در بازار طلا و سکه چه می گذرد؟

وضعیت بازار طلا و سکه یعنی همان سبزه میدان و بازار طلا فروش‌ها، در آستانه ورود به آخرین ماه سال چگونه است؟ این بازار چه رفتاری دارد، آیا خریداران وارد بازار شده‌اند یا سفته بازان و نوسان گیران حرفه‌ای در حال تاخت و تاز هستند.موتور نوسان قیمت‌ها چگونه روشن شده است و دنده یک این موتور چقدر سرعت می‌رود.

به گزارش بنکر (Banker)، بازار‌های سرمایه پذیر صنعتی کشور از دیروز شاهد ورود نیروهای جدید بود. به گونه‌ای که سکه تمام بهار آزادی در این روز، به سطح پنج میلیون و ۱۸۵ هزار تومان و دلار به سطح 13 هزار و 900 تومان رسید. تغییر قیمت دلار باعث تحرک قیمت سکه در بازارهای محلی و ملی شد و دلار به سمت کانال 14 هزار حرکت کرد. سایر ارزها هم روند همگرا داشتند.
کارشناسان بازار طلا، افزایش قیمت طلا و سکه را در روزهای اخیر تحت تأثیر رشد قیمت دلار و اونس، می‌دانند. قیمت جهانی طلا روندی افزایشی دارد، از طرف دیگر حجم معاملات بازار نیز بالا رفته است.
سکه روز شنبه، پنج میلیون و ۱۶۰ هزار تومان معامله می‌شد که در روز یکشنبه با ۲۵ هزار تومان افزایش، به روند خودش ادامه داد.
هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز در بازار آزاد تهران پنج میلیون و ۱۷۰ هزار تومان به فروش رسید. همچنین نیم سکه، دو میلیون و ۷۲۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۶۵۰ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی ۹۴۰ هزار تومان داد و ستد شد. جدای از این، روز گذشته در بازار تهران هر گرم طلای ۱۸ عیار ۵۳۰ هزار تومان و هر مثقال طلا نیز دو میلیون و ۲۹۸ هزار تومان به فروش رسید. این درحالی بود که قیمت هر اونس در بازارهای جهانی ۱۰ دلار افزایش یافت و به بهای یک هزار و ۵۸۴ دلار معامله شد.
برخی کارشناسان روند قیمت اونس را تحت تأثیر شرایط جهانی اقتصاد و کاهش ارزش بازارهای مالی دانسته و تغییرات نرخ ارز در رشد قیمت آن را بی‌تأثیر نمی‌دانند.
علاوه بر سکه و طلا، نرخ ارز هم روندی افزایشی داشت. هر دلار در صرافی‌های بانکی روز یکشنبه با رشد ۵۰ تومانی قیمت نسبت به روز شنبه با قیمت ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان به فروش رسید. بر این اساس، نرخ خرید هر دلار در تابلوی صرافی‌های بانکی ۱۳ هزار و ۵۵۰ تومان و فروش ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان بود.
قیمت خرید هر یورو نیز ۱۴ هزار و ۹۰۰ تومان و نرخ فروش آن ۱۵ هزار و۲۰۰ تومان شد. میانگین بهای هر یورو در روز شنبه در سامانه سنا ۱۵ هزار و ۳۰ تومان و هر دلار ۱۳ هزار و ۷۵۵ تومان بود.
 همچنین در سامانه نیما در روز شنبه هر حواله یورو ۱۳ هزار و ۶۹۸ تومان فروخته شد، حواله دلار نیز ۱۳ هزار و ۲۷۴ تومان به فروش رسید.
تأثیر لوایح بر قیمت‌ها
تحلیلگرانی که رفتار بازار ارز را بررسی می‌کنند براین باورند که در کل بازار اسفند ماه به‌دلیل رشد عرضه پول نسبت به هر زمان دیگری در واکنش به ورود پارامترهای روانی و سیاسی از خود نوسان نشان می‌دهد. برخی معامله گران از سه روز گذشته، علت رشد جدید نرخ دلار در روزهای اخیر را نزدیک شدن به نشست FATF می‌دانند.
قرار است نشست اصلی FATF در روزهای پایانی بهمن امسال برگزار شود که در آن موضوع تصمیم ایران به لوایح FATF بررسی می‌شود. شایعات در این باره در بازار زیاد است به‌گونه‌ای که سبب قربانی شدن و زیان بسیاری از دارندگان ارز و طلا می‌شود، در چنین شرایطی راهبرد نگهداری دارایی و پرهیز از ورود به بازار از سوی کارشناسان توصیه می‌شود چرا که سمت و سوی نوسانات از سوی دلالان هدایت می‌شود.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار