در انتظار کاهش قیمت دلار باشیم؟

صبح روز گذشته دلار شاهد یک افزایش نسبی بود که باعث شد تا قیمت آن به نزدیکی مرز 25 هزار تومان افزایش یابد اما در ادامه روز قیمت ها بار دیگر کاهشی شدند و به نظر دلار قصد ورود به کانال 25 هزار تومان را ندارد.

به گزارش بنکر (Banker دلار دیروز در محدوده ۲۴۷۳۰ تا ۲۴۸۳۰ تومان بسته شد ولی صرافی های منتخب در عدد ۲۴۳۰۰ تومان ماندند یعنی معاملات پشت خطی را به رسمیت نشناختند و این یعنی فضای بازار به‌گونه‌ای نیست که خریداران یا فروشندگان بزرگ را بخود جلب کند.

به دلیل کرونا،‌ سفرهای خارجی نیز در تعطیلات نوروز به احتمال زیاد چندان زیاد نخواهد بود که قیمت دلار را تحریک کند. از سوی دیگر،‌ هنوز توافق مشخصی برای لغو تحریمها صورت نگرفته که معامله‌گران بی‌محابا اقدام به خرید یا فروش دلار کنند پس تا زمانی که فضای ابهام وجود دارد، نمی توان انتظار نوسانات سنگین را داشت.

معامله ‌گران اين هفته خرید های خود را بالا خواهند برد زيرا ترجیح می دهند که قبل از تعطیلات بخشی از دارایی های ریالی خود را تبدیل به طلا و دلار کنند و ریسک زیادی را مرتکب نشوند.

در سال های قبل بعضا پیش آمده که قیمت دلار در تعطیلات فروردین دچار افزایش قیمت شده و همین عامل برخی از معامله‌گران را دچار ضرر کرد.

به همین دلیل، برخی از معامله‌گران ترجیح میدهند با ریال به تعطیلات نروند و ریسک افزایش احتمالی قیمت در تعطیلات را تا حدی پوشش دهند.

البته باید توجه داشت که بازارساز تمام تلاش خود را خواهد کرد که با عرضه، قیمت ها را پایین نگه دارد. در روزهای قبل نیز نشانه ‌هایی از عرضه بازارساز مشاهده شده است که پایین آمدن نرخ سامانه نیما از این دست نمونه هاست.

پس این احتمال وجود دارد که در روزهای آینده دلار در بازار آزاد نیز سیر نزولی به خود بگیرد. تاثیر روانی نزول قیمت ها در نیما و بیشتر بودن عرضه موجب می شود که تصورات کاهشی تقویت شود و آنها بتدریج در منطقه فروش قرار بگیرند.

منبع: tala

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
banker
نگاه بنکر
چهره های ماندگار