دعوای آماری گمرک و بانک مرکزی

طی دو روز اخیر آمار متفاوت رئیس کل بانک مرکزی و گمرک درباره تجارت خارجی کشور بحث برانگیز شد و به موضع گیری این دو نهاد علیه یکدیگر کشیده شد.

به گزارش بنکر (Banker دوشنبه شب، رئیس کل بانک مرکزی در برنامه گفت وگوی ویژه خبری حاضر شد و در اظهارات خود به مثبت شدن1.5میلیارد دلاری تراز تجارت خارجی اشاره کرد و گفت که میزان صادرات به 26.5 میلیارد دلار و واردات به ۲۵ میلیارد رسیده است.

آمار همتی با آن چه گمرک ایران به عنوان مرجع اصلی آمار تجارت خارجی در هشت ماه اول امسال منتشر کرد همخوانی نداشت،به طوری که گزارش گمرک نشان می داد تراز تجاری در این فاصله نه تنها مثبت1.5میلیارد دلار نبوده بلکه منفی 1.6 میلیارد دلار بوده است.

آمار همتی با واکنش سخنگوی گمرک مواجه شد اما بانک مرکزی در حساب توئیتری خود اعلام کرد که «آمار اعلامی صادرات و واردات توسط رئیس کل بانک مرکزی مبتنی بر اطلاعات سامانه جامع تجارت تا تاریخ ۱۶ آذر امسال بوده است، این سامانه منبع رسمی آمار تجارت خارجی است.»

با این حال روز گذشته لطیفی - سخنگوی گمرک ایران - با اشاره به این که علاقه مندیم تا تراز مثبت 1.5 میلیارد دلاری اعلامی از سوی رئیس کل بانک مرکزی درست  باشد اما متاسفانه تراز تجاری کشور منفی است، گفت: آمار گمرک در همه کشورها به عنوان شاخص تجارت آن کشور است که در همه مراجع قابل استناد است.

منبع: isna

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار