خارجی به خصوص نشست سیاست پولی بانک مرکزی اروپا که ۱۰ سپتامبر برگزار می‌شود، باشند.
بزرگ‌ترین عامل تاثیرگذار بر دلار آمریکا در هفته گذشته و بدترین روز طلا پس از آن اتفاق افتاد که فیلیپ لان عضو بانک مرکزی اروپا اظهار کرد که ارزش یورو در برابر دلار آمریکا اهمیت دارد.
بانک مرکزی اروپا باید تورم را تقویت کند و این به معنای انجام اقدامات محرک مالی بیشتر است. این امر ارزش یورو را پایین برده و ارزش دلار را بالا می‌برد.
اقتصاددانان شرکت نومورا اظهار کردند انتظار ندارند بانک مرکزی اروپا در خصوص فشار تورم مایوس‌کننده اقدامی کند و اگر چنین کاری کند، از طریق اقدامات محرک مالی و نه کاهش نرخ‌های بهره خواهد بود. بانک مرکزی اروپا در حال حاضر نرخ‌های بهره را به محدوده منفی رسانده است.
بر اساس گزارش کیتکونیوز، اوژن واینبرگ مدیر تحقیقات کالا در کامرس بانک اظهار کرد: طولی نخواهد کشید که بانک مرکزی اروپا اقدامات محرک مالی بیشتری را معرفی کند.
هفته جاری از نظر آمار اقتصادی هفته سبکی خواهد بود و سرمایه‌گذاران منتظر انتشار آمار تورم در روزهای پنجشنبه و جمعه خواهند بود. بانک مرکزی کانادا نشست سیاست پولی خود را ۹ سپتامبر برگزار می‌کند و اقتصاددانان اظهار کرده‌اند احتمال فزاینده‌ای وجود دارد که این بانک مرکزی اقدامات بانک مرکزی آمریکا را دنبال و تغییر در اهداف تورمی را اعلام کند.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار