در تابلو برق از چه تجهیزاتی استفاده می‌شود

تابلو برق‌ها دارای یک محفظه هستند که در آن انواع و اقسام تجهیزات قرار داده شده است و قطعاتی که در این تابلو بکارگیری شده بسته به نوع کاربرد تابلو، متفاوت خواهد بود. وظیفه‌ی این‌گونه تابلوها در درجه‌ی اول پوشش و مراقبت از وسایل داخلی آن است و در وهله‌ی بعدی افراد را از خطرهایی مانند برق گرفتگی در امان می‌دارد.

 اگر شما هم به دنبال این هستید که بدانید در این‌گونه تابلو برق‌ها از چه تجهیزاتی استفاده شده است، تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید تا به مهمترین این وسایل اشاره کنیم:

کنتاکتور

هر گاه نیاز به کنترل جریان برق از راه دور باشد، از کنتاکتور استفاده می‌شود که عملاً یک کلید الکترومغناطیسی است. به بیان دیگر عملکرد این قطعه کاملاً شبیه عملکرد رله در یک مدار است. اطلاعات بیشتر

شمش مسی

هر گاه نیاز به عبور جریان قابل توجهی از برق باشد (در تابلو) از این وسیله استفاده می‌شود که نام دیگر آن شینه است. در واقع شمش مسی را می‌توان به جای کابل مورد استفاده قرار داد. نحوه قرارگیری این قطعه، هم می‌تواند به صورت افقی باشد و هم عمودی.

رله

ممکن است در تابلو برق به دلایل مختلفی اشکالات زیادی رخ دهد و این باعث ایجاد خطا شود که در این‌گونه مواقع رله به خوبی می‌تواند دستور قطع یا وصل مدار را انجام دهد.

کلید مینیاتوری

این کلید، کارکرد محافظت‌گونه از تابلو برق دارد. در واقع اگر به هر دلیلی امکان زیاد شدن جریان و بار اضافه در دستگاه رخ دهد، کلید مینیاتوری از کل دستگاه مراقبت کرده و خود نیز در مواقع قطع جریان از کار نخواهد افتاد.

اینورتر

وظیفه‌ی این قطعه پرکاربرد مدیریت قطعات تابلو برق به روش فرکانس دور الکتروموتور است.

کلید حرارتی

وظیفه‌ی این کلید محافظت از موتورهای الکتریکی است. گاهاً ممکن است که موتورهای الکتریکی به دلیل ناهماهنگی‌هایی که در دستگاه رخ می‌دهد دچار اشکالات فنی شود و یا اینکه بار اضافه حرارتی سبب خارج شدن کنترل تابلو برق شده که در این‌گونه مواقع کلید حرارتی با دخالت کردن اجازه پیش آمدن مشکلات جدی را به دستگاه نخواهد داد.

داکت کابل

دستگاه‌های تابلو برق دارای سیم‌کشی یا کابل‌های مختلف هستند که همگی‌شان نیاز به محافظت دارند. برای این منظور از داکت کابل بکارگیری می‌شود. همچنین از دیگر فواید استفاده از این قطعه می‌توان به زیبایی بیشتر تابلو برق‌ها اشاره کرد.

پوش باتن

اگر نیاز به قطع و وصل کردن جریان برق دستگاه‌هایی مانند تابلو برق باشد، از این قطعه‌ی تعبیه شده در دستگاه بهره گرفته می‌شود.

چراغ سیگنال

کلیه‌ی بخش‌های دستگاه تابلو برق اگر در حال کار کردن باشند، با استفاده از یک چراغ روشن مشخص می‌شوند و اگر غیر فعال باشند نیز چراغ مربوط به آن خاموش خواهد بود. به طور کلی چراغ سیگنال نشان می‌دهد که کدام قطعه در تابلو برق در حال کار و کدام‌یک خاموش است.

ترمینال

ترمینال‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند: ترمینال فرمان یا پاور. اصلی‌ترین کارکرد این قطعه ارتباط دادن اجزای داخل و خارج تابلو برق است. گفتنی است که وظیفه‌ی ترمینال فرمان فعال کردن سنسورهاست و ترمینال پاور نیز جریان را به سمت قطعه‌های مصرف کننده روانه می‌کنند.

کنترل کننده منطقی

این قطعه در تابلو برق تمامی فعالیت‌های اجزای این وسیله را زیر نظر می‌گیرد و با توجه به اینکه چه برنامه‌ای به آن داده شده است، خروجی‌های مناسبی را اتخاذ خواهد کرد. همچنین از این قطعه که PLC نیز نامیده می‌شود برای مدیریت اتوماتیک سیستم‌ نیز بکارگیری می‌شود.

محفظه فلزی

از اصلی‌ترین بخش‌های تابلو برق محفظه‌ی فلزی آن است که تمامی تجهیزات این دستگاه را در خود جای خواهد داد که به نوعی با این کار از آنها محافظت خواهد کرد.

سافت استارتر

اگر به یک قطعه که بتواند موتورهای این‌گونه دستگاه‌ها را به آرامی و نرم نرم کار بیندازد، باید از وسیله‌ای به نام سافت استارتر کمک گرفته شود.

پنل پیانویی

این پنل از جنس فلز است که روی آن قطعه‌های مهمی مانند شاسی‌ها، چراغ‌های سیگنال و دیگر کلید‌ها قرار داده می‌شود. قابل توجه است اگر بدانید که بر روی این پنل نوشته‌هایی وجود دارد که اگر نیاز به استفاده از آن باشد، بتوان با دردسر کمتری از آن استفاده کرد.

فیوز

وظیفه‌ی این قطعه در دستگاه تابلو برق مراقبت از مدار است. طبیعتاً اگر به دلایل مختلف افزایش جریان را در دستگاه شاهد باشیم، فیوز از رده خارج شده و اصطلاحاً می‌سوزد و این عملکرد سبب حفظ سایر قطعات در تابلو برق خواهد شد.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار